W czasach, gdy wielu przedsiębiorców buduje biznes online, wielu zastanawia, się czy sklep stacjonarny się opłaca? Kiedy potrzebna jest koncesja na sprzedaż? Jaki sklep potrzebuje specjalnego zezwolenia?
Sklep stacjonarny, mimo rozwoju handlu online, wciąż może być dobrym biznesem. W sklepie stacjonarnym możemy sprzedawać praktycznie wszystko. Warto wiedzieć jednak, że część asortymentu będzie wymagała uzyskania dodatkowego zezwolenia. Kiedy będzie potrzebne zezwolenie na sprzedaż?
Spis treści
Sprzedaż alkoholu w sklepie
Najpopularniejszym rodzajem sklepu stacjonarnego jest sklep spożywczy lub sklep z alkoholem. Musisz pamiętać, że jeśli chcesz sprzedawać artykuły alkoholowe, musisz kupić zezwolenie na sprzedaż alkoholu, nazywane potocznie koncesją na sprzedaż alkoholu.
CZYTAJ TAKŻE: Jednoosobowa działalność gospodarcza jest lepsza od spółki? 10 argumentów, które to potwierdzają
Koncesję wydaje się na każdy rodzaj alkoholu oddzielnie. Pierwsza koncesja obejmuje produkty o zawartości alkoholu do 4,5% i piwo, druga obejmuje produkty alkoholowe o zawartości 4,5% do 18% z wyjątkiem piwa.
Jest jeszcze trzeci rodzaj koncesji, dla produktów o zawartości alkoholu powyżej 18% zawartości alkoholu (z wyjątkiem piwa). Koncesja wydawana jest przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. O właściwości urzędu decyduje lokalizacja punktu sprzedaży.
Sklep stacjonarny – formy prawne
Nie ma ograniczeń w zakresie formy prawnej. Sklep może być prowadzony zarówno jako jednoosobowa działalność gospodarcza, jak i spółka (z o.o., cywilna itd.). Wyjątkiem jest spółka partnerska. Ta jest zarezerwowana dla przedstawicieli wolnych zawodów.
Jeśli prowadzisz sklep jako jednoosobowa działalność gospodarcza, to tak jak w każdym innym biznesie odpowiadasz w pełni za wszystko, co dzieje się w firmie. Jest to najpopularniejszy sposób prowadzenia biznesu w formie sklepu stacjonarnego.
Jednoosobowa działalność gospodarcza nie oznacza, że biznes musisz prowadzić sam. Możesz zatrudniać pracowników i współpracowników. Jeśli jednak zechcesz dopuścić do biznesu inną osobę (z rodziny lub spoza niej) warto założyć spółkę. Najprostszą z nich jest spółka cywilna. Spółka cywilna zakładana jest przez minimum dwie osoby fizyczne lub prawne. Każdy z nich składa oddzielny wniosek do CEIDG z informacją o zawiązaniu spółki.
CZYTAJ TAKŻE: Sklep monopolowy. Jak otworzyć sklep monopolowy w Polsce?
Wszystkie inne spółki są spółkami handlowymi, a ich sposób działania regulowany jest przez kodeks spółek handlowych. Wśród nich najpopularniejsza jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.
Pomysł na biznes – sklep – jaki podatek?
Jeśli chcesz otworzyć sklep, możesz rozliczać się na zasadach ogólnych (czyli według skali podatkowej), podatek liniowy lub ryczałt albo karta podatkowa. Forma opodatkowania zależy przede wszystkim od rodzaju działalności i wysokości przychodów.
Warto pamiętać, że w przypadku sklepu stacjonarnego najmniej opłacalny będzie ryczałt, ponieważ nie pozwala odliczać kosztów. A przecież każdy produkt, który stanowi asortyment, może być zaliczony w koszty uzyskania przychodu.
Kasa fiskalna w sklepie
Niezależnie od tego, jaki rodzaj asortymentu będziesz sprzedawać w sklepie, to jeśli będzie to sprzedaż dla osób indywidualnych, trzeba będzie obowiązkowo wyposażyć go w kasę fiskalną. Wyjątkiem są obroty poniżej 20 000 zł. Jeśli ich nie przekroczymy, kasy fiskalnej mieć nie musimy.
Nie oznacza to, że możemy sprzedawać produkty, nie prowadząc w ogóle ewidencji. Gdy nie mamy kasy fiskalnej, musimy zapisać wszystkie transakcje w ewidencji sprzedaży.
Czy sklep stacjonarny się opłaca?
Założenie sklepu stacjonarnego może być dobrym sposobem na biznes. O ile oczywiście znajdziemy bardzo dobrą lokalizację i wybierzemy odpowiedni asortyment. Sklep spożywczy mimo konkurencji dyskontów może być opłacalny, gdy zaproponujemy szeroki wybór markowych produktów.
Warto postawić na lokalne produkty. Warto pamiętać, że klienci kupują dziś w małych sklepach, bo są one zlokalizowane blisko ich domu i chcą zrobić zakupy szybko. Sklep specjalistyczny musi mieć bardzo szeroki wybór produktów. Wtedy na pewno taka działalność będzie nam się opłacała.
Szukasz pomysłu na biznes? Zainspiruj się naszymi propozycjami.