Wartość rezydualna to przewidywanie ile będzie warte auto, maszyna, nieruchomość czy inny środek trwały po zakończeniu jego użytkowania? Sprawdź, gdzie się ją stosuje, od czego zależy i jak ją obliczyć.
Spis treści
Wartość rezydualna – czym jest?
Wartość rezydualna to prognozowana wartość środków trwałych – np. samochodów, maszyn, nieruchomości, urządzeń – w momencie ich odsprzedaży po określonym okresie użytkowania.
Wartość rezydualna jest szacowana na podstawie prognozy rynkowej, która uwzględnia wiele czynników. Pod uwagę brany jest stan techniczny, zużycie, popyt, podaż, trendy, ryzyko i amortyzacja.
Spójrzmy na przykłady wartości rezydualnej różnych rodzajów aktywów:
- wartość rezydualna samochodów – zależy od m.in. marki, modelu, wyposażenia, rodzaju silnika, typu nadwozia, przebiegu, stanu technicznego, historii serwisowania, popytu i podaży na rynku oraz trendów rynkowych;
- wartość rezydualna maszyn i urządzeń – w ich przypadku wartość szacunkowa zależy od ich wieku, stanu technicznego, stopnia zużycia, aktualnych trendów technologicznych i tego, czy dany przedmiot jest poszukiwany na rynku;
- wartość rezydualna nieruchomości – uwzględniana jest lokalizacja, stan techniczny, trendy na rynku nieruchomości i popyt na dany typ mieszkań czy domów.
Czy wiesz, że…
Mała Księgowość to program księgowy świetny zarówno dla biur rachunkowych, obsługujących małe i średnie firmy, jak i osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą? |
Wartość rezydualna wykorzystywana jest do m.in. oceny dochodowości inwestycji (np. w nieruchomości), wyceny aktywów, podejmowania decyzji inwestycyjnych (pomaga ocenić ich opłacalność), zarządzania ryzykiem (umożliwia oszacowanie minimalnej wartości aktywów po zakończeniu inwestycji) czy do planowania długoterminowego. Wartość rezydualna jest ważna w m.in.:
- rachunkowości – to szacunkowa wartość netto, jaką dany środek trwały będzie posiadał na koniec okresu jego użytkowania. Jest to kwota, którą firma może uzyskać ze sprzedaży środka trwałego po uwzględnieniu jego amortyzacji;
- leasingu – to wartość leasingowanego przedmiotu po zakończeniu umowy, za taką kwotę klient będzie mógł wykupić samochód, maszynę czy inne dobro na własność;
- ocenia przedsiębiorstw – wartości aktywów firmy po odjęciu od nich wszystkich zobowiązań, w tym długu (wartość netto majątku). W przypadku przedsiębiorstw, wartość rezydualna pomaga ocenić atrakcyjność inwestycji w daną firmę, odzwierciedla potencjalną wartość, jaką inwestorzy mogliby otrzymać w przypadku likwidacji firmy i sprzedaży jej aktywów, po spłaceniu wszystkich zobowiązań.
Dlaczego wartość rezydualna ma praktyczne znaczenie dla osób kupujących np. samochód, zwłaszcza w formie leasingu lub wynajmu długoterminowego? Wpływa na wysokość raty, koszt utrzymania pojazdu oraz cenę odkupu lub sprzedaży auta po zakończeniu umowy.
Trzeba pamiętać, że wartość rezydualna może się różnić w zależności od kraju, ponieważ każdy rynek ma swoje preferencje, uwarunkowania i specyfikę.
Jak obliczyć wartość rezydualną?
Jest kilka metod szacowania wartości rezydualnej, to m.in. metoda wartości rynkowej (porównanie ceny danego aktywa z cenami podobnych aktywów na rynku), metoda kosztów odtworzenia (szacujemy koszty odtworzenia danego aktywa w przyszłości) czy metoda zdyskontowanych przepływów pieniężnych (obliczanie bieżącej wartości przyszłych wpływów netto, które dany środek trwały wygeneruje po upływie okresu prognozy).
Spójrzmy, jak w prosty sposób obliczyć wartość rezydualną np. samochodu. Jeżeli auto jest warte 60 000 zł, a jego wartość rezydualna to 40% w ciągu czterech lat, to po upływie 48 miesięcy będzie możliwa sprzedaż pojazdu za 24 000 zł. Jednak to tylko szacunek, bo pod uwagę należy wziąć również stan techniczny, przebieg, popyt i podaż na rynku.
Wartość rezydualna środka trwałego – amortyzacja
Wartości rezydualnej nie można amortyzować. Dlaczego? Wartość rezydualna to szacowana wartość, jaką dany środek trwały będzie miał na koniec okresu jego amortyzacji lub użytkowania. Amortyzacji podlega jedynie wartość początkowa środka trwałego, pomniejszona o wartość rezydualną. Trzeba pamiętać, że wartość rezydualna to szacunkowa kwota, a nie rzeczywisty koszt poniesiony przez firmę.
Program Mała Księgowość
Program Mała Księgowość ma wszystkie funkcje potrzebne do prowadzenia księgowości małej lub średniej firmy. Możesz skorzystać z niego niezależnie od wybranej formy opodatkowania. Wystawisz dzięki niemu faktury, zapłacisz podatek dochodowy i VAT, będziesz mógł zarządzać listą płac, kontrolować zobowiązania, amortyzować środki trwałe i korzystać z wielu, wielu innych funkcjonalności, których pełną listę znajdziesz na mk.rp.pl.