fbpx

Prosty sklep internetowy. Ile to kosztuje? – zestawienie wydatków

Prosty sklep internetowy można uruchomić dość tanio. Nie łudź się jednak, że darmowy szablon internetowy ograniczy koszty związane ze sklepem internetowym do zera.

Uruchomienie sklepu internetowego to jeden z tych kosztów, które rozważa każda osoba, która pragnie rozpocząć biznes. Podstawowym pytaniem jest ile to kosztuje? Zanim odpowiemy na to pytanie, warto uświadomić sobie, że do sprzedaży w internecie wcale nie potrzebujemy sklepu internetowego. Dobrym pomysłem mogą okazać się platformy sprzedażowe, np. Allegro, czy Amazon. Samo umieszczenie produktu do sprzedaży zwykle nic nie kosztuje. Płacimy za dodatkowe opcje, takie jak np. promowanie danego produktu czy poprawa widoczności w wyszukiwarce. Rozwiązanie takie pozwala nam generować sprzedaż ale dość trudno będzie budować własną markę.

Gotowa platforma do prowadzenia sklepu

Na rynku dostępne są też gotowe platformy do prowadzenia sklepów internetowych. Wśród tych najbardziej znanych są: SHOPER, SKY-SHOP, czy REDCART. W ramach opłaty za dostęp otrzymujemy prostą konfigurację sklepu, która pozwala na prowadzenia sprzedaży, a także promowanie konkretnych produktów.

Indywidualny sklep internetowy

Najbardziej zaawansowanym rozwiązaniem jest sklep internetowy tworzony na zamówienie. Może on być skrojony zgodnie z oczekiwaniami klienta i mieć tylko te funkcjonalności, z których faktycznie korzystamy. W tym wypadku musimy jednak liczyć się ze sporymi kosztami.

Ile kosztuje założenie sklepu internetowego?

Jak widać możliwości związane z uruchomieniem sprzedaży w internecie są spore. Trudno więc jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie ile kosztuje uruchomienie sklepu. Jeśli jednak chcemy prowadzić sprzedaż w internecie powinniśmy pamiętać o określonych kosztach. Pierwszym są na pewno koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Kosztów związanych z prowadzeniem firmy możemy uniknąć, jeśli wpiszemy się w tzw. działalność nierejestrowaną (przychód nie większy niż połowa najniższego wynagrodzenia), to nie płacimy nic za prowadzenie firmy. Jeśli „zarobimy” więcej, to zakładamy działalność gospodarczą.

Koszty działalności gospodarczej

Działalność gospodarcza to przede wszystkim koszty ZUS, koszty podatkowe i koszty księgowości. W przypadku zastosowania stawki preferencyjnej ZUS razem ze składką zdrowotną będzie to około 600 zł. Po dwóch latach trzeba zapłacić „pełny ZUS”. To około 1400 miesięcznie. Koszty działalności gospodarczej to również koszty związane z obsługą księgową. Prosty program księgowy można mieć już za niecałe 100 zł.

>>> Najlepszy program do faktur

Ile kosztuje sklep internetowy?

I wreszcie dochodzimy do kosztów sklepu internetowego. Jeśli zlecimy to wyspecjalizowanej firmie to koszt może wynieść od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Sklep internetowy może być też stworzony przez kreatora stron (np. WebWave, WIX itd.).

Po co mi domena internetowa?

Domena internetowa to mówiąc jak najprościej adres danej strony internetowej. Domena stanowi często nazwę sklepu internetowego, która może mieć ogromne znaczenie dla marketingu sklepu internetowego. Domenę w pierwszym roku możemy mieć za darmo, potem płacimy za nią około 100 zł rocznie.

Ile kosztuje hosting?

Kolejnym kosztem jest koszt hostingu. Hosting to przechowywanie danych na serwerze. Mówiąc inaczej: wszystkie pliki, z których składa się nasz sklep internetowy muszą znajdować się na serwerze by cała strona działała bez problemu. Możemy wybrać dowolnego dostawcę hostingu. Koszt utrzymania hostingu to około 100-200 zł miesięcznie.

Czy potrzebuję certyfikat SSL?

Ale to jeszcze nie wszystkie koszty. Chcąc uruchomić sklep internetowy, trzeba pamiętać, że strona musi mieć jeszcze certyfikat SSL. Certyfikat SSL jest protokołem, który stwierdza, że strona jest bezpieczna. Jeśli nie mamy certyfikatu SSL , Google uzna naszą stronę za niebezpieczną. Koszt certyfikatu to około 100 zł rocznie.

Regulamin sklepu internetowego

Skoro już jesteśmy przy kwestiach prawnych, to nie można zapominać o regulaminie sklepu internetowego. Gotowy regulamin to koszt około 500 zł.

Koszty wysyłki w sklepie internetowym

Jeśli prowadzimy sklep internetowy, nie można zapominać też o kosztach związanych z obsługą wysyłek. Jeśli sprzedajemy towar na zasadzie dropshippingu, czyli w modelu, gdy nie musimy mieć magazynu, jedyny koszt to obsługa konkretnego zamówienia. W tym przypadku raczej stałych kosztów nie będziemy mieli. Trochę inaczej jest gdy decydujemy się na sprzedaż towarów, które gromadzimy w magazynie. Tutaj koszty zależą od tego jak duży magazyn będziemy utrzymywać.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Działalność nierejestrowana. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć działalność nierejestrowana ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie polega...

Zwolnienie L4 i działalność gospodarcza

Czy przedsiębiorca może pójść na zwolnienie lekarskie? Jak działa zwolnienie L4 przedsiębiorcy? Choroba, czasowa niedyspozycja, konieczność regeneracji zdrowotnej. Powody, dla których przedsiębiorca musi zrobić sobie...

Czy można mieć dwie działalności gospodarcze?

Czy można posiadać więcej niż jedną działalność gospodarczą? Czy działalność gospodarcza jest ograniczona w zakresie rodzaju wykonywanych usług lub sprzedaży danych produktów? Jednoosobowa działalność gospodarcza...
Mała Księgowość

Najnowsze

Zmiany w prawie 2023

2023 jest nietypowym rokiem pod względem zmian w prawie dla przedsiębiorców. W porównaniu do rewolucyjnych lat 2021-2022 obecnie zmiany są raczej kosmetyczne. Przedsiębiorcy marzą o...

NIP7 – co to jest i kiedy trzeba wypełnić

NIP7 to formularz składany przez osobę, która nie jest jeszcze zarejestrowana w CEiDG. Mówiąc wprost, nie jest jeszcze przedsiębiorcą. Osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej...

Deklaracja VAT-R. Jak ją wypełnić?

Deklaracja VAT-R składana jest w momencie rejestracji jako czynny podatnik VAT. Ten sam dokument służy też do aktualizacji danych w związku z rozliczeniem podatku...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!