Druk SD Z2, czyli zgłoszenie darowizny. Pobierz formularz SD-Z2

W przypadku osób, które otrzymały darowiznę, możliwe jest skorzystanie ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn. Aby móc skorzystać z tej przewidzianej prawem możliwości, należy przestrzegać obowiązujących zasad oraz terminów. Zobacz, jak złożyć formularz SD-Z2 i skorzystać ze zwolnienia od podatku.

W artykule przeanalizujemy dokładnie, jak wypełnić formularz SD-Z2, czyli zgłoszenie otrzymania darowizny (a formalnie: Zgłoszenie o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych). Dzięki temu będzie można osiągnąć oszczędności podatkowe, a jednocześnie spełnić wszelkie formalności w tym zakresie.

SD Z2 – formularz zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych

Otrzymanie darowizny to jedna z tych czynności, które wymagają przeprowadzenia odpowiednich formalności. Jest to ważna kwestia, która może wywołać skutki na gruncie podatków. Jakie obowiązki z tym związane mają osoby obdarowane darowizną? Cóż, przede wszystkim, konieczne może okazać się złożenie formularza SD-Z2, w którym informujemy fiskus o otrzymaniu majątku od darczyńcy.

Formularz SD-Z2 i inne kwestie związane z darowizną a podstawa prawnaJeśli chodzi o przepisy regulujące kwestie związane z przekazywaniem darowizny i wykonywaniem tego w formularzach urzędowych, bierze się pod uwagę m.in. takie przepisy jak:

  • Ustawa z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn.
  • Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 20 listopada 2015 r. w sprawie wzoru zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych.
  • Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22 sierpnia 2005 r. w sprawie właściwości organów podatkowych.

Podatek od spadków i darowizn

Zgodnie z przepisami prawnymi istnieją sposoby na to, by móc zminimalizować niekorzystny wpływ podatków na te transakcje; wysyłka formularza SD Z2 jest właśnie jednym z takich rozwiązań.

Kiedy otrzymasz darowiznę, możesz uniknąć obowiązku zapłaty podatku od spadków i darowizn. Nie jest on wprawdzie szczególnie wysoki, aczkolwiek można w ten sposób uniknąć obciążeń. Trzeba jednak mieć na uwadze, że aby możliwe było skorzystanie z tej ulgi, musisz spełnić pewne warunki.

Przede wszystkim, konieczne jest dokonanie zgłoszenia faktu otrzymania darowizny o otrzymanych środkach.

Obowiązek ten spoczywa na Tobie jako na obdarowanym. Złożenie formularza SD-Z2 następuje w Urzędzie Skarbowym. Jest to możliwe jedynie w sytuacji, darczyńcą jest osoba należąca do pierwszej grupy podatkowej!

Zgłoszenie darowizny – kiedy nie jest konieczne?

Generalnie, otrzymanie darowizny rodzi obowiązek podatkowy. Powód takiego stanu rzeczy jest bardzo prosty: czynność ta prowadzi do wzbogacenia się beneficjenta. Warto jednak pamiętać, że tak jak w podatku dochodowym PIT obowiązuje kwota wolna od podatku, tak na podobne rozwiązanie można liczyć również w przypadku darowizn.

Przepisy przewidują trzy grupy podatkowe, w ramach których przewidziane zostały pewne zwolnienia. W zależności od tego, do której grupy podatkowej należy darczyńca, określona została inna kwota wolna od podatku. Jeżeli wartość otrzymanej darowizny jej nie przekroczy, wówczas obdarowany może jednak tego uniknąć.

O jakich grupach podatkowych jest mowa? Najlepiej będzie, jeśli przedstawimy to w tabeli:

Grupa podatkowa Którzy darczyńcy należą do tej grupy podatkowej? Kwota wolna od podatku obowiązująca od dn. 1 lipca 2023 (w zł) Kwota wolna od podatku, która obowiązywała do dn. 1 lipca 2023 (w zł)
Grupa I małżonek, potomkowie (zstępni, czyli syn, córka, wnuki, prawnuki), przodkowie (wstępni, tzn. matka, ojciec, dziadkowie itd.), rodzeństwo, macocha, ojczym, pasierb, zięć i synowa, teściowie 36 120 10434
Grupa II Zstępni rodzeństwa, zstępni i małżonkowie pasierbów, rodzeństwo rodziców, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie innych zstępnych 27 090 7878
Grupa III Pozostałe osoby 5733 5308

Musimy jednak cały czas pamiętać, że formularz SD-Z2 nie umożliwia całkowitego zwolnienia z podatku od spadków i darowizn (jest to możliwe tylko w zakresie kwoty wolnej). Aby uzyskać pełne zwolnienie z podatku, należy wypełnić formularz SD-3 w ciągu jednego miesiąca od momentu otrzymania darowizny.

Termin złożenia formularza SD-Z2

Formularz zgłoszenia nabycia spadku lub darowizny należy złożyć w ciągu 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego.

Jak wypełnić formularz SD-Z2 krok po kroku? Jak złożyć deklarację?

Jeśli zastanawiasz się nad sposobem złożenia formularza SD-Z2, musisz pamiętać o następujących działaniach:

Pobierz formularz SD Z2

Pierwszym działaniem, jakie należy wykonać w przypadku otrzymania darowizny, jest pobranie formularza SD-Z2.

Formularz SD Z2 do druku w formacie PDF znajdziesz tutaj.

Możesz również korzystać z formularza online na stronie podatki.gov.pl.

Uzupełnij dane

Po tym, jak już zdobędziesz formularz dotyczący spadków i darowizn, konieczne jest poprawne wypełnienie dokumentów. Generalnie, w formularzu SD-Z2 zamieszcza się m.in. takie informacje jak:

  • dane osobowe (imię, nazwisko adres); są to informacje, które pozwalają w precyzyjny sposób wskazać, kim jest osoba obdarowująca oraz obdarowany,
  • wartość otrzymanej darowizny,

To właśnie dlatego warto jeszcze przed rozpoczęciem wypełniania dokumentów zebrać niezbędne dokumenty (w tym np. umowę darowizny), które pomogą Ci w poprawnym uzupełnieniu formularza.

sd-zd2

sd-z2 g

Zbierz dodatkowe dokumenty

W niektórych przypadkach (szczególnie tych bardziej skomplikowanych) konieczne może okazać się dostarczenie dodatkowych dokumentów, które będą nam potwierdzać otrzymanie darowizny. Rozumie się przez to na przykład potwierdzenia przelewu lub przekazu pocztowego, które udowodnią, że otrzymałeś środki finansowe (oraz jaka jest wysokość przekazanej kwoty).

Takim dokumentem w niektórych sytuacjach może okazać się również postanowienie sądu, które jasno, nie pozostawiając żadnych wątpliwości (a o te, wbrew pozorom, w przepisach z zakresu darowizn jest niestety dość łatwo), opisuje, jakie dobra zostały przekazane.

Podpisz formularz SD-Z2

Rzecz jasna, jeszcze przed złożeniem podpisu na wypełnionej dokumentacji konieczne jest podpisanie formularza SD-Z2. Możesz to zrobić, wykorzystując np. kwalifikowany podpis elektroniczny. Rzecz jasna, w przypadku składania dokumentów w sposób tradycyjny, tzn. w urzędzie, podpiszesz formularz ręcznie. Pamiętaj jedynie, by podpis był czytelny!

Złóż formularz

Kiedy formularz SD-Z2 jest już wypełniony i podpisany, możesz go złożyć. Jeśli wybrałeś opcję elektroniczną, wejdź na Portal Podatkowy i złóż dokument po zalogowaniu się na swój profil.

Z kolei jeśli decydujesz się na wersję tradycyjną, udaj się do właściwego miejscowo urzędu skarbowego i dostarcz tam wypełniony formularz. W przypadku wysyłki drogą pocztową zrób to za pomocą listu poleconego. W ten sposób zyskasz potwierdzenie, że dokument został przez Ciebie wysłany.

Tak czy inaczej, ważne jest, by formularz SD-Z2 trafił do urzędu skarbowego w ciągu pół roku od momentu, gdy powstał obowiązek podatkowy. W przeciwnym wypadku zwolnienie z podatku niestety nie będzie skuteczne.

Emil Zelma
Emil Zelma
Ekonomista, wykładowca, autor wielu artykułów, znający w teorii i w praktyce zasady działalności przedsiębiorstw. Do jego zainteresowań należy szeroko pojęty biznes, w tym szczególnie obszary związane z zarządzaniem finansami firmy oraz księgowością.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Co można zrobić w e-Urzędzie Skarbowym?

e-Urząd Skarbowy to serwis na stronie podatki.gov.pl, który ułatwia załatwianie spraw podatkowych online – bez wychodzenia z domu lub z dowolnego miejsca z dostępem...

Jak działa portal S24?

Portal S24 to nowoczesne narzędzie, które znakomicie ułatwia zakładanie i prowadzenie firm. Dzięki temu serwisowi wiele czynności związanych z działalnością spółki można załatwić online,...

Czym są różnice kursowe?

Transakcje w walutach obcych są powszechne wśród wielu firm, a to wiąże się ze zjawiskiem różnic kursowych. Czym są, kiedy powstają i jak je...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!