Polska Klasyfikacja Działalności – jak wybrać kod PKD dla swojej działalności gospodarczej?

Każdy przedsiębiorca ma obowiązek sklasyfikować profil swojej działalności przy wykorzystaniu kodów PKD. W jaki sposób i kiedy należy to zrobić? Podpowiadamy!

Polska Klasyfikacja Działalności to zestaw kodów o pięciostopniowej strukturze, które mają za zadanie umożliwić przyporządkowanie profilu wykonywanej działalności gospodarczej do odpowiedniej grupy. Kody przybierają postać alfanumeryczną, a przedsiębiorcy muszą je wskazać już na etapie rejestracji firmy. PKD umożliwia przeprowadzanie badań statystycznych, prac ewidencyjnych oraz działań z dziedziny rachunkowości.

Struktura Polskiej Klasyfikacji Działalności

Polska Klasyfikacja Działalności (PKD) jest systematyką działalności gospodarczych, która wykorzystywana jest przez statystykę publiczną, ewidencję i rachunkowość. Wszystkie osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą wpisaną do bazy CEIDG oraz wszystkie podmioty objęte obowiązkiem wpisu do KRS są zobowiązane do określenia kodów PKD swoich działalności. Kody PKD podaje się podczas rejestracji działalności i stanowią one podstawę do nadania numeru REGON przez Urząd Statystyczny.

Za pomocą kodów PKD różne sektory gospodarcze i branże zostały uporządkowane, posegregowane w grupy i ponumerowane. Dzięki temu za pomocą odpowiedniego kodu możliwe staje się określenie konkretnego rodzaju działalności firmy.

W jaki sposób zbudowane są kody PKD? Posiadają one pięciopoziomową strukturę:

  1. sekcja;
  2. dział;
  3. grupa;
  4. klasa;
  5. podklasa.

Sekcje oznaczane są symbolem jednoliterowym. Wyróżnia się 21 różnych rodzajów sekcji, które dzielą działalności z uwzględnieniem tradycyjnie ukształtowanego, ogólnego podziału pracy. Przykładami sekcji są: rolnictwo, budownictwo, transport, czy handel hurtowy.

Działy oznaczane są dwucyfrowym kodem numerycznym. Wyróżnia się 88 działów, które zostały wyszczególnione z uwagi na zestaw cech mających zasadnicze znaczenie przy oznaczaniu stopnia podobieństwa i powiązań występujących w gospodarce narodowej.

Trzeci poziom to grupy. Oznacza się je kodem trzycyfrowym. Występują 272 różnorodne grupy, które wyodrębnia się z punktu widzenia procesu produkcyjnego, przeznaczenia produkcji, charakteru usługi lub charakteru odbiorcy usługi.

Klasy oznaczone są czterocyfrowym kodem numerycznym. Rodzaje działalności podzielone zostały z uwzględnieniem specjalizacji procesu produkcyjnego lub działalności usługowej na 615 klas.

Ostatni, piąty poziom to podklasy. Oznacza się je pięcioznakowym kodem alfanumerycznym. Wyróżnić można 654 podklasy. Zostały one wprowadzone, aby wyodrębnić rodzaje działalności charakterystyczne dla polskiej gospodarki.

Jak wybrać kod PKD dla działalności?

W wyborze odpowiedniego kodu PKD może pomóc wyszukiwarka kodów PKD dostępna na platformie biznes.gov.pl. Jeśli okaże się, że w dalszym ciągu masz trudności w wyborze kodu, możesz skorzystać z elektronicznego formularza pomocy w postaci wniosku o nadanie symbolu klasyfikacyjnego udostępnianego przez Urząd Statystyczny w Łodzi na jego stronie internetowej. We wniosku należy szczegółowo opisać przedmiot działalności firmy.

Właściciele jednoosobowych działalności gospodarczych mają obowiązek podania jednego kodu głównego, który będzie określał profil działalności mający największy udział w przychodach firmy oraz dowolnej ilości kodów określających pozostałe gałęzie działalności. We wpisie do CEIDG powinny się znaleźć wyłącznie kody określające działalność bieżącą. Nie można wpisywać ich na zapas. Lista kodów powinna być na bieżąco aktualizowana. Kiedy przedsiębiorca zmienia profil swojej działalności, rozszerza go lub zawęża, to ma 7 dni na zgłoszenie tego faktu w bazie danych.

Przy rejestrowaniu podmiotów gospodarczych w KRS można podać maksymalnie 10 kodów PKD. Jeden z nich powinien zostać wybrany na kod główny.

Zmiany w klasyfikacji działalności gospodarczych 2025

Grupa Robocza do spraw rewizji NACE Urzędu Statystycznego Unii Europejskiej stwierdziła, że klasyfikacja działalności NACE, która obowiązywała do 2022 roku, nie do końca odpowiadała dzisiejszym potrzebom przedsiębiorców. Z tego względu stworzyła projekt nowej struktury unijnej NACE Rev.2. Projekt ten został przyjęty w maju 2022 roku. Teraz przed państwami członkowskimi stoi wyzwanie dostosowania własnych klasyfikacji do nowej klasyfikacji unijnej.

Obecnie obowiązująca Polska Klasyfikacja Działalności (PKD) została wprowadzona rozporządzeniem z 2007 roku (dz.U. nr 251 poz. 1885). Planuje się, aby w 2025 roku została ona zmodyfikowana i dostosowana do unijnych standardów. Zmiany nie obejmą wszystkich kodów, ale niektóre z nich czeka prawdziwa rewolucja – zostaną scalone lub podzielone na kilka nowych.

Podsumowując, Polska Klasyfikacja Działalności to system kodów, za pomocą których przedsiębiorcy są w stanie określić profil swojej działalności gospodarczej. Muszą to zrobić w momencie dokonywania rejestracji firmy. PKD służy celom statystycznym i ewidencyjnym.

Poznaj pozostałe artykuły z kategorii Działalność gospodarcza.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Podatek od darowizny i spadku w 2025 roku. Kiedy nie trzeba płacić podatku za darowiznę w najbliższej rodzinie?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Zwolnienie z PIT– kto nie płaci podatku dochodowego od osób fizycznych? Nie tylko ulga dla młodych

Zerowy PIT dla młodych ludzi zdobył duży rozgłos – osoby poniżej 26 roku nie muszą płacić daniny państwu. Jednak nie tylko oni mogą skorzystać...

Składki ZUS w kosztach jednoosobowej działalności gospodarczej – kiedy można je odliczyć?

Kiedy składki ZUS stanowią koszt uzyskania przychodów, jak je prawidłowo odliczyć i zaksięgować? To może być wyzwanie, nie tylko dla początkujących przedsiębiorców. Oto najważniejsze...

Czy urlop wychowawczy wlicza się do emerytury?

Jak czas spędzony na urlopie wychowawczym wpłynie na wysokość przyszłej emerytury rodziców czy opiekunów dzieci? Rozwiewamy wątpliwości i wyjaśniamy, czy urlop wychowawczy zaowocuje wyższą...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!