OFE mają coraz mniej członków. Starsi uczestnicy OFE stanowią przeważającą część systemu. Młodsi użytkownicy wybierają raczej nowe indywidualne konta emerytalne.
Przedsiębiorca odprowadzający składki na ZUS wciąż zbiera środki w OFE. Zapowiadana likwidacja funduszu nie doszła do skutku. Co jednak znamienne, popularność systemu spada. Jak działa Otwarty Fundusz Emerytalny?
Spis treści
OFE a ZUS
OFE, czyli Otwarty Fundusz Emerytalny pozwala zbierać dodatkowe środki na emeryturę. Część składek przekazywanych do ZUS-u, Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazuje do prywatnej instytucji, która inwestuje je w różne aktywa (obligacje, akcje itd.). Dziesięć lat przed naszą emeryturą środki trafiają z powrotem do ZUS-u.
Na koniec lipca 2022 do OFE należało niecałe 15 mln członków. Tylko 2,5 miliona to osoby w wieku do 35 lat. System działa w ten sposób, że dziesięć lat przed przejściem na emeryturę, środki z funduszu przekazywane są do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który potem już wypłaca emeryturę.
CZYTAJ TAKŻE: Składki ZUS cię przygniatają? Zobacz, jak legalnie możesz je zmniejszyć.
Czy przedsiębiorca należy do ZUS-u?
Każdy płatnik składek ZUS, a więc również i przedsiębiorca odkłada środki w OFE. Dzieje się to poza kontrolą płatnika składek, czyli przedsiębiorcy. Nie ma limitów wpłat do funduszu. Po prostu odprowadzając składki do ZUS-u, część z nich trafia do OFE. Oczywiście przedsiębiorca może odkładać pieniądze na emeryturę również w inny sposób, np. poprzez PPK, czyli Pracownicze Plany Kapitałowe albo w formie IKE, czyli Indywidualnego Konta Emerytalnego.
CZYTAJ TAKŻE: ZUS: Jak sprawdzić informację o stanie konta ubezpieczonego
Kilka lat temu pojawiła się propozycja likwidacji OFE. Miały być zamienione na Otwarte Fundusze Inwestycyjne, a środki przekazane na konta IKE z potrąceniem 15% opłaty za przekształcenie. Potem zmiany w Otwartym Funduszu Emerytalnym odsunęła pandemia. Także i w 2022 nie udało się systemu zreformować. Tym razem z powodu zamieszania z tzw. Polskim Ładem.
Nie wiadomo na razie, jak potoczą się losy Otwartych Funduszy Emerytalnych. Na tym etapie jednak środki wciąż napływają (choć jest to naprawdę niewielka kwota).
CZYTAJ TAKŻE: Inwestycja w złoto. Jak inwestować w złoto?
Jak działa OFE?
A skoro tak, to może warto przypomnieć sobie, jak OFE działają. Każdy przedsiębiorca co miesiąc przekazuje składki do ZUS-u. W puli środków jest m.in. składka emerytalna i rentowa. Z tych pieniędzy niewielka część trafia właśnie do Otwartego Funduszu Emerytalnego. Przedsiębiorca, czyli płatnik składek nie ma żadnego wpływu na to, w jaki sposób pieniądze z funduszy są inwestowane. Za przekazanie ich do OFE odpowiedzialność ponosi ZUS, a fundusze mogą pomnażać pieniądze wyłącznie w sposób określony w ustawie.
CZYTAJ TAKŻE: Inwestowanie w nieruchomości. Czy to się opłaca?
Obecnie politycy pracują nad reformą systemy. Aktywa zgromadzone w otwartych funduszach emerytalnych mocno się kurczą. Nie tylko z powodu faktu, że coraz mniej procentowo jest odkładanych do OFE, ale i z powodu tego, że coraz więcej osób przechodzących na emeryturę ma możliwość skorzystać ze środków z funduszy. Kilka lat temu bowiem pieniądze wielu oszczędzających zostały przetransferowane do ZUS-u.