Usługa hotelowa a VAT. Czy można odliczyć VAT z faktury za usługi hotelowe i gastronomiczne?

Wydatków poniesionych na realizację usług hotelowych, czy zakup posiłków nie uznaje się za podstawę do dokonania odliczeń od podatku VAT. Istnieje jednak pewien wyjątek od tej zasady, kiedy zachowasz prawo do odliczenia podatku VAT. Jak wygląda kwestia: usługa hotelowa a VAT?

Chociaż usługi hotelowe oraz zakup posiłków dla pracowników podczas ich pobytu na delegacji, czy wyjeździe służbowym uznaje się za koszt uzyskania przychodów, to nie można uznać ich za podstawę do dokonania odliczeń od podatku VAT. Wyjątek stanowią tak zwane usługi kompleksowe. Czym one są? Jak księgować noclegi i jedzenie? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na temat kwestii usługa hotelowa a VAT.

Odliczenie VAT z faktur za usługi noclegowe

Ustawodawstwo mówi, że za koszt uzyskania przychodu można uznać wyłącznie wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów oraz zachowania lub zabezpieczenia ich źródła. Przedsiębiorca powinien koszty te odpowiednio udokumentować, na przykład przy pomocy faktury.

Koszty poniesione na usługę hotelową mogą zostać uznane za koszt uzyskania przychodu, jeśli miały bezpośredni związek z prowadzoną działalnością gospodarczą. Najczęściej takie wydatki generowane są podczas wyjazdów służbowych, delegacji, pobytów na szkoleniach lub konferencjach.

Chociaż usługi hotelowe mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, to nie ma możliwości, aby podatnik odliczył od nich podatek VAT i na tej podstawie starać się o otrzymanie zwrotu różnicy podatku należnego.

Uregulowanie to sprawia, że faktura za usługi hotelowe musi zostać zaksięgowana po stronie kosztów w kwocie brutto.

Usługi kompleksowe podstawą do odliczenia VAT

Istnieje jednak pewien wyjątek od wskazanej we wcześniejszej części zasady. Jest nim tak zwana usługa kompleksowa. W tym przypadku nocleg traktowany jest jako składnik o charakterze pomocniczym, który wliczony jest w inną usługę występującą na fakturze.

Przykładem może być kilkudniowe szkolenie, które odbywa się w salach konferencyjnych konkretnego hotelu, w którym uczestnicy nocują i jedzą posiłki pomiędzy kolejnymi dniami szkolenia. Na fakturze znajduje się jedynie usługa szkoleniowa, w którą wliczone są koszty nie tylko samego szkolenia, ale również posiłków oraz noclegów.

Kiedy można odliczyć VAT od usług hotelowych lub restauracji?

Wydatki na usługi kompleksowe stanowią podstawę do dokonania odliczenia VAT. Noclegi i posiłki traktowane są tutaj jedynie jako wydatki o charakterze pomocniczym, poniesione w związku z inną usługą i nie wyszczególnia się ich na fakturze. Na dokumencie widnieje jedynie jedna zsumowana opłata tytułem usługi kompleksowej, na przykład szkolenia. Usługi kompleksowe są obecnie opodatkowane stawką w wysokości 8%.

Kiedy faktura za usługi hotelowe nie może być podstawą do odliczenia podatku VAT?

Podatku VAT za hotel lub restaurację nie odlicza się, kiedy występują one jako wydatki podstawowe i nie są powiązane z inną usługą kompleksową. Faktury, na których będą widniały pozycje tytułem opłat za posiłki lub noclegi są dla firmy kosztem, ale należy je zaksięgować w kwocie brutto.

Podsumowując, wydatki poniesione na wyżywienie lub noclegi pracownicze podlegają odliczeniu podatku VAT, ale jedynie w sytuacji, kiedy są częścią innej usługi, nazywanej „usługą kompleksową”.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Kolejny wzrost płacy minimalnej w 2023 roku. Ile wyniesie najniższa krajowa w lipcu?

Ile wynosi płaca minimalna w Polsce w 2023 roku? O ile jest wyższa w porównaniu z 2022 rokiem? Jaka będzie podwyżka najniższej krajowej w...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Pomysł na biznes z małym wkładem własnym – 5 firm, które otworzysz z niskim kapitałem początkowym

Najlepszy pomysł na biznes z małym wkładem własnym to taki, który wykorzystuje inne z Twoich zasobów – Twoją wiedzę i kreatywność. Proponujemy listę 5...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...

Czym jest pomoc de minimis? Jak ubiegać się o pomoc publiczną?

Pomoc de minimis ma na celu wsparcie rozwoju przedsiębiorców funkcjonujących na terenie Unii Europejskiej w sposób, który nie zakłóca wolnej konkurencji oraz nie wpływa...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!