Skąd wziąć zaświadczenie o niezaleganiu ZUS? Do czego jest potrzebne? Wypełnij wniosek

Jak uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu ZUS? Ile trwa wydanie takiego dokumentu? Do czego może być potrzebne? Co, jeśli urząd odmówi jego wydania i co można z tym zrobić? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Składki ZUS to spore obciążenie dla wielu przedsiębiorców, szczególnie tych działających na małą skalę. Specyfiką składek ZUS, tak jak i wielu danin publicznych jest to, że muszą być regulowane terminowo. Żeby sprawdzić, czy przedsiębiorca rozlicza się rzetelnie z ZUS, może być konieczne uzyskanie zaświadczenie o niezaleganiu ZUS.

Jak uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu ZUS

Zaświadczenie o niezaleganiu ZUS może być konieczne w wielu sprawach urzędowych, ale przede wszystkim w przypadku starania się o finansowanie bankowe. Gdy przedsiębiorca zainteresowany jest wzięciem kredytu, musi przedstawić w banku zaświadczenie o niezaleganiu z płatnością składek ZUS. Nierzadko takie zaświadczenie wymagane jest także w przypadku starania się o leasing.

Jak uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek

Zaświadczenie o niezaleganiu ZUS można uzyskać poprzez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Posiadanie profilu PUE jest obowiązkowe od 1 stycznia 2023 roku dla każdego płatnika składek. 

CZYTAJ TAKŻE: Przedawnienie składek ZUS

Profil taki można założyć na dwa sposoby – albo korzystać z podpisu kwalifikowanego, profilu zaufanego ePUAP albo podczas wizyty w placówce ZUS. 

Zaświadczenie wydawane jest na wniosek zainteresowanego. Żeby uzyskać takie zaświadczenie, trzeba najpierw zalogować się do profilu PUE i przejść do zakładki Płatnik. Z katalogu dostępnych usług wybiera się usługę „Złożenie dokumentu ZUS-RWN”. Dalej uzupełniamy dane w elektronicznym wniosku, składamy dyspozycję odbioru zaświadczenia.

zaświadczenie o niezaleganiu zus

W systemie domyślnie zaznaczona jest opcja odbioru elektronicznego zaświadczenia o niezaleganiu ZUS. Jeśli chcemy, by odpowiedź przesłana była w formie papierowej, z odbiorem osobistym albo przez pełnomocnika w placówce ZUS lub pocztą to trzeba zaznaczyć odpowiednią opcję. 

Wniosek trzeba podpisać elektroniczne. Wykorzystujemy do tego albo certyfikat kwalifikowany, albo profil zaufany ePUAP, albo podpis poprzez e-dowód. Potem wysyła się wniosek. 

CZYTAJ TAKŻE: Jak nie płacić ZUS? 7 sposobów zgodnych z prawem

Jeśli zaznaczyliśmy opcję, by zaświadczenie było wystawione w formie elektronicznej, powiadomienie o tym, że można je odebrać, dostępne będzie mailem lub SMS-em. Po pobraniu Urzędowego Poświadczenia Doręczenia (UPD), uzyskujemy dostęp do dokumentu elektronicznego.

Odmowa zaświadczenia o niezaleganiu ze składkami ZUS

W sytuacji, gdy przedsiębiorca zalega z płatnością składek ZUS, urząd nie będzie mógł wydać zaświadczenia o niezaleganiu. Na taką decyzję urzędników można złożyć odwołanie do sądu.

Kiedy wydaje się zaświadczenie o niezaleganiu ZUS?

Zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek ZUS wydawane jest bezzwłocznie, nie później niż w terminie 7 dni od daty wpływu wniosku. W sprawach, które nie będą budziły wątpliwości, zaświadczenie wydawane jest „od ręki”.

Wydanie zaświadczenia o niezaleganiu ze składkami

CZYTAJ TAKŻE: Jak działa ZUS? Ubezpieczenia społeczne i emerytalne

Po złożeniu wniosku o niezaleganiu urząd sprawdza stan rozliczeń. Jeśli nie ma żadnego zadłużenia w płatności składek, to ZUS wydaje zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek na:

  • ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.
  • Fundusz Pracy,
  • Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,
  • Fundusz Emerytur Pomostowych.

Zaświadczenie o niezaleganiu ZUS to informacja o niezaleganiu z opłacaniem składek do momentu, w którym zaświadczenie zostało wydane. Jeśli masz na swoim koncie jakiekolwiek zaległości, to  istnieje ryzyko, że nie otrzymasz zaświadczenia o niezaleganiu.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...

Czynny żal – wzór i zasada działania

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
Mała Księgowość

Najnowsze

Jak powstaje viral? Jak stworzyć viralowe wideo?

Viral to internetowy fenomen. Treść, która w sposób organiczny rozprzestrzenia się tak szybko, że często staje się elementem powszechnej kultury. Każdy marketingowiec marzy o...

Na czym polega praca copywritera? Jak nim zostać? 3 umiejętności, które musi mieć każdy copywriter

Bez niego niemożliwy jest marketing w żadnej formie. Copywriter to niezwykle wszechstronny zawód. Pracując w tej branży, tworzysz teksty wszelkiego rodzaju, od haseł reklamowych...

ZUS DRA. Do kiedy rozliczyć składkę zdrowotną?

ZUS DRA to deklaracja rozliczeniowa, w której wykazuje się składki ZUS i wypłacone świadczenia. Deklarację ZUS DRA trzeba składać zarówno gdy płaci się pełne...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!