OFE a przedsiębiorcy

OFE mają coraz mniej członków. Starsi uczestnicy OFE stanowią przeważającą część systemu. Młodsi użytkownicy wybierają raczej nowe indywidualne konta emerytalne.

Przedsiębiorca odprowadzający składki na ZUS wciąż zbiera środki w OFE. Zapowiadana likwidacja funduszu nie doszła do skutku. Co jednak znamienne, popularność systemu spada. Jak działa Otwarty Fundusz Emerytalny?

OFE a ZUS

OFE, czyli Otwarty Fundusz Emerytalny pozwala zbierać dodatkowe środki na emeryturę. Część składek przekazywanych do ZUS-u, Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazuje do prywatnej instytucji, która inwestuje je w różne aktywa (obligacje, akcje itd.). Dziesięć lat przed naszą emeryturą środki trafiają z powrotem do ZUS-u.

Na koniec lipca 2022 do OFE należało niecałe 15 mln członków. Tylko 2,5 miliona to osoby w wieku do 35 lat. System działa w ten sposób, że dziesięć lat przed przejściem na emeryturę, środki z funduszu przekazywane są do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który potem już wypłaca emeryturę.

CZYTAJ TAKŻE: Składki ZUS cię przygniatają? Zobacz, jak legalnie możesz je zmniejszyć.

Czy przedsiębiorca należy do ZUS-u?

Każdy płatnik składek ZUS, a więc również i przedsiębiorca odkłada środki w OFE. Dzieje się to poza kontrolą płatnika składek, czyli przedsiębiorcy. Nie ma limitów wpłat do funduszu. Po prostu odprowadzając składki do ZUS-u, część z nich trafia do OFE. Oczywiście przedsiębiorca może odkładać pieniądze na emeryturę również w inny sposób, np. poprzez PPK, czyli Pracownicze Plany Kapitałowe albo w formie IKE, czyli Indywidualnego Konta Emerytalnego.

CZYTAJ TAKŻE: ZUS: Jak sprawdzić informację o stanie konta ubezpieczonego

Kilka lat temu pojawiła się propozycja likwidacji OFE. Miały być zamienione na Otwarte Fundusze Inwestycyjne, a środki przekazane na konta IKE z potrąceniem 15% opłaty za przekształcenie. Potem zmiany w Otwartym Funduszu Emerytalnym odsunęła pandemia. Także i w 2022 nie udało się systemu zreformować. Tym razem z powodu zamieszania z tzw. Polskim Ładem.

Nie wiadomo na razie, jak potoczą się losy Otwartych Funduszy Emerytalnych. Na tym etapie jednak środki wciąż napływają (choć jest to naprawdę niewielka kwota).

CZYTAJ TAKŻE: Inwestycja w złoto. Jak inwestować w złoto?

Jak działa OFE?

A skoro tak, to może warto przypomnieć sobie, jak OFE działają. Każdy przedsiębiorca co miesiąc przekazuje składki do ZUS-u. W puli środków jest m.in. składka emerytalna i rentowa. Z tych pieniędzy niewielka część trafia właśnie do Otwartego Funduszu Emerytalnego. Przedsiębiorca, czyli płatnik składek nie ma żadnego wpływu na to, w jaki sposób pieniądze z funduszy są inwestowane. Za przekazanie ich do OFE odpowiedzialność ponosi ZUS, a fundusze mogą pomnażać pieniądze wyłącznie w sposób określony w ustawie.

CZYTAJ TAKŻE: Inwestowanie w nieruchomości. Czy to się opłaca?

Obecnie politycy pracują nad reformą systemy. Aktywa zgromadzone w otwartych funduszach emerytalnych mocno się kurczą. Nie tylko z powodu faktu, że coraz mniej procentowo jest odkładanych do OFE, ale i z powodu tego, że coraz więcej osób przechodzących na emeryturę ma możliwość skorzystać ze środków z funduszy. Kilka lat temu bowiem pieniądze wielu oszczędzających zostały przetransferowane do ZUS-u.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Co można zrobić w e-Urzędzie Skarbowym?

e-Urząd Skarbowy to serwis na stronie podatki.gov.pl, który ułatwia załatwianie spraw podatkowych online – bez wychodzenia z domu lub z dowolnego miejsca z dostępem...

Jak działa portal S24?

Portal S24 to nowoczesne narzędzie, które znakomicie ułatwia zakładanie i prowadzenie firm. Dzięki temu serwisowi wiele czynności związanych z działalnością spółki można załatwić online,...

Czym są różnice kursowe?

Transakcje w walutach obcych są powszechne wśród wielu firm, a to wiąże się ze zjawiskiem różnic kursowych. Czym są, kiedy powstają i jak je...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!