Podwyżki składek ZUS w 2024 roku – przedsiębiorcy zapłacą jeszcze więcej w składkach na ubezpieczenia społeczne 

Podwyżki składek ZUS idą w parze ze wzrostem cen minimalnych. Dlatego też zawsze kiedy mówimy o jednym, nie możemy zapomnieć o drugim. Niezależnie od tego, czy firma zarabia, czy nie, składki ZUS trzeba zapłacić. I właśnie dlatego opłacanie składek ZUS może być sporym wyzwaniem dla przedsiębiorców.

Jak liczy się składki ZUS?

Wysokość składki ZUS zależy od podstawy. Jest to wskaźnik, który wynosi 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia. Jeśli więc rośnie prognozowane wynagrodzenie, przedsiębiorcy muszą przygotować się też na podwyżki składek ZUS.

Składki ZUS 2024

Podstawa wysokości składek ZUS dla przedsiębiorców to 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia. Założenia budżetowe wskazują, że godnie z założeniami do budżetu państwa na przyszły rok, przeciętne wynagrodzenie prognozowane jest na poziomie 7794 zł. W związku z tym podstawa do obliczenia składek ZUS wyniesie 4676,40 zł. Znając tę wartość, łatwo obliczyć, że pełne składki ZUS na rok 2024 wyniosą 1594,19 zł (bez składki zdrowotnej). To wzrost o 175,70 zł miesięcznie.

Podwyżka ZUS dla nowych firm w 2024 roku

Przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności, mają prawo do preferencyjnych składek ZUS. Preferencyjne składki wylicza się od minimalnego wynagrodzenia. Od 1 stycznia 2024 roku minimalne wynagrodzenie wyniesie 4242 zł, a od 1 lipca 2023 roku 4300 zł.

Wzrost płacy minimalnej powoduje więc, że rośnie i podstawa wymiaru składek. I tak od stycznia 2024 r. podstawa składki wzrośnie do kwoty 1273 zł. Składki (bez zdrowotnej) za okres od stycznia do czerwca wyniosą 402,78 zł, a więc o 71,52 zł miesięcznie więcej niż w analogicznym okresie w bieżącym roku.

Od lipca, gdy po raz kolejny wzrośnie minimalna pensja, podstawa wymiaru wyniesie 1290 zł. W związku z tym należności za okres lipiec – grudzień 2024 wzrosną do poziomu 408,17 zł. Wzrost względem analogicznego okresu w bieżącym roku wyniesie 66,45 zł miesięcznie.

Składka zdrowotna 2024

Składka zdrowotna obliczana jest w zależności od tego, jaki sposób opodatkowania dochodu wybraliśmy. W przypadku skali podatkowej jest to 9% od dochodu, a dla podatników rozliczających się metodą podatku liniowego – 4,9% od dochodu.

Obawiasz się wzrastających składek ZUS? Sprawdź, jak możesz ich uniknąć. Zobacz, jak nie płacić ZUS w 2023 roku. 7 sposobów na to, jak legalnie nie płacić składek na ubezpieczenia społeczne.

Szymon Ostrowski
Szymon Ostrowski
Dziennikarz ekonomiczny, bloger, konsultant w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej, marketingu dla biur księgowych, prawnych i doradztwa finansowego.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Ulga na złe długi – warunki skorzystania z ulgi na podatek od niezapłaconych faktur dla PIT, CIT i VAT

Ulga na złe długi to sposób na odzyskanie podatku od niezapłaconych faktur przychodowych. Jest instrumentem, który ma chronić wierzycieli. Spójrzmy, na czym polega i...

Koncesja na alkohol – ile kosztuje, kto ją wydaje? Jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych??

Koncesja na alkohol to potoczna nazwa zezwolenia  na sprzedaż detaliczną napojów alkoholowych. Kwestie dotyczące sprzedaży napojów alkoholowych reguluje ustawa z 26 października 1982 r....

Czy spółka komandytowo-akcyjna się opłaca?

Spółka komandytowo-akcyjna to spółka osobowa, która łączy w sobie cechy spółki komandytowej i spółki akcyjnej. Nie ma osobowości prawnej, ale ma zdolność prawną i...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!