Kiedy sporządzić, podpisać, zatwierdzić i złożyć sprawozdanie finansowe? Poznaj najważniejsze terminy

Sporządzenie sprawozdania finansowego niezgodnie z ustawą, w tym z naruszeniem terminów przygotowania dokumentów, grozi poważnymi konsekwencjami (nie tylko karą grzywny). Jak ich uniknąć? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości dotyczące dat związanych ze sporządzeniem i złożeniem sprawozdania finansowego.

Sprawozdanie finansowe sporządzają kierownicy jednostek, czyli członkowie zarządu, wspólnicy lub komplementariusze prowadzący sprawy spółki. Dokument podpisuje kierownik jednostki oraz osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych (to zazwyczaj główny księgowy lub przedsiębiorca świadczący usługi księgowe).

Do kiedy sporządzić sprawozdanie finansowe?

Sprawozdanie finansowe należy sporządzić w ciągu 3 miesięcy od dnia bilansowego, który zwykle przypada na 31 grudnia (dla firm, których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym). Zgodnie z tym, termin na przygotowanie sprawozdania upływa dla większości przedsiębiorstw 31 marca.

Może się zdarzyć, że konieczna jest korekta sporządzonego już sprawozdania finansowego (ze względu np. na wykrycie istotnych błędów). W takiej sytuacji jednostka wprowadza korektę do ksiąg rachunkowych i tworzy nowe sprawozdanie. Data sporządzenia tego dokumentu może przypadać po 31 marca.

Czy wiesz, że…?

Pieczęć kwalifikowaną w najniższej cenie znajdziesz na pieczeckwalifikowana.pl.

Podpisanie sprawozdania finansowego – termin

Sprawozdanie finansowe należy podpisać najpóźniej w ciągu 3 miesięcy od dnia bilansowego. W przypadku firm, w których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, termin mija 31 marca. Sprawozdanie finansowe opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.

Do kiedy zatwierdzić sprawozdanie finansowe?

Termin zatwierdzenie rocznego sprawozdania finansowego upływa po 6 miesiącach od daty, w której zakończono okres rozliczeniowy. Jeżeli rok obrotowy firmy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, to sprawozdanie finansowe powinno zostać zatwierdzone do 30 czerwca.

Składanie sprawozdania finansowego – termin

Termin złożenia sprawozdania finansowego zależy od rodzaju jednostki, która ma taki obowiązek:

  • jednostki wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) i podatnicy CIT, którzy nie są wpisani do KRS, ale mają obowiązek sporządzać sprawozdanie finansowe – 15 dni od dnia zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego;
  • podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), którzy prowadzą księgi rachunkowe i mają obowiązek sporządzania sprawozdań finansowych – w terminie złożenia zeznania podatkowego za dany rok.

CZYTAJ TAKŻE:

  1. Kiedy sporządzić, podpisać, zatwierdzić i złożyć sprawozdanie finansowe? Poznaj najważniejsze terminy
  2. Elementy sprawozdania finansowego – z czego składa się sprawozdanie finansowe?
  3. Jak otworzyć elektroniczne sprawozdanie finansowe XML?
  4. Jak podpisać sprawozdanie finansowe profilem zaufanym?
  5. Jak wygląda sprawozdanie finansowe osoby fizycznej? Kiedy przedsiębiorca musi składać sprawozdanie finansowe?

Konsekwencje niedotrzymania terminów w kwestii sprawozdania finansowego

Za niepodpisanie sprawozdania finansowego w terminie grozi grzywna, kara więzienia do lat 2 lub obie kary łącznie (77 pkt 2 ustawy o rachunkowości). 

Kierownikowi jednostki, który nie złożyła sprawozdania, grozi grzywna (10 do 720 stawek dziennych), kara ograniczenia wolności do 2 lat, rozpoczęcie postępowania przymuszającego, a w ostateczności rozwiązanie spółki i wykreślenie jej z KRS. W trybie przymuszającym jednostka jest wzywana przez KRS do złożenia sprawozdania w ciągu 7 dni od otrzymania wezwania. Jeżeli wezwanie nie poskutkuje, to sąd z urzędu orzeka o rozwiązaniu spółki lub ustanawia kuratora prowadzącego sprawy firmy.

Warto pamiętać, że opóźnienie w zatwierdzeniu sprawozdania finansowego uniemożliwi wypłatę dywidendy lub podział zysku. Firmy, które nie złożyły sprawozdania, mogą mieć problemy z zaciągnięciem kredytu lub wzięciem leasingu. Konsekwencją niedotrzymania terminów związanych ze sprawozdaniem finansowym będzie też opóźnienie badania tego dokumentu przez biegłego rewidenta (jeżeli podlega badaniu).

Pieczęć kwalifikowana – wygodne rozwiązanie dla Twojej firmy

Pieczęć kwalifikowana to usługa zaufania przeznaczona dla osób prawnych. Za jej pomocą potwierdzisz, że dokument jest autentyczny i nie został naruszony. To niezawodne narzędzie w kontaktach z kontrahentami i wewnętrznych działaniach firmy. Pieczęć elektroniczną pochodząca od kwalifikowanego dostawcy zaufania kupisz na pieczeckwalifikowana.pl. Jest absolutnie niezbędna, jeśli chcesz wygodnie korzystać z KSeF.

Rafał Panas
Rafał Panas
Od lat zajmuje się przygotowywaniem artykułów na tematy związane z biznesem, prowadzeniem firmy oraz nowymi technologiami. Zafascynowany postępującą cyfryzacją, która kreuje nowe szanse i okazje dla przedsiębiorców. Tworzenie artykułów dla przedsiębiorców łączy z pisaniem powieści, gdyż jak sam przyznaje, nic tak dobrze nie koi nerwów, jak solidny dreszczowiec.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Spółka jawna a cywilna – najważniejsze różnice. Którą z nich wybrać?

Osoba, która chce rozpocząć biznes, ma do wyboru różne formy prowadzenia działalności gospodarczej. Może wybierać m.in. między spółką jawną i spółką cywilną. Jednak czym...

Jak złożyć sprawozdanie finansowe do KRS krok po kroku?

Złożenie sprawozdania finansowego do KRS może wydawać się skomplikowanym zadaniem. W tym artykule poprowadzimy Cię krok po kroku przez cały proces, wyjaśniając wszystkie etapy....

Ile zarabia żołnierz w polskiej armii w 2024 roku?

6 000 zł brutto – tyle wynosi najniższe wojskowe wynagrodzenie w 2024 roku. Polski żołnierz może jednak zarobić o wiele więcej, do tego dochodzi...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!