Okulary na firmę – czy wydatek na okulary korekcyjne są kosztem przedsiębiorcy?

Właściciel firmy spędza codziennie godziny, wpatrzony w ekran komputera i czuje, że z jego wzrokiem jest coraz gorzej. Sprawdzamy, w jakiej sytuacji zakup okularów będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Kiedy można kupić okulary na firmę?

Optymalizacja podatków, czyli dopuszczalne prawem obniżenie daniny płaconej państwu jest jednym ze sposobów na zmniejszenie kosztów prowadzenia biznesu. Podatek zmniejszy m.in. zakup paliwa, smartfona czy komputera. Jednak czy w kosztach podatkowych można ująć okulary korekcyjne?

Okulary w kosztach firmy

Sprawdźmy najpierw, czym są koszty uzyskania przychodów.

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT), kosztami uzyskania przychodów są wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania źródła przychodów, o ile nie są one wyłączone przez przepisy (art. 22).

To oznacza, że przedsiębiorcy mogą zaliczyć do kosztów tylko te wydatki, które są związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Muszą też wykazać związek przyczynowo–skutkowy pomiędzy kosztem a prowadzoną działalnością.

Wielu przedsiębiorców pracuje przed komputerem i może potrzebować okularów korekcyjnych. Argumentują, że okulary są im niezbędne do prowadzenia biznesu.

Okulary na firmę – czy okulary korekcyjne mogą stanowić koszty przedsiębiorcy?

Ustawodawca przygotował katalog wydatków, które są wyłączone z kosztów uzyskania przychodów, znajdziemy je w art. 23 ustawy o PIT. Nie ma wśród nich zakupu okularów korekcyjnych. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to lista wyczerpująca, czyli nie wszystkie wydatki są tam wprost wymienione.

Zazwyczaj kupno okularów nie powinno być uznawane za koszt podatkowy. Przemawiają za tym interpretacje organów podatkowych.

O tym, że zakupu okularów korekcyjnych nie można zaliczyć do KUP, usłyszał np. informatyk świadczący usługi w branży IT.

„Wydatek na zakup okularów korekcyjnych ma na celu przede wszystkim ochronę Pana zdrowia. Wydatki uwarunkowane stanem zdrowia osoby prowadzącej działalność gospodarczą należą do wydatków o charakterze osobistym” – informował Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (0112-KDIL2-2.4011.283.2023.1.WS). Tłumaczył, że to wydatek o charakterze osobistym, niezależny od prowadzenia działalności gospodarczej.

Są jednak wyjątki i w pewnych sytuacjach zakup okularów korekcyjnych można uznać za koszt firmy.

Przykładem może być sytuacja, w której okulary korekcyjne pełnią funkcję ochronną podobną do odzieży ochronnej roboczej i są niezbędne do wykonywania określonych zawodów. Decyzja zależy od indywidualnej oceny organów podatkowych.

Przedsiębiorca montujący instalacje energetyki odnawialnej pytał Dyrektora KIS o możliwość zaliczenia do KUP wydatków na zakup okularów korekcyjnych BHP (0113-KDIPT2-1.4011.476.2023.1.K).

Szef KIS uznał, że „jeżeli w istocie, jak jednoznacznie wynika z wniosku, nietłukące się, ochronne okulary korekcyjne BHP są Panu niezbędne przy wykonywaniu usług w ramach prowadzonej działalności gospodarczej i są faktycznie wykorzystywane wyłącznie przy pracy na wysokości i przy korzystaniu z narzędzi niebezpiecznych, do których niezbędne jest użycie okularów ochronnych BHP, a w związku z Pana wadą wzroku, specjalnie wykonanych w wersji korekcyjnej, to wydatki z tytułu ich zakupu mogą stanowić koszty uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, pod warunkiem należytego ich udokumentowania”.

Przedsiębiorca, który ma wątpliwości czy zaliczyć kupno okularów korekcyjnych do kosztów uzyskania przychodów, powinien wystąpić o indywidualną interpretację podatkową. Organy podatkowe rozważą jego sytuację i udzielą wiążącą odpowiedź.

Czy okulary blokujące niebieskie światło z ekranu dla przedsiębiorcy można wrzucić w koszty?

Organy podatkowe traktują zakup okularów blokujących niebieskie światło z ekranu podobnie, jak okularów korekcyjnych. W interpretacji urzędników taki zakup zazwyczaj nie ma wpływu na wysokość przychodów uzyskiwanych ze świadczenia usług wykonywanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ani też związku z prowadzoną działalnością jako źródłem przychodów.

Tak było m.in. w przypadku właściciela sklepu motoryzacyjnego, który codziennie spędzał przed komputerem kilka, a nawet kilkanaście godzin. Ze względu na chorobę oczu został uznany za osobę niepełnosprawną w stopniu umiarkowanym.

KIS uznał, że zakup soczewek okularowych z filtrem niebieskiego światła nie może być zaliczony w koszty uzyskania przychodu, bo to wydatek osobisty, który nie ma wpływu na wysokość przychodów uzyskiwanych ze świadczenia usług.

„Zakup soczewek z tzw. filtrem niebieskiego światła ma na celu przede wszystkim ochronę Pana zdrowia. Wydatki uwarunkowane stanem zdrowia osoby prowadzącej działalność gospodarczą należą do wydatków o charakterze osobistym (0115-KDIT3.4011.433.2023.1.AD)”. To oznacza, że osoba fizyczna jest zmuszona do zakupu okularów niezależnie od prowadzenia działalności.

Czy soczewki kontaktowe można wrzucić w koszty?

Zakup soczewek kontaktowych należ traktować, z punktu widzenia optymalizacji podatkowej, podobnie jak kupno okularów korekcyjnych.

Okulary dla pracownika

Zgodnie z Kodeksem pracy, pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi środki ochrony indywidualnej. Należą do nich także okulary i soczewki kontaktowe.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, pracownik może ubiegać się o zwrot pieniędzy wydanych na okulary, jeżeli (§ 8 ust. 2):

  • wykonuje pracę przy monitorze ekranowym przez co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy;
  • konieczność noszenia okularów stwierdzi lekarz podczas badań profilaktycznych.

Warto przypomnieć, że czas pracy pracownika nie może przekroczyć 8 godzin na dobę (art. 129 K.p), czyli refundacja kosztów przysługuje zatrudnionemu, który spędza przed komputerem przynajmniej 4 godziny dziennie.

Wspomnianego rozporządzenia nie stosuje się do m.in. kabin kierowców oraz kabin sterowniczych maszyn i pojazdów, systemów komputerowych na pokładach środków transportu, systemów komputerowych przeznaczonych głównie do użytku publicznego (§ 3 rozporządzenia). 

Przeczytaj więcej w kategorii Koszty.

Rafał Panas
Rafał Panas
Od lat zajmuje się przygotowywaniem artykułów na tematy związane z biznesem, prowadzeniem firmy oraz nowymi technologiami. Zafascynowany postępującą cyfryzacją, która kreuje nowe szanse i okazje dla przedsiębiorców. Tworzenie artykułów dla przedsiębiorców łączy z pisaniem powieści, gdyż jak sam przyznaje, nic tak dobrze nie koi nerwów, jak solidny dreszczowiec.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Stawka CIT (9%) dla małych podatników od stycznia 2024

Kto może zapłacić preferencyjny podatek CIT 9%? Jakie warunki należy spełnić w 2024 roku? Kto straci prawo do tej preferencji i będzie musiał zapłacić...

Stawki CIT

Jakie są stawki podatku dochodowego od osób prawnych, kto może z nich korzystać i jakie czynniki wziąć pod uwagę przy wyborze optymalnej opcji? Jesteś...

Informacja CIT-ST – co to jest i kto musi ją złożyć? Instrukcja wypełniania

Złożenie CIT-ST jest obowiązkowe dla podatników posiadających zakłady (oddziały) w innych gminach niż siedziba firmy. Oto przewodnik z najważniejszymi informacji dla podmiotów, które muszą...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!