Najniższa krajowa 2025 – ile wyniesie płaca minimalna brutto i netto w przyszłym roku?

Ile pracodawcy będą musieli zapłacić w 2025 r. osobom zatrudnionym na umowę o pracę? Czy najniższa krajowa nadal będzie podwyższana dwa razy w ciągu roku? Sprawdzamy, co wiadomo o przyszłorocznym minimalnym wynagrodzeniu za pracę.

Najniższa krajowa 2024

Najniższa krajowa to, zgodnie z ustawą z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, najniższa możliwa stawka, którą pracodawca musi wypłacić pracownikowi za pracę w danym wymiarze czasu. Kompetencje pracownika i poszczególne składowe wynagrodzenie nie wpływają na płacę minimalną. 

Rozporządzenie w sprawie minimalnego wynagrodzenia za pracę przyjmuje Rada Ministrów po uzgodnieniu z tzw. Komisją Trójstronną.

Minimalne wynagrodzenie wynosi od stycznia 2024 roku 4242 zł brutto (3221,98 zł netto), a od 1 lipca tego roku 4300 zł (3261,53 zł netto).

Warto pamiętać, że na podstawie najniższej krajowej ustalana jest przez rząd minimalna stawka godzinowa dla określonych umów cywilnoprawnych, czyli umów zlecenia i wykonywania usług (od 1 stycznia to 27,70 zł, a od 1 lipca – 28,10 zł brutto).

Regularnie publikujemy na temat podwyżek płacy minimalnej i innych zmian istotnych dla przedsiębiorców. Zapisz się do naszego newslettera i nie przegap najważniejszych informacji.

Ile wyniesie najniższa krajowa 2025?

Wysokość najniższej krajowej w 2025 to ciągle tajemnica. Jednak już teraz eksperci spekulują, że nie należy spodziewać się w przyszłym roku podwójnej podwyżki. Powód? Inflacja poniżej 5% sprawia, że duży skok najniższej krajowej jest mało prawdopodobny. Dla przypomnienia, pod koniec 2023 r. minimalne wynagrodzenie wynosiło 3600 zł, czyli w styczniu 2024 r. wzrosło o 624 zł. 

Ze względu na wysoką inflację, najniższa krajowa była podwyższana dwa razy w roku (od 2023 r.).

To nie wszystko. Wkrótce zmienią się zasady ustalania wysokości najniższej krajowej. Polska musi do połowy listopada 2024 r. dostosować ją do zasad, które będą obowiązywały w Unii Europejskiej. Wysokość minimalnego wynagrodzenie w 2025 r. poznamy wcześniej, bo najprawdopodobniej w lipcu tego roku. 

Warto przypomnieć o zapowiedzi ministra finansów z marca 2024 r. W przyszłości wysokość płacy minimalnej ma zdecydować o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jak wzrośnie płaca minimalna w 2024 roku?
  2. Ile wyniosą składki ZUS w 2024 roku?
  3. Ile wynosi ryczałt na pracę zdalną dla pracownika? Jak go wyliczyć?
  4. Doba pracownicza – jak ją liczyć? Czym skutkuje naruszenie doby pracowniczej? Jak ma się do tego ruchomy czas pracy i nadgodziny?
  5. Wymiar czasu pracy 2024  

Ile wyniesie najniższa krajowa netto w 2025 roku?

Brak informacji o wysokości najniższej krajowej w 2025 roku sprawia, że trudno przewidzieć, ile wyniesie najniższa krajowa netto. 

Propozycja minimalnej krajowej obliczana jest na podstawie prognozowanej inflacji oraz dwóch trzecich realnego wzrostu gospodarczego (jeżeli płaca minimalna jest niższa od połowy wysokości średniej krajowej). Propozycje przygotowuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, przedstawia Radzie Ministrów, a ta po wstępnej akceptacji przesyła ją do Rady Dialogu Społecznego. Projekt na przyszły rok ma być gotowy do 15 lipca. Rząd ogłosi wysokość najniższej krajowej w 2025 r. do 15 września. Wtedy, najpóźniej, dowiemy się, ile wyniesie najniższa krajowa netto.

Jaka będzie płaca minimalna w 2025 na godzinę?

Wysokość płacy minimalnej za godzinę pracy w 2025 r. będzie uzależniona od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. W tym roku wynosi 27,70 zł brutto i 28,10 zł brutto od 1 lipca. 

Jak jest oblicza minimalna stawka godzinowa? Minimalne wynagrodzenie dzieli się przez liczbę godzin pracy w danym miesiącu. Na przykład, jeśli w styczniu 2024 roku jest do przepracowania 168 godzin, a płaca minimalna wynosi 4 242 zł brutto, to minimalna stawka godzinowa wyniesie 25,25 zł brutto. Dla porównania, w maju jest 160 godzin do przepracowania, zatem minimalna stawka godzinowa sięgnie 26,51 zł, a w listopadzie 152 godz. – stawka wyniesie 28,29 zł.

Warto pamiętać, że minimalna stawka godzinowa nie dotyczy osób prowadzących własną działalność oraz zatrudnionych na umowę o dzieło.

Program Mała Księgowość

Program Mała Księgowość ma wszystkie funkcje potrzebne do prowadzenia księgowości małej lub średniej firmy. Możesz skorzystać z niego niezależnie od wybranej formy opodatkowania. Wystawisz dzięki niemu faktury, zapłacisz podatek dochodowy i VAT, będziesz mógł zarządzać listą płac, kontrolować zobowiązania, amortyzować środki trwałe i korzystać z wielu, wielu innych funkcjonalności, których pełną listę znajdziesz na mk.rp.pl.

Więcej na temat wynagrodzeń przeczytasz w kategorii Prawo pracy.

Rafał Panas
Rafał Panas
Od lat zajmuje się przygotowywaniem artykułów na tematy związane z biznesem, prowadzeniem firmy oraz nowymi technologiami. Zafascynowany postępującą cyfryzacją, która kreuje nowe szanse i okazje dla przedsiębiorców. Tworzenie artykułów dla przedsiębiorców łączy z pisaniem powieści, gdyż jak sam przyznaje, nic tak dobrze nie koi nerwów, jak solidny dreszczowiec.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Spółka jawna a cywilna – najważniejsze różnice. Którą z nich wybrać?

Osoba, która chce rozpocząć biznes, ma do wyboru różne formy prowadzenia działalności gospodarczej. Może wybierać m.in. między spółką jawną i spółką cywilną. Jednak czym...

Kiedy sporządzić, podpisać, zatwierdzić i złożyć sprawozdanie finansowe? Poznaj najważniejsze terminy

Sporządzenie sprawozdania finansowego niezgodnie z ustawą, w tym z naruszeniem terminów przygotowania dokumentów, grozi poważnymi konsekwencjami (nie tylko karą grzywny). Jak ich uniknąć? Rozwiewamy...

Jak złożyć sprawozdanie finansowe do KRS krok po kroku?

Złożenie sprawozdania finansowego do KRS może wydawać się skomplikowanym zadaniem. W tym artykule poprowadzimy Cię krok po kroku przez cały proces, wyjaśniając wszystkie etapy....

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!