Umowa z prawnikiem. Co musi mieć?

Jeśli jako przedsiębiorca chciałbyś współpracować z prawnikiem, dobrze od razu określić zakres takiej współpracy. Jak powinna wyglądać umowa z prawnikiem? Na co masz zwrócić uwagę?

Umowa z prawnikiem na pierwszy rzut oka wydaje się tworem dziwnym. Przecież po to podejmujesz umowy z ekspertem z dziedziny prawa, żeby pisać dla ciebie różne pisma, również umowy, a także reprezentował cię. W jaki więc sposób przygotować umowę z prawnikiem?

CZYTAJ TAKŻE: Umowa B2B z pracownikiem. Jakie koszty dla pracodawcy?

Wzór umowy z prawnikiem

Wiele wzorów dokumentów znajdziemy w internecie. Można je zakupić, dopasować do swoich potrzeb i korzystać. Gdy jednak sprawa wydaje się bardziej skomplikowana, idziemy do prawnika. W takiej sytuacji zawsze warto podpisać z nim umowę o obsługę prawną. Umowa o obsługę prawną jest tzw. umową nienazwaną, co oznacza, że może być zawarta zgodnie z zasadą swobody zawierania umów. Mówiąc inaczej, jej zapisy mogą być elastyczne.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Wymogi formalne umowy

Niezależnie od wszystkiego zawsze na umowie warto określić datę jej zawarcie. Wszystko po to, że data umowy określa, kiedy rozpoczyna ona swoje obowiązywanie. Miejsce zawarcia umowy jest ważne o tyle, że w razie sporu w ten sposób określa się właściwy sąd, przed którym będziemy sprawę rozstrzygali. Drugą stroną umowy będzie prawnik. Jeśli pracuje dla kancelarii, wpisujemy dane kancelarii, która odpowiada za poczynania prawnika. W przypadku współpracy z samodzielnym prawnikiem wpisujemy pełne dane jego działalności.

Treść umowy z prawnikiem

Treść umowy z prawnikiem może być dowolna. Warto jednak pamiętać, żeby bardzo dokładnie określić zobowiązania stron. Im dokładniej ustalimy te kwestie, tym mniejsze ryzyko spory stanie przed nami.

Warto też wiedzieć, w czym może nam pomóc radca prawny czy adwokat. Jest to przede wszystkim udzielanie porad prawnych, a także reprezentowanie nas przed odpowiednimi organami.

Ile kosztuje współpraca z prawnikiem?

Prawnik za swoją pracę oczywiście pobiera wynagrodzenie. Najczęściej spotykane modele to rozliczenie za godzinę pracy lub określona kwota za poprowadzenie całej sprawy. Czasem prawnik będzie chciał również tzw. „success fee”, czyli specjalną premię, jeśli sprawa zakończy się sukcesem. W przypadku niektórych czynności, jak np. reprezentowanie nas przed sądem, prawo ustala minimalne stawki za obsługę prawną, które należy uiścić.

W umowie z prawnikiem może też znaleźć się zapis o tym, że zgadzamy się na pokrycie dodatkowych kosztów, gdy sam adwokat lub radca prawny będą musieli ponieść niewskazane wcześniej wydatki. Chodzi np. o zdobycie dodatkowych dokumentów, czy materiałów.

Tajemnica adwokacka

Adwokat, jak i radca prawny są związani tajemnicą zawodową. Nie mogą zdradzić nikomu informacji, których dowiedzieli się o kliencie w związku z udzielaniem nam porady prawnej. Wyjątek stanowią sytuacje określone w przepisach dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy czy finansowaniu terroryzmu.

Czas obowiązywania umowy z prawnikiem

Umowa najczęściej obowiązuje do zakończenia konkretnej sprawy. Może być jednak tak, że w trakcie trwania procesu lub sprawy sądowej zechcemy zmienić adwokata. Mamy do tego prawo w każdym momencie. W takiej sytuacji trzeba będzie jednak sporządzić nową umowę z prawnikiem. Dobrym sposobem jest, by pierwszy wzór takiej umowy sporządził inny prawnik, niezwiązany z osobą, z którą będziemy współpracować.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Co można zrobić w e-Urzędzie Skarbowym?

e-Urząd Skarbowy to serwis na stronie podatki.gov.pl, który ułatwia załatwianie spraw podatkowych online – bez wychodzenia z domu lub z dowolnego miejsca z dostępem...

Jak działa portal S24?

Portal S24 to nowoczesne narzędzie, które znakomicie ułatwia zakładanie i prowadzenie firm. Dzięki temu serwisowi wiele czynności związanych z działalnością spółki można załatwić online,...

Czym są różnice kursowe?

Transakcje w walutach obcych są powszechne wśród wielu firm, a to wiąże się ze zjawiskiem różnic kursowych. Czym są, kiedy powstają i jak je...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!