Jak wygląda odliczenie darowizny od podatku dochodowego 2024?

Kto może odliczyć darowiznę od podatku, na co przekazać pieniądze aby zmniejszyć daninę dla państwa, jak udokumentować darowiznę, czy taka optymalizacja podatku dostępna jest dla przedsiębiorców – odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz w naszym przewodniku z najważniejszymi informacji o odliczeniu darowizn.

Kto może skorzystać z odliczenia darowizny od podatku dochodowego?

Z odliczenia od podatku dochodowego z tytułu darowizn mogą skorzystać podatnicy, którzy przekazali darowiznę na cele określone w ustawie o PIT i CIT. To płatnicy:

  • podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) jeżeli darowiznę przekazali na cele pożytku publicznego, kultu religijnego i kształcenie zawodowe czy krwiodawstwo,
  • podatnicy płacący podatek dochodowy od osób prawnych (CIT) jeśli darowizna została przekazana na cele pożytku publicznego lub kształcenie zawodowe (nie mogą tego zrobić podatnicy korzystający z karty podatkowej lub podatku liniowego, z wyjątkiem darowizny na kształcenie zawodowe).

Darowizna zawsze musi być potwierdzona odpowiednim dokumentem, np. dowodem wpłaty, umową darowizny lub zaświadczeniem. Niektóre darowizny wymagają dodatkowo pisemnego oświadczenia obdarowanego o przyjęciu darowizny i jej przeznaczeniu oraz dowodu wartości np. faktury VAT (darowizny rzeczowe). 

Co ważne, nie można odliczyć darowizn przekazanych na rzecz osób fizycznych, partii politycznych, podmiotów państwowych i samorządowych, związków zawodowych/organizacji pracodawców lub firm wytwarzających alkohol, produkty tytoniowe, elektronikę lub paliwo.

Odliczenie darowizny a PIT

Aby odliczyć darowiznę w zeznaniu rocznym PIT, podatnik powinien:

  1. Zebrać dokumenty – przygotować wszystkie dowody potwierdzające darowiznę, np. potwierdzenie przelewu, umowa darowizny lub zaświadczenie od podmiotu, który otrzymał darowiznę.
  2. Wypełnić odpowiedni formularz PIT zależnie od rodzaju dochodów i formy opodatkowania (np. PIT-28, PIT-36, PIT-37).
  3. Wypełnić załącznik PIT/O (więcej na ten temat piszemy niżej).
  4. Dołączyć załącznik PIT/O do zeznania rocznego, najłatwiej zrobić to w formie elektronicznej, nadal dostępna jest również forma papierowa.
  5. Przesłać zeznanie do urzędu skarbowego np. poprzez serwis Twój e-PIT.

O czym trzeba pamiętać odliczając darowiznę w PIT? Najważniejsze są dwie kwestie.

Darowizna musi być przekazana na cele pożytku publicznego wymienione w ustawie z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie lub podmiotom kościelnym na cele charytatywne i opiekuńcze.

Kwota odliczenia nie może przekroczyć 6% dochodu, chyba że darowizna była przeznaczona na cele kościelne (można odliczyć nawet 100%).

Należy również pamiętać, że darowizny odliczane są od dochodu, a nie od podatku do zapłaty. To znaczy, że w przypadku niskiego dochodu lub jego braku, odliczenie może nie przynieść korzyści podatkowych.

Odliczenie darowizny a CIT

Darowiznę w formie pieniężnej lub rzeczowej mogą odliczyć również płatnicy podatku CIT. Tak dzieje się w przypadku darowizny przekazanej na cele pożytku publicznego, kultu religijnego lub kształcenia zawodowego.

Darowizna nie może przekraczać 10% dochodu podatnika w roku podatkowym. Limit dotyczy łącznie wszystkich darowizn podlegających odliczeniu, np. przekazanych na cele charytatywne i kształcenie zawodowe.

Tak, jak w przypadku PIT, darowizna musi być potwierdzona odpowiednim dokumentem, np. dowodem wpłaty, umową darowizny lub zaświadczeniem.

W zeznaniu podatkowym należy wypełnić formularz CIT oraz załącznik CIT/O.

Limit odliczenia darowizny od podatku

Limit odliczenia darowizny od podatku zależy od rodzaju darowizny, podmiotu obdarowanego oraz wysokości dochodu podatnika.

Możliwe jest odliczenie kwoty faktycznie przekazanej darowizny. Z zasady podatnik może odliczyć kwotę darowizny wynoszącą maksymalnie 6% dochodu (PIT) i 10% (CIT). Wyjątkiem są darowizny na cele kościelne, wtedy można odliczyć do 100%.

Limit jest wspólny z odliczeniami z tytułu:

  • darowizn na cele kultu religijnego,
  • honorowego krwiodawstwa,
  • kształcenia zawodowego oraz
  • przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie.

Jak udokumentować darowiznę?

Aby udokumentować darowiznę i jej wysokość, podatnik powinien posiadać: 

  • dowód wpłaty czyli potwierdzenie przelewu bankowego lub inny dokument potwierdzający wpłatę na konto podmiotu uprawnionego do otrzymania darowizny,
  • umowa darowizny w przypadku darowizny rzeczowej; dokument powinien zawierać informacje o darczyńcy i obdarowanym, rodzaju i wartości darowizny, a także celu, na który ma być przeznaczona darowizna,
  • oświadczenie organizacji pożytku publicznego o otrzymaniu darowizny wraz z danymi o darczyńcy, wartości darowizny i celu, na który ma być ona przeznaczona.

Jak odliczyć darowiznę? PIT/O

Odliczenia darowizny należy dokonać wpisując w deklarację roczną kwotę dokonywanych odliczeń. Podatnik podaje szczegóły w załączniku PIT/O (kwotę przekazanej darowizny i dokonanego odliczenia oraz dane identyfikacyjne obdarowanego, w tym jego nazwę i adres). 

Kwota darowizny jest podawana w części B w rubryce “Darowizny przekazane”. Należy znaleźć właściwą rubrykę (np. na cele kultur religijnego, organizacjom na prowadzoną przez nie działalność pożytku publicznego czy na cele krwiodawstwa).

Rafał Panas
Rafał Panas
Od lat zajmuje się przygotowywaniem artykułów na tematy związane z biznesem, prowadzeniem firmy oraz nowymi technologiami. Zafascynowany postępującą cyfryzacją, która kreuje nowe szanse i okazje dla przedsiębiorców. Tworzenie artykułów dla przedsiębiorców łączy z pisaniem powieści, gdyż jak sam przyznaje, nic tak dobrze nie koi nerwów, jak solidny dreszczowiec.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Co można zrobić w e-Urzędzie Skarbowym?

e-Urząd Skarbowy to serwis na stronie podatki.gov.pl, który ułatwia załatwianie spraw podatkowych online – bez wychodzenia z domu lub z dowolnego miejsca z dostępem...

Jak działa portal S24?

Portal S24 to nowoczesne narzędzie, które znakomicie ułatwia zakładanie i prowadzenie firm. Dzięki temu serwisowi wiele czynności związanych z działalnością spółki można załatwić online,...

Czym są różnice kursowe?

Transakcje w walutach obcych są powszechne wśród wielu firm, a to wiąże się ze zjawiskiem różnic kursowych. Czym są, kiedy powstają i jak je...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!