Jak uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu ZUS? Do czego jest potrzebne? Wypełnij wniosek

Zaświadczenie o niezaleganiu ZUS jest wydawane na wniosek płatnika. Wnioskować można o nie przez swój profil w systemie Płatnik, lub składając wniosek papierowy w placówce ZUS. Sprawdź, jak wygląda i jak złożyć formularz ZUS RWN. 

Kiedy potrzebne jest zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek ZUS?

Niezaleganie w opłacaniu składek ZUS jest ważnym elementem świadczącym o stabilności przedsiębiorstwa. Z tego względu często wymagają go instytucje finansowe, przed zawarciem umowy z przedsiębiorcą. Wymagane będzie na przykład:

 • podczas załatwiania kredytu na firmę;
 • przed zawarciem umowy leasingowej;
 • do wzięcia udziału w przetargu.

Jak uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu ZUS?

Zaświadczenie o niezaleganiu w ZUS może być konieczne w wielu sprawach urzędowych, ale przede wszystkim w przypadku starania się o finansowanie bankowe. Gdy przedsiębiorca zainteresowany jest wzięciem kredytu, musi przedstawić w banku zaświadczenie o niezaleganiu z płatnością składek ZUS. Nierzadko takie zaświadczenie wymagane jest także w przypadku starania się o leasing.

Zaświadczenie o niezaleganiu ZUS można uzyskać online poprzez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Posiadanie profilu PUE jest obowiązkowe od 1 stycznia 2023 roku dla każdego płatnika składek.

CZYTAJ TAKŻE: Przedawnienie składek ZUS

Profil taki można założyć na dwa sposoby – albo korzystać z podpisu kwalifikowanego, profilu zaufanego ePUAP albo podczas wizyty w placówce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Złóż wniosek o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu z ZUS

Wniosek elektroniczny w Płatnik ZUS

Zaświadczenie wydawane jest na wniosek zainteresowanego. Żeby uzyskać takie zaświadczenie, trzeba najpierw zalogować się do profilu PUE i przejść do zakładki Płatnik. Z katalogu dostępnych usług wybiera się usługę „Złożenie dokumentu ZUS-RWN”.

Do składania wniosku przejdziesz również ze strony biznes.gov.pl.

Po przejściu do formularza musisz wprowadzić swoje dane:

 • NIP,
 • REGON,
 • PESEL,
 • numer dowodu osobistego,
 • datę urodzenia,
 • imię,
 • nazwisko,
 • ulicę,
 • numer domu,
 • numer lokalu (jeśli dotyczy),
 • kod pocztowy,
 • nazwę państwa (jeśli inne niż Polska),
 • numer telefonu (opcjonalnie),
 • liczbę egzemplarzy zaświadczeń, które chcesz otrzymać.

Jeśli planujesz odebrać zaświadczenie elektronicznie, wystarczy Ci jeden egzemplarz. Jeśli chcesz otrzymać zaświadczenie w formie papierowej, najlepiej wybierz przynajmniej dwa, więcej jeśli potrzebujesz.

Następnie kliknij „Zapisz” i zamknij wniosek. Po zamknięciu wniosku zobaczysz opcję jego wysłania na dolnym menu. Kliknij „Wyślij”. 

Następnie wybierz sposób, w jaki podpiszesz wniosek. Możesz zrobić to za pomocą:

Po podpisaniu, wniosek zostanie wysłany.

Papierowy wniosek o niezaleganiu w ZUS

zaświadczenie o niezaleganiu zus

Jeśli preferujesz złożyć wniosek RWN w wersji papierowej, również masz taką możliwość. Wystarczy go wydrukować, a następnie wysłać pocztą lub zanieść do placówki ZUS. 

Nawet jeśli wniosek składamy w wersji papierowej, zamiast przez profil na PUE ZUS, zaświadczenie możemy odebrać drogą elektroniczną.

Wniosek RWN wypełnisz i wydrukujesz tutaj.

CZYTAJ TAKŻE: Jak nie płacić ZUS? 7 sposobów zgodnych z prawem

Odbiór zaświadczenia

Odpowiedź na wniosek płatnika składek o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu z ZUS wysłany drogą elektroniczną przez system PUE dostaniemy taką samą drogą. Wydane zaświadczenie lub informację o tym, że nie może zostać wydane, ze względu na zaległe składki znajdziesz w zakładce „Dokumenty i wiadomości”.

Jeśli składasz wniosek w formie papierowej, możesz wybrać, w jaki sposób dostaniesz odpowiedź. Do wyboru masz:

 • odbiór w placówce ZUS (osobiście lub przez osobę upoważnioną);
 • pocztą na adres wskazany we wniosku;
 • na swoim koncie na Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS).

Jeśli zaznaczyliśmy opcję, by zaświadczenie było wystawione w formie elektronicznej, powiadomienie o tym, że można je odebrać, dostępne będzie mailem lub SMS-em. Po pobraniu Urzędowego Poświadczenia Doręczenia (UPD), uzyskujemy dostęp do dokumentu elektronicznego.

Kiedy zaświadczenie zostanie wydane, wystarczy je odebrać. W tym celu:

 1. Zaloguj się na swoje konto w portalu ZUS.
 2. Otwórz swoją skrzynkę odbiorczą. Na liście odebranych wiadomość znajdziesz „Odpowiedź z ZUS” z zaświadczeniem (lub ewentualną odmową).
 3. Zapisz plik na swoim komputerze.

Odmowa zaświadczenia o niezaleganiu ze składkami ZUS

W sytuacji, gdy przedsiębiorca zalega z płatnością składek ZUS, urząd nie będzie mógł wydać zaświadczenia o niezaleganiu. Na taką decyzję urzędników można złożyć odwołanie do sądu.

Termin wydania zaświadczenia o niezaleganiu ZUS

Zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek ZUS wydawane jest bezzwłocznie, nie później niż w terminie 7 dni od daty wpływu wniosku. W sprawach, które nie będą budziły wątpliwości, zaświadczenie wydawane jest „od ręki”.

CZYTAJ TAKŻE: Jak działa ZUS? Ubezpieczenia społeczne i emerytalne

Wydanie zaświadczenia o niezaleganiu ze składkami

Po złożeniu wniosku o niezaleganiu urząd sprawdza stan rozliczeń. Jeśli nie ma żadnego zadłużenia w płatności składek, to ZUS wydaje zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek na:

 • ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.
 • Fundusz Pracy,
 • Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,
 • Fundusz Emerytur Pomostowych.

Zaświadczenie o niezaleganiu ZUS to informacja o tym, że wnioskujący ma opłacone wszystkie składki do momentu, w którym zaświadczenie zostało wydane. Jeśli masz na swoim koncie jakiekolwiek zaległości, nie otrzymasz zaświadczenia o niezaleganiu.

Zaświadczenie o niezaleganiu ZUS – często zadawane pytania

Jak wygenerować zaświadczenie z ZUS o niezaleganiu?

Aby je uzyskać, należy wnioskować o nie za pomocą formularza ZUS RWA. Druk ten można wysłać pocztą lub złożyć elektronicznie przez swoje konto ZUS. Szczegółową instrukcję dotyczącą tego jak to zrobić, znajdziesz w artykule powyżej.

Jak pobrać dokument z PUE?

Aby pobrać dokument z Platformy Usług Elektronicznych:

 1. Zaloguj się na swoje konto.
 2. Wejdź w Skrzynkę odbiorczą.
 3. Otwórz wiadomość zawierająca dokument, który chcesz pobrać.
 4. Wybierz „Eksportuj” i zapisz dokument na swoim urządzeniu.

Czy zaświadczenie z ZUS można załatwić przez internet?

Tak, możesz je załatwić przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

Ile kosztuje zaświadczenie o niezaleganiu ZUS?

Zaświadczenie w formie elektronicznej jest całkowicie darmowe. Jego wydanie nic nie kosztuje również w wersji papierowej, jednak w takim przypadku poniesiemy koszt związany z wysłaniem wniosku pocztą.

Ile czeka się na zaświadczenie z ZUS?

Zostanie wydane maksymalnie w ciągu 7 dni od złożenia wniosku.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Spółka jawna a cywilna – najważniejsze różnice. Którą z nich wybrać?

Osoba, która chce rozpocząć biznes, ma do wyboru różne formy prowadzenia działalności gospodarczej. Może wybierać m.in. między spółką jawną i spółką cywilną. Jednak czym...

Kiedy sporządzić, podpisać, zatwierdzić i złożyć sprawozdanie finansowe? Poznaj najważniejsze terminy

Sporządzenie sprawozdania finansowego niezgodnie z ustawą, w tym z naruszeniem terminów przygotowania dokumentów, grozi poważnymi konsekwencjami (nie tylko karą grzywny). Jak ich uniknąć? Rozwiewamy...

Jak złożyć sprawozdanie finansowe do KRS krok po kroku?

Złożenie sprawozdania finansowego do KRS może wydawać się skomplikowanym zadaniem. W tym artykule poprowadzimy Cię krok po kroku przez cały proces, wyjaśniając wszystkie etapy....

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!