O ile wzrośnie najniższa krajowa w 2023?

O ile wzrośnie najniższa krajowa w 2023 roku? Dlaczego zmienia się dwa razy w roku? Dowiedz się, skąd te zmiany w wynagrodzeniach i na jakiej podstawie zostały przyjęte.

To, o ile wzrośnie najniższa krajowa w 2023, wynika z ciągle rosnącej inflacji. Ze względu na to, jedna podwyżka już za nami, a na kolejną dopiero oczekujemy. Zobacz, jakie będzie minimalne wynagrodzenie na koniec roku.

O ile wzrośnie najniższa krajowa w 2023? Powód zmian

Najniższa krajowa w Polsce w 2023 roku wzrośnie. I to aż dwa razy. Po raz pierwszy, wraz z Nowym Rokiem, czyli 1 stycznia. Drugi raz 1 lipca. Ma to związek z wysoką inflacją, która poważnie uderza w portfele Polaków. Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie za pracę w 2023 roku? Odpowiadamy.

Minimalne wynagrodzenie to najniższa możliwa kwota, jaka pracodawca musi zapłacić pracownikowi zatrudnionemu na pełny etat. Prawo to wynika z potrzeby zagwarantowania ochrony osób pracujących przed ewentualnym wyzyskiem ze strony swojego szefa. Z drugiej jednak strony, płaca minimalna na zbyt wysokim poziomie zniechęca przedsiębiorców do zatrudniania nowych osób. Może nawet być impulsem do przeprowadzenia redukcji zatrudnienia. Polski biznes zna i taki przypadki.

Oprócz minimalnego wynagrodzenia w prawie zapisana jest także minimalna stawka godzinowa istotna m.in. z punktu widzenia osób zatrudnionych np. na umowach zlecenie.

Wynagrodzenie minimalne a prawo

Zarówno najniższa krajowa, jak i minimalna stawka godzinowa są wprowadzane w drodze rozporządzenia Rady Ministrów. To najnowsze zostało przyjęte 13 września 2023 roku. Zgodnie z prawem, podlega ona konsultacjom ze stroną pracodawców i związków zawodowych. Ta procedura zwykle przeprowadzana jest w miesiącach wakacyjnych na bazie wcześniejszej propozycji przedstawianej przez rząd.

O ile wzrośnie najniższa krajowa w 2023?

Do 31 grudnia 2022 roku najniższa krajowa w Polsce wynosi 3010 złotych brutto. Obowiązywała ona przez pełne 12 miesięcy. Od 1 stycznia 2023 roku minimalne wynagrodzenie w Polsce wyniesie 3490 złotych brutto, czyli o 480 złotych więcej niż w 2022 roku.

To jednak nie koniec podwyżek, jako że z uwagi na wysoką inflację rząd zdecydował o jeszcze jednej podwyżce płacy minimalnej, która nastąpi 1 lipca 2023 roku. Od tego dnia będzie ona wynosiła 3600 złotych, czyli aż 590 złotych więcej niż w 2022 r. i 110 złotych więcej w porównaniu do pierwszego półrocza. Oczywiście w każdym przypadku mówimy o stawkach brutto.

Dlaczego w 2023 roku będą dwie podwyżki minimalnej pensji?

Dwukrotna podwyżka płacy minimalnej ma związek z inflacją. Zgodnie z prawem, jeżeli na kolejny rok prognozowany jest wskaźnik inflacji przekraczający 5%, wówczas minimalne wynagrodzenie musi być podniesione dwukrotnie. I właśnie z taką sytuacją mamy do czynienia w przypadku 2023 roku.

Ile osób w Polsce otrzymuje najniższą krajową?

Główny Urząd Statystyczny szacuje, że najniższą krajową w naszym kraju otrzymuje około 1,5 mln zatrudnionych, czyli więcej, niż co dziesiąta osoba posiadająca umowę o pracę.

Co to jest minimalna stawka godzinowa?

Minimalna stawka godzinowa to nic innego jak najniższa możliwa wysokość wynagrodzenia za godzinę wykonania zlecenia lub świadczenia usług. Przysługuje ona np. osobie pracującej na umowę zlecenie lub świadczącej różnego rodzaju usługi.

W przypadku innych umów, które zawierane są na bazie przepisów Kodeksu cywilnego, czyli np. o dzieło lub umowy agencyjnej nie ma zastosowania obowiązek zapewnienia tego wskaźnika.

O ile wzrośnie najniższa krajowa w 2023? Minimalna stawka godzinowa

Zgodnie ze wspomnianym rozporządzeniem Rady Ministrów z 13 września 2022 roku, dwukrotnie w ciągu roku zmieni się także minimalna stawka godzinowa, która od 1 stycznia wyniesie 22,80 złotych brutto. Pół roku później wzrośnie ona do 23,50 złotych brutto.

Dla porównania w 2022 roku minimalna stawka godzinowa ustalona została na poziomie 19,70 złotych brutto. Rok wcześniej było to 18,30 złotych brutto.

Dowiedz się więcej i zadbaj o finanse firmy.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Jaka klauzula do CV obowiązuje obecnie? Aktualna treść i podstawa prawna

Aby Twoje CV zostało wzięte pod uwagę przez potencjalnego pracodawcę, pamiętaj o umieszczeniu w nim klauzuli RODO. Jak powinna wyglądać? Gdzie ma się znaleźć?...

Niecałe dwa tygodnie przed ostatecznym złożeniem PIT-u nie działa Urząd Skarbowy

Użytkownicy, którzy chcieli dzisiaj rano zalogować się do e-Urzędu Skarbowego zostali zaskoczeni komunikatem błędu. Na stronie https://urzadskarbowy.gov.pl/ widnieje komunikat: „Mamy przerwę w działaniu e-Urzędu...

Kiedy będzie kwota wolna od podatku 60 tys. zł? Czy będzie obowiązywać z datą wsteczną od 1 stycznia 2024 roku?

Jeżeli kwota wolna od podatku wzrośnie do 60 000 zł, znacznie zwiększy się liczba osób, które w ogóle nie zapłaci podatku dochodowego. Sprawdź, kiedy...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!