Podwyżki składek ZUS w 2024 roku – przedsiębiorcy zapłacą jeszcze więcej w składkach na ubezpieczenia społeczne 

Podwyżki składek ZUS idą w parze ze wzrostem cen minimalnych. Dlatego też zawsze kiedy mówimy o jednym, nie możemy zapomnieć o drugim. Niezależnie od tego, czy firma zarabia, czy nie, składki ZUS trzeba zapłacić. I właśnie dlatego opłacanie składek ZUS może być sporym wyzwaniem dla przedsiębiorców.

Jak liczy się składki ZUS?

Wysokość składki ZUS zależy od podstawy. Jest to wskaźnik, który wynosi 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia. Jeśli więc rośnie prognozowane wynagrodzenie, przedsiębiorcy muszą przygotować się też na podwyżki składek ZUS.

Składki ZUS 2024

Podstawa wysokości składek ZUS dla przedsiębiorców to 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia. Założenia budżetowe wskazują, że godnie z założeniami do budżetu państwa na przyszły rok, przeciętne wynagrodzenie prognozowane jest na poziomie 7794 zł. W związku z tym podstawa do obliczenia składek ZUS wyniesie 4676,40 zł. Znając tę wartość, łatwo obliczyć, że pełne składki ZUS na rok 2024 wyniosą 1594,19 zł (bez składki zdrowotnej). To wzrost o 175,70 zł miesięcznie.

Podwyżka ZUS dla nowych firm w 2024 roku

Przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności, mają prawo do preferencyjnych składek ZUS. Preferencyjne składki wylicza się od minimalnego wynagrodzenia. Od 1 stycznia 2024 roku minimalne wynagrodzenie wyniesie 4242 zł, a od 1 lipca 2023 roku 4300 zł.

Wzrost płacy minimalnej powoduje więc, że rośnie i podstawa wymiaru składek. I tak od stycznia 2024 r. podstawa składki wzrośnie do kwoty 1273 zł. Składki (bez zdrowotnej) za okres od stycznia do czerwca wyniosą 402,78 zł, a więc o 71,52 zł miesięcznie więcej niż w analogicznym okresie w bieżącym roku.

Od lipca, gdy po raz kolejny wzrośnie minimalna pensja, podstawa wymiaru wyniesie 1290 zł. W związku z tym należności za okres lipiec – grudzień 2024 wzrosną do poziomu 408,17 zł. Wzrost względem analogicznego okresu w bieżącym roku wyniesie 66,45 zł miesięcznie.

Składka zdrowotna 2024

Składka zdrowotna obliczana jest w zależności od tego, jaki sposób opodatkowania dochodu wybraliśmy. W przypadku skali podatkowej jest to 9% od dochodu, a dla podatników rozliczających się metodą podatku liniowego – 4,9% od dochodu.

Obawiasz się wzrastających składek ZUS? Sprawdź, jak możesz ich uniknąć. Zobacz, jak nie płacić ZUS w 2023 roku. 7 sposobów na to, jak legalnie nie płacić składek na ubezpieczenia społeczne.

Szymon Ostrowski
Szymon Ostrowski
Dziennikarz ekonomiczny, bloger, konsultant w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej, marketingu dla biur księgowych, prawnych i doradztwa finansowego.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Kolejny wzrost płacy minimalnej w 2023 roku. Ile wyniesie najniższa krajowa w lipcu?

Ile wynosi płaca minimalna w Polsce w 2023 roku? O ile jest wyższa w porównaniu z 2022 rokiem? Jaka będzie podwyżka najniższej krajowej w...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...
Mała Księgowość

Najnowsze

Kiedy należy złożyć PCC-3A?

Formularz PCC-3A stosowany jest w niektórych przypadkach podczas zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Sprawdź, kiedy używa się go zamiast druku PCC-3. Jak go złożyć?...

Czym są niskocenne środki trwałe? Definicja, ewidencja i amortyzacja niskocennych składników majątku

W naszym artykule szczegółowo opiszemy, czym są tzw. niskocenne środki trwałe. Dowiesz się, jakie kryteria muszą spełnić, abyśmy mogli zaklasyfikować je do tej kategorii....

Jak rozliczyć darowiznę z budżetu firmy? Odliczenie darowizny od podatku

Darowiznę może przekazać nie tylko osoba fizyczna, takie prawo mają również przedsiębiorstwa. Sprawdzamy, o czym trzeba pamiętać, robiąc lub przyjmując darowiznę od firmy. Kto...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!