Jak odliczyć VAT od samochodu?

Jeśli zastanawiasz się jak odliczyć VAT od samochodu wykorzystywanego w firmie, to ten materiał jest zdecydowanie dla ciebie. Sprawdź, w jaki sposób odliczyć sto procent podatku.

Przedsiębiorcy mogą odliczać VAT od samochodów wykorzystywanych w działalności gospodarczej. Z pojazdami ciężarowymi raczej nie ma problemu. Tutaj odliczamy całość podatku VAT. Trochę bardziej skomplikowana sprawa jest w przypadku samochodów osobowych, które chcemy wykorzystywać w działalności gospodarczej. Jeśli użytkujemy samochód osobowy w firmie, to możemy odliczyć 50% lub 100% VAT.

CZYTAJ TAKŻE: Zakup samochodu na firmę. Jak to rozliczyć?

VAT od wydatków na samochód ciężarowy

Samochód ciężarowy zgodnie z definicją zamieszczoną w ustawie o VAT to pojazd o masie całkowitej powyżej 3,5 tony. Taką definicję spełniają też pojazdy, które konstrukcyjnie przeznaczone są do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą, a dokumenty samochodu potwierdzają takie przeznaczenie.

Samochodem ciężarowym zgodnie z ustawą o VAT jest też taki pojazd, którego nie da się używać w celach, niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Przy takich pojazdach można odliczać 100% VAT. Co istotne dla potrzeb rozliczenia podatku VAT stosuje się definicję pojazdu ciężarowego z ustawy o VAT. Zdarzą się więc „samochody ciężarowe”, od których nie będzie można odliczyć pełnego VAT-u.

CZYTAJ TAKŻE: Kradzież samochodu w leasingu – co potem?

Czy można użytkować samochód osobowy w firmie?

To, w jaki sposób będziemy rozliczać VAT od samochodu firmowego, zależy przede wszystkim to, czy jest to samochód osobowy, czy ciężarowy. Jak już wspomnieliśmy, w przypadku ciężarówki raczej nie będzie kłopotu z rozliczeniem. Wówczas całość podatku VAT w większości będzie można rozliczyć.

Jeśli nie można samochodu zgodnie z ustawą o VAT zakwalifikować jako ciężarowego, będziemy go traktować jako osobowy. Samochód osobowy użytkowany w firmie „domyślnie” rozliczamy na zasadzie odliczenia 50% podatku VAT. Żeby można było odliczyć pełny VAT od samochodu osobowego, trzeba spełnić kilka warunków.

Pierwszym z nich jest prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu. To tabela, w której zapisujemy wszystkie przejechane trasy. Po drugie, trzeba stworzyć regulamin użytkowania pojazdu w firmie. Po trzecie, pojazd musi być zgłoszony do urzędu skarbowego na formularzu VAT-26. Składamy go najpóźniej 25 dnia miesiąca następnego, w którym poniesiono pierwszy wydatek związany ze zgłaszanym pojazdem.

Odliczenie VAT od samochodu w leasingu

Na sposób odliczenia VAT nie wpływa to, w jaki sposób samochód został nabyty. Nie jest ważne, czy kupiliśmy do firmy samochód za gotówkę, na kredyt czy w leasingu. Jeśli chcemy rozliczać cały VAT, musimy po prostu dokonać obowiązku rejestracji tego pojazdu na deklaracji VAT-26, a potem prowadzić ewidencję przebiegu. Jeśli takiego obowiązku nie dopełnimy, samochód będzie uznawany za ten użytkowany firmowo-prywatnie. I będzie można rozliczyć tylko 50% VAT.

CZYTAJ TAKŻE: Ryczałt podatkowy – dla kogo?

Nie zgłosiłem pojazdu firmowego. Co mi grozi?

Jeśli nie zgłosimy do urzędu skarbowego pojazdów wykorzystywanych w firmie, złożymy nieprawdziwą deklarację VAT-26 VAT, nie będziemy prowadzić ewidencji przebiegu pojazdu, to grozi nam grzywna.

Urząd skarbowy może zakwestionować też użytkowanie samochodu jako firmowego, jeśli np. udostępnimy go osobom, które nie są zatrudnione w firmie, jeśli będziemy odbywać podróże, które nie są związane z działalnością firmy.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...

Czynny żal – wzór i zasada działania

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
Mała Księgowość

Najnowsze

Jak umożliwić zdalne podpisywanie umów pracownikom i klientom?

Już nie trzeba spotykać się w siedzibie firmy, czy czekać na podpis pracownika, który akurat przebywa w delegacji. Podpis elektroniczny umożliwia zdalne podpisywanie umów,...

Wdrożenie podpisu elektronicznego w świetle rozporządzenia eIDAS

Wdrożenie podpisu elektronicznego nie byłoby możliwe bez odpowiednich przepisów. W Unii Europejskiej kwestie związane z usługami reguluje rozporządzenie eIDAS. Sprawdź, jak opisuje ono podpis...

Jak wykorzystać podpis elektroniczny w firmie by system działał jak najbardziej efektywnie?

Podpis elektroniczny to wygoda i oszczędność czasu. Jak zaplanować jego wdrożenie, by przyniósł jak najwięcej korzyści? Przede wszystkim zidentyfikuj konkretny problem, który chcesz za...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!