Kiedy trzeba odprowadzić podatek od wygranej? Sprawdź, ile wynosi podatek od nagród

Wiele osób marzy o sowitej wygranej w konkursie, loterii, czy teleturnieju. Jest to bez wątpienia moment pełen euforii, a jednak z drugiej strony zgodnie z polskim systemem podatkowym takie wygrane mogą wiązać się ze sporymi wydatkami. Sprawdź, z jaką częścią nagrody trzeba się rozstać na rzecz państwo. Ile wynosi i kiedy trzeba zapłacić podatek od wygranej?

Ile wynosi podatek od wygranej?

Opodatkowanie ryczałtowe wygranej jest jednym z elementów polskiego systemu podatkowego, określonym przede wszystkim w Ustawie z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z treścią artykułu 30. punktu 1 powyższej ustawy, wysokość opodatkowania wygranej jest ustalana na zasadzie stałego ryczałtu. Ten wynosi 10 procent wartości wygranej. Oznacza to, że osoby, które odnoszą sukcesy w konkursach, grach, zakładach wzajemnych lub otrzymują nagrody związane ze sprzedażą premiową, muszą odprowadzić 10 procent swojej nagrody w formie podatku.

Trzeba pamiętać, że podatek wygranej jest automatycznie odejmowany od wypłaty nagrody pieniężnej. To organizator konkursu, loterii lub teleturnieju jest odpowiedzialny za odprowadzenie należności na rzecz Urzędu Skarbowego. Jednakże, jeśli wygrana ma postać nagrody rzeczowej, nagrodzona osoba musi wpłacić odpowiednią kwotę podatku przed otrzymaniem nagrody.

Kiedy trzeba zapłacić podatek od wygranej w konkursie?

Podatek od wygranej obejmuje wszystkie dobra w formie gotówki i przedmioty zdobyte na terenie Polski, całej Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Do EOG należą:

  • państwa członkowskie Unii Europejskiej,
  • Islandia,
  • Norwegia,
  • Liechtenstein.
Termin płatności podatku od wygranej jest surowo ustalony i wynika z przepisów Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podatek ten wymaga uregulowania z tytułu otrzymanych wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze sprzedażą premiową, uzyskanych w jednym z państw członkowskich Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

 

Podatek od wygranej jest procentową kwotą ustaloną na podstawie wartości nagrody. Zobowiązanie z tego tytułu powinno zostać przekazane do Urzędu Skarbowego. Jednak nie jest konieczne samodzielne rozliczenie ani złożenie rocznego zeznania podatkowego w roku, w którym otrzymuje się nagrodę, ponieważ podatek ten nalicza automatycznie organizator konkursu.

Czy należy uwzględnić nagrodę w rocznym rozliczeniu podatkowym PIT?

Jak już wspomniano, zazwyczaj w przypadku wygranej organizator konkursu lub loterii automatycznie potrąca podatek od wygranej. Z kolei zwycięzca otrzymuje formularz PIT-8AR. Nie ma potrzeby włączania tego dokumentu do rocznego rozliczenia podatkowego.

Jednak w przypadku nagród otrzymywanych z zagranicy sytuacja wygląda inaczej. Wygrane w zagranicznych konkursach stanowią przychód z innego źródła i muszą być uwzględnione w rocznym zeznaniu podatkowym PIT-36. Dlatego jeśli zdobędziesz nagrodę w konkursie za granicą, nie zapomnij jej uwzględnić w rocznym zeznaniu podatkowym!

Kto zajmuje się odprowadzaniem podatku od wygranej?

Obowiązek podatkowy bezpośrednio dotyczy zdobywcy nagrody, ponieważ wartość nagrody jest zmniejszana o podatek od wygranej. Jednak w praktyce to organizator konkursu lub loterii płaci ten podatek. Jeśli nagrodą jest przedmiot, zwycięzca musi uiścić odpowiednią kwotę podatku na rzecz organizatora przed jej otrzymaniem.

Kto nie zapłaci podatku od wygranej?

Ustawa o PIT przewiduje pewne wyjątki od obowiązku płacenia podatku od wygranej. Zgodnie z artykułem 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zwolnieni z opodatkowania są:

  • uczestnicy konkursów z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu. Nagrody związane z konkursami i zawodami w tych dziedzinach nie są objęte podatkiem od wygranej. Taka regulacja ma na celu zachęcenie do rozwijania swojego talentu oraz uczestnictwa w konkursach kulturalnych i naukowych;
  • nagrody związane z promocyjną sprzedażą — jeśli nagroda jest przyznawana w ramach promocji towarów lub usług, nie ma konieczności opodatkowania. Jest to popularna metoda stosowana przez firmy w celu zachęcenia klientów do dokonywania zakupów;
  • również jeżeli wartość pojedynczej wygranej lub nagrody nie przekracza równowartości 2280 zł, nie trzeba płacić podatku od wygranej.

Poza wyjątkami dotyczącymi rodzaju konkursu lub nagrody istnieją inne sytuacje, w których nie jest wymagane płacenie podatku od wygranej. Przykładem jest zwolnienie z podatku od wygranej dla uczniów, którzy otrzymują nagrody za udział w konkursach, turniejach i olimpiadach organizowanych na podstawie przepisów o systemie oświaty.

Ponadto podatek od wygranej nie musi być płacony w przypadku nagród zdobytych przy grach na automatach, grach karcianych, grach kostkowych, grach cylindrycznych, grach bingo na pieniądze i grach bingo fantowe.

Jeżeli wygrasz w grach liczbowych, loteriach pieniężnych, grze telebingo, zakładach wzajemnych, loteriach promocyjnych lub loteriach audioteksowych, to nie musisz płacić podatku od wygranej, o ile jednorazowa wartość tej wygranej nie przekracza 2280 zł. Jest to kolejna granica, która decyduje, czy zapłacenie podatku jest konieczne.

Podatek od wygranej. Podsumowanie

Opodatkowanie wygranej, pomimo że może być rozczarowujące (to oczywiste — wygrana jest bowiem o taki podatek pomniejszana) dla niektórych, jest nieodłączną częścią polskiego systemu podatkowego. Zrozumienie, kto musi uiścić te podatki, kiedy są one wymagane, jakie są wyjątki od opodatkowania oraz limity, pozwala uniknąć nieporozumień i nieprzyjemnych niespodzianek.

Emil Zelma
Emil Zelma
Ekonomista, wykładowca, autor wielu artykułów, znający w teorii i w praktyce zasady działalności przedsiębiorstw. Do jego zainteresowań należy szeroko pojęty biznes, w tym szczególnie obszary związane z zarządzaniem finansami firmy oraz księgowością.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Co można zrobić w e-Urzędzie Skarbowym?

e-Urząd Skarbowy to serwis na stronie podatki.gov.pl, który ułatwia załatwianie spraw podatkowych online – bez wychodzenia z domu lub z dowolnego miejsca z dostępem...

Jak działa portal S24?

Portal S24 to nowoczesne narzędzie, które znakomicie ułatwia zakładanie i prowadzenie firm. Dzięki temu serwisowi wiele czynności związanych z działalnością spółki można załatwić online,...

Czym są różnice kursowe?

Transakcje w walutach obcych są powszechne wśród wielu firm, a to wiąże się ze zjawiskiem różnic kursowych. Czym są, kiedy powstają i jak je...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!