Kto może odliczyć darowiznę od podatku, na co przekazać pieniądze aby zmniejszyć daninę dla państwa, jak udokumentować darowiznę, czy taka optymalizacja podatku dostępna jest dla przedsiębiorców – odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz w naszym przewodniku z najważniejszymi informacji o odliczeniu darowizn.
Spis treści
Kto może skorzystać z odliczenia darowizny od podatku dochodowego?
Z odliczenia od podatku dochodowego z tytułu darowizn mogą skorzystać podatnicy, którzy przekazali darowiznę na cele określone w ustawie o PIT i CIT. To płatnicy:
- podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) jeżeli darowiznę przekazali na cele pożytku publicznego, kultu religijnego i kształcenie zawodowe czy krwiodawstwo,
- podatnicy płacący podatek dochodowy od osób prawnych (CIT) jeśli darowizna została przekazana na cele pożytku publicznego lub kształcenie zawodowe (nie mogą tego zrobić podatnicy korzystający z karty podatkowej lub podatku liniowego, z wyjątkiem darowizny na kształcenie zawodowe).
Darowizna zawsze musi być potwierdzona odpowiednim dokumentem, np. dowodem wpłaty, umową darowizny lub zaświadczeniem. Niektóre darowizny wymagają dodatkowo pisemnego oświadczenia obdarowanego o przyjęciu darowizny i jej przeznaczeniu oraz dowodu wartości np. faktury VAT (darowizny rzeczowe).
Co ważne, nie można odliczyć darowizn przekazanych na rzecz osób fizycznych, partii politycznych, podmiotów państwowych i samorządowych, związków zawodowych/organizacji pracodawców lub firm wytwarzających alkohol, produkty tytoniowe, elektronikę lub paliwo.
Odliczenie darowizny a PIT
Aby odliczyć darowiznę w zeznaniu rocznym PIT, podatnik powinien:
- Zebrać dokumenty – przygotować wszystkie dowody potwierdzające darowiznę, np. potwierdzenie przelewu, umowa darowizny lub zaświadczenie od podmiotu, który otrzymał darowiznę.
- Wypełnić odpowiedni formularz PIT zależnie od rodzaju dochodów i formy opodatkowania (np. PIT-28, PIT-36, PIT-37).
- Wypełnić załącznik PIT/O (więcej na ten temat piszemy niżej).
- Dołączyć załącznik PIT/O do zeznania rocznego, najłatwiej zrobić to w formie elektronicznej, nadal dostępna jest również forma papierowa.
- Przesłać zeznanie do urzędu skarbowego np. poprzez serwis Twój e-PIT.
O czym trzeba pamiętać odliczając darowiznę w PIT? Najważniejsze są dwie kwestie.
Darowizna musi być przekazana na cele pożytku publicznego wymienione w ustawie z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie lub podmiotom kościelnym na cele charytatywne i opiekuńcze.
Kwota odliczenia nie może przekroczyć 6% dochodu, chyba że darowizna była przeznaczona na cele kościelne (można odliczyć nawet 100%).
Należy również pamiętać, że darowizny odliczane są od dochodu, a nie od podatku do zapłaty. To znaczy, że w przypadku niskiego dochodu lub jego braku, odliczenie może nie przynieść korzyści podatkowych.
Odliczenie darowizny a CIT
Darowiznę w formie pieniężnej lub rzeczowej mogą odliczyć również płatnicy podatku CIT. Tak dzieje się w przypadku darowizny przekazanej na cele pożytku publicznego, kultu religijnego lub kształcenia zawodowego.
Darowizna nie może przekraczać 10% dochodu podatnika w roku podatkowym. Limit dotyczy łącznie wszystkich darowizn podlegających odliczeniu, np. przekazanych na cele charytatywne i kształcenie zawodowe.
Tak, jak w przypadku PIT, darowizna musi być potwierdzona odpowiednim dokumentem, np. dowodem wpłaty, umową darowizny lub zaświadczeniem.
W zeznaniu podatkowym należy wypełnić formularz CIT oraz załącznik CIT/O.
Limit odliczenia darowizny od podatku
Limit odliczenia darowizny od podatku zależy od rodzaju darowizny, podmiotu obdarowanego oraz wysokości dochodu podatnika.
Możliwe jest odliczenie kwoty faktycznie przekazanej darowizny. Z zasady podatnik może odliczyć kwotę darowizny wynoszącą maksymalnie 6% dochodu (PIT) i 10% (CIT). Wyjątkiem są darowizny na cele kościelne, wtedy można odliczyć do 100%.
Limit jest wspólny z odliczeniami z tytułu:
- darowizn na cele kultu religijnego,
- honorowego krwiodawstwa,
- kształcenia zawodowego oraz
- przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie.
Jak udokumentować darowiznę?
Aby udokumentować darowiznę i jej wysokość, podatnik powinien posiadać:
- dowód wpłaty czyli potwierdzenie przelewu bankowego lub inny dokument potwierdzający wpłatę na konto podmiotu uprawnionego do otrzymania darowizny,
- umowa darowizny w przypadku darowizny rzeczowej; dokument powinien zawierać informacje o darczyńcy i obdarowanym, rodzaju i wartości darowizny, a także celu, na który ma być przeznaczona darowizna,
- oświadczenie organizacji pożytku publicznego o otrzymaniu darowizny wraz z danymi o darczyńcy, wartości darowizny i celu, na który ma być ona przeznaczona.
Jak odliczyć darowiznę? PIT/O
Odliczenia darowizny należy dokonać wpisując w deklarację roczną kwotę dokonywanych odliczeń. Podatnik podaje szczegóły w załączniku PIT/O (kwotę przekazanej darowizny i dokonanego odliczenia oraz dane identyfikacyjne obdarowanego, w tym jego nazwę i adres).
Kwota darowizny jest podawana w części B w rubryce “Darowizny przekazane”. Należy znaleźć właściwą rubrykę (np. na cele kultur religijnego, organizacjom na prowadzoną przez nie działalność pożytku publicznego czy na cele krwiodawstwa).