Możliwość rozliczania strat z zysków kapitałowych i nowe obowiązki dla dostawców usług płatniczych to najważniejsze zmiany, jakie wejdą w życie w styczniu 2024 roku. Przyglądamy się, co nowego czeka inwestorów.
Slim VAT to nazwa kolejnych pakietów zmian do ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych zmian w podatku dochodowym od osób fizycznych. Część zmian wejdzie w życie od 1 stycznia 2024 roku. Dotyczą one m.in. możliwości kompensaty dochodów i strat z inwestycji w fundusze kapitałowe z dochodami i ze stratami uzyskanymi z innych inwestycji kapitałowych. Spójrzmy na szczegóły.
Spis treści
Co wniesie pakiet Slim VAT 3 w 2024 roku?
Oto najważniejsze zmiany, które zaczną obowiązywać od stycznia 2024 roku:
Możliwość obniżenia przychodu z funduszy kapitałowych o koszty uzyskania przychodów z tego tytułu
Zgodnie z nowym brzmieniem art. 30b. „od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, w tym z realizacji praw wynikających z tych instrumentów, z odpłatnego zbycia udziałów (akcji), z odpłatnego zbycia udziałów w spółdzielni oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) albo wkładów w spółdzielni w zamian za wkład niepieniężny, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu”.
Inwestor będzie samodzielnie wykazywał ten dochód na formularzu PIT–38. Zryczałtowanym podatkiem dochodowym zostaną objęte tylko przychody ze świadczeń otrzymanych z dochodów funduszu kapitałowego, o ile statut przewiduje wypłaty z tych dochodów jego uczestnikom bez umarzania, odkupywania, wykupywania albo unicestwiania w inny sposób tytułów uczestnictwa w takim funduszu.
Możliwość kompensaty dochodów i strat z inwestycji w fundusze kapitałowe z dochodami i stratami z innych inwestycji kapitałowych
Aktualnie przepisy nie umożliwiają takiej kompensacji. Od stycznia 2024 roku inwestor będzie mógł rozliczyć straty z umorzenia, odkupienia, wykupienia albo unicestwienia w inny sposób tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych z dochodami z innych inwestycji kapitałowych (np. akcji). W ten sposób poniesione straty obniżą jego dochody podlegające opodatkowaniu.
Poszerzenie pojęcia dochodu, które mogą osiągnąć w Polsce nierezydenci
Za dochód będzie uznane także umorzenie, odkupienie, wykupienie i unicestwienie w inny sposób tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych utworzonych na podstawie przepisów obowiązujących w Rzeczypospolitej Polskiej oraz odpłatne zbycie tych tytułów uczestnictwa (pkt 5a w ust. 2b w art. 3).
Ustalenie zasad opodatkowania przychodów z wykupu przez emitenta obligacji, od których są należne świadczenia okresowe
Od stycznia 2024 roku za przychody z kapitałów uznawany będzie wykup przez emitenta obligacji, od których są należne świadczenia okresowe. Dochodem do opodatkowania będzie różnica między kwotą uzyskaną z wykupu obligacji wraz ze świadczeniami uzyskanymi za ten okres przed wykupem tych obligacji a wydatkami na objęcie lub nabycie tych obligacji.
Nowe obowiązki ewidencyjne dla dostawców usług płatniczych
Początek 2024 roku przyniesie jeszcze inne zmiany, tym razem dla dostawców usług płatniczych.
Ustawa z dnia 14 kwietnia o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw nakłada na dostawców usług płatniczych zlokalizowanych w Polsce, obowiązek prowadzenia kwartalnej ewidencji płatności transgranicznych i odbiorców płatności. Ewidencja będzie dostępna dla Szefa KAS i przekazana do unijnego systemu CESOP.
Nowelizacja polega na dodaniu do ustawy nowego rozdziału „2a Ogólne obowiązki dostawców usług płatniczych”.
Nowy obowiązek wynika z dostosowania do polskiego prawa przepisów UE, czyli dyrektywy Rady (UE) 2020/284 z 18.2.2020 r. zmieniającą dyrektywę 2006/112/WE. Regulacja ma ograniczyć nadużycia podatkowe w e–commerce. Nowelizacja dotyczy banków krajowych, oddziałów banków zagranicznych, instytucji kredytowych, instytucji płatniczych oraz SKOK–ów.
Każda z tych instytucji będzie musiała prowadzić ewidencję odbiorców elektronicznych płatności i płatności transgranicznych w odniesieniu do świadczonych usług płatniczych. Obowiązek będzie dotyczył dostawców, którzy w ciągu kwartału świadczyli usługi płatnicze odpowiadające ponad 25 płatnościom transgranicznym na rzecz tego samego odbiorcy płatności.
Płatnik dokonuje płatności transgranicznej jeżeli znajduje się na terytorium jednego z państw członkowskich, a odbiorca znajduje się w innym państwie.
Ewidencja w postaci elektronicznej ma być przechowywana przez 3 lata od zakończenia roku podatkowego, w którym doszło do płatności.
Pieczęć kwalifikowana – wygodne rozwiązanie dla Twojej firmy
Pieczęć kwalifikowana to usługa zaufania przeznaczona dla osób prawnych. Za jej pomocą potwierdzisz, że dokument jest autentyczny i nie został naruszony. To niezawodne narzędzie w kontaktach z kontrahentami i wewnętrznych działaniach firmy. Pieczęć elektroniczną pochodząca od kwalifikowanego dostawcy zaufania kupisz na pieczeckwalifikowana.pl. Jest absolutnie niezbędna, jeśli chcesz wygodnie korzystać z KSeF.