fbpx

Świadczenie usług dla zagranicznego podmiotu, a rezydencja podatkowa

Czy na to w jaki sposób rozliczymy świadczenie usług dla zagranicznego podmiotu ma wpływ rezydencja podatkowa? Sprawdzamy.

O tym jak działa rezydencja podatkowa pisaliśmy już w jednym z poprzednich materiałów. W największym skrócie rezydencja podatkowa określa, w którym kraju rozliczymy swoje podatki. Na określenie rezydencji podatkowej wpływa np. miejsce naszego zamieszkania albo tzw. centrum interesów życiowych czyli miejsce gdzie toczy się nasze codziennie życie.

Jeśli świadczymy usługi dla odbiorców z innych krajów Unii Europejskiej to może się okazać, że będziemy świadczyć usługi transgraniczne.

CZYTAJ TAKŻE: Co to jest rezydencja podatkowa. Jak działa rezydencja podatkowa?

Usługi transgraniczne

O usługach transgranicznych mówimy w sytuacji, gdy przemieszczamy się do innego państwa, żeby daną usługę wykonać albo też wtedy gdy przemieszczamy się do innego kraju, żeby wykonać usługę dla firmy z jeszcze innego kraju. Trzecim przypadkiem, w którym mówimy o usługach transgranicznych to sytuacja kiedy to przedsiębiorca nigdzie się nie przemieszcza ale usługa prowadzona jest dla firmy z zagranicy.
Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Usługi transgraniczne dotyczą krajów członkowskich Unii Europejskiej tak by można było współpracować z kontrahentami z innych krajów ale bez konieczności rejestrowania firmy w innym kraju. Nie ma tu znaczenia rodzaj świadczonych usług.

Mówiąc o usługach transgranicznych mamy na myśli sytuację w której usługi te świadczymy na zasadzie samozatrudnienia (gdy posiadając zarejestrowaną działalność w kraju członkowskim, odpłatnie realizujemy usługi w innym państwie) lub delegowania pracowników, gdy wykonują oni usługi w państwie członkowskim. Trzeba pamiętać, że podstawowym elementem, który świadczy o tym, że usługa jest usługą transgraniczną jest przede wszystkim to, że jest ona świadczona tymczasowo. Co bardzo istotne definicja tymczasowości jest bardzo niejednoznaczna i kraje UE w różny sposób je interpretują.

Jaki podatek, gdy sprzedajemy za granicę?

Jak wspominaliśmy na początku, to w jaki sposób rozliczać będziemy podatki za usługi świadczone dla zagranicznego kontrahenta, będzie zależało od rezydencji podatkowej. Jeśli mieszkamy w Polsce i mamy polską rezydencję podatkową, to rozliczamy podatki w naszym kraju. Zarówno te, które obejmują dochody uzyskane w Polsce, jak i te z zagranicy.

Żeby rozliczać podatki w Polsce trzeba przebywać w naszym kraju więcej niż 183 dni w roku podatkowym albo mieć w Polsce centrum interesów życiowych. Co ważne, prawo nie podaje dokładnej definicji centrum interesów życiowych. Tłumaczy się to pojęcie jako miejsce, z którym mamy związek rodzinny. Chodzi o to gdzie przebywa nasza rodzina. Jeśli np. przez wiele tygodni wykonujemy usługi za granicą ale nasza rodzina wciąż mieszka w Polsce to centrum naszych interesów życiowych będzie właśnie w Polsce. Na centrum interesów gospodarczych może wpływać to, w jakim kraju posiadamy składniki majątku, czy konta bankowe.

Nie mieszkam w Polsce. Gdzie rozliczać podatek?

Jeśli nie mieszkamy w Polsce i przez większość roku przebywamy za granicą, to w Polsce rozliczamy wyłącznie te dochody, które osiągnęliśmy w Polsce. Będą to chociażby dochody z działalności gospodarczej. Tu pojawiać może się pewien problem. Jeśli działalność jest zarejestrowana w naszym kraju, może się okazać, że większość usług będzie musiała być rozliczona i opodatkowana w Polsce (niezależnie od tego w jakim kraju faktycznie je realizowaliśmy).

Podatek VAT od usług świadczonych za granicą

W przypadku podatku VAT, podatek będzie rozliczony w kraju, w którym siedzibę ma usługobiorca czyli nabywca. Mówiąc wprost, jeśli wykonujemy usługę dla kontrahenta z UE, to usługa taka nie będzie opodatkowana podatkiem VAT w Polsce. Oczywiście w tym przypadku są wyjątki.

Choćby te związane z nieruchomościami. Dla usług tych liczy się miejsce położenia nieruchomości. W przypadku usług transportowych miejsce świadczenia usług to każdy kolejny kraj, przez który przewozi się osoby lub towary.

Żeby dobrze rozliczać podatek VAT, to trzeba zarejestrować się do VAT UE.

 

Czytaj również

Najchętniej czytane

Działalność nierejestrowana. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć działalność nierejestrowana ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie polega...

Zwolnienie L4 i działalność gospodarcza

Czy przedsiębiorca może pójść na zwolnienie lekarskie? Jak działa zwolnienie L4 przedsiębiorcy? Choroba, czasowa niedyspozycja, konieczność regeneracji zdrowotnej. Powody, dla których przedsiębiorca musi zrobić sobie...

Czy można mieć dwie działalności gospodarcze?

Czy można posiadać więcej niż jedną działalność gospodarczą? Czy działalność gospodarcza jest ograniczona w zakresie rodzaju wykonywanych usług lub sprzedaży danych produktów? Jednoosobowa działalność gospodarcza...
Mała Księgowość

Najnowsze

Zmiany w prawie 2023

2023 jest nietypowym rokiem pod względem zmian w prawie dla przedsiębiorców. W porównaniu do rewolucyjnych lat 2021-2022 obecnie zmiany są raczej kosmetyczne. Przedsiębiorcy marzą o...

NIP7 – co to jest i kiedy trzeba wypełnić

NIP7 to formularz składany przez osobę, która nie jest jeszcze zarejestrowana w CEiDG. Mówiąc wprost, nie jest jeszcze przedsiębiorcą. Osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej...

Deklaracja VAT-R. Jak ją wypełnić?

Deklaracja VAT-R składana jest w momencie rejestracji jako czynny podatnik VAT. Ten sam dokument służy też do aktualizacji danych w związku z rozliczeniem podatku...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!