Subkonto ZUS – czym jest? Jak wygląda wypłata środków z subkonta w ZUS?

Subkonto ZUS to wydzielona część konta ubezpieczonego w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, tworzona dla wybranej grupy. Chodzi tu o osoby będące członkami OFE, a także pozostałych ubezpieczonych urodzonych po 1968 roku.

Subkonto ZUS zawiera informację o zwaloryzowanych składkach z uwzględnieniem odsetek za zwłokę i opłaty prolongacyjnej, kwotę środków przekazanych przez OFE oraz kwotę środków odpowiadających wartości umorzonych przez OFE jednostek rozrachunkowych ze względu na ukończenie wieku niższego o 10 lat od wieku emerytalnego. Subkonto zawiera też wysokość należnych i wpłaconych składek ZUS.

Czy można wypłacić pieniądze z subkonta ZUS?

Środki na subkoncie można wypłacić w przypadku:

  • śmierci osoby, do której należy subkonto;
  • ustania wspólności majątkowej w ciągu trwania związku małżeńskiego, rozwodu, unieważnienia związku małżeńskiego.

Jeśli ubezpieczony należy do OFE, to podział i wypłata środków odbywa się na podstawie zawiadomienia z funduszu. Wymienia się w nim osoby uprawnione do otrzymania środków oraz ich procentowe udziały.

Jeżeli ubezpieczony nie miał rachunku w OFE, wypłata i podział środków zgromadzonych na subkoncie dokonuje się na podstawie wniosku złożonego do ZUS.

Jednorazowa wypłata środków z subkonta w ZUS

Emeryt może wyznaczyć osobę, której przysługuje jednorazowa wypłata środków z subkonta ZUS w razie śmierci świadczeniobiorcy. Ile pieniędzy będzie wypłaconych?

Wysokość wypłaty gwarantowanej oblicza się jako różnicę między kwotą środków będących podstawą obliczenia nowej emerytury (które są zapisane na subkoncie ZUS) a iloczynem liczby miesięcy, które upłynęły od pierwszego miesiąca, w którym wypłacano emeryturę do końca miesiąca, w którym stwierdzono zgon i trzydziestej siódmej części kwoty zapisanej na subkoncie.

Warto wiedzieć, że pieniądze, które zapisane są na subkoncie ZUS, mogą być dziedziczone. Spadkobiercą może być dowolna osoba, także ta, która nie jest w ogóle spokrewniona z właścicielem środków. Po te pieniądze można zgłosić się w każdym momencie. Jeśli zmarły nie ma spadkobierców, to pieniądze trafiają do gminy, w której ostatnio mieszkał zmarły.

Jeśli członek OFE zmarł przed osiągnięciem wieku emerytalnego, to po śmierci trzeba poinformować fundusz o zgodnie i złożyć wniosek o wypłatę z subkonta ZUS. W ciągu 14 dni fundusz musi poinformować ZUS o przekazanym wniosku.

Gdy członek OFE osiągnął wiek emerytalny, to środki zapisywane są na subkoncie. Podział środków następuje w momencie gdy rozwód, unieważnienie związku małżeńskiego lub śmierć nastąpiły nie później niż w dniu złożenia wniosku o emeryturę z tytułu osiągnięcia wieku emerytalnego, nabycia prawa do emerytury lub osiągnięcia wieku emerytalnego przez osoby posiadające ustalone prawo do okresowej emerytury kapitałowej.

Zmiana decyzji w sprawie składek OFE

Ubezpieczeni, którzy należą do Otwartego Funduszu Emerytalnego, mogą zmienić decyzję w sprawie składek OFE co cztery lata. Wtedy stajemy przed wyborem przekazywania całości lub zaledwie części składki na subkonto ZUS.

W przypadku gdy ubezpieczony nie złożył oświadczenia o przekazywaniu składek do OFE, na subkonto trafia 7,3% podstawy wymiaru składek.

Od wypłacanej z subkonta ZUS kwoty pobiera się zryczałtowany podatek w wysokości 19%.

Szymon Ostrowski
Szymon Ostrowski
Dziennikarz ekonomiczny, bloger, konsultant w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej, marketingu dla biur księgowych, prawnych i doradztwa finansowego.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Co można zrobić w e-Urzędzie Skarbowym?

e-Urząd Skarbowy to serwis na stronie podatki.gov.pl, który ułatwia załatwianie spraw podatkowych online – bez wychodzenia z domu lub z dowolnego miejsca z dostępem...

Jak działa portal S24?

Portal S24 to nowoczesne narzędzie, które znakomicie ułatwia zakładanie i prowadzenie firm. Dzięki temu serwisowi wiele czynności związanych z działalnością spółki można załatwić online,...

Czym są różnice kursowe?

Transakcje w walutach obcych są powszechne wśród wielu firm, a to wiąże się ze zjawiskiem różnic kursowych. Czym są, kiedy powstają i jak je...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!