Co oznacza WIG20?

WIG20 to indeks giełdowy, który precyzyjnie wskazuje kierunek i siłę zmian na rynku. Wprowadzony w 1994 roku, stał się nieodłącznym elementem codziennego życia inwestorów, ekonomistów i analityków, stanowiąc dla nich punkt odniesienia i benchmark dla porównywania wyników portfeli inwestycyjnych. Oto najważniejsze informacje o WIG20.

WIG20 (Warszawski Indeks Giełdowy 20) to indeks cenowy największych spółek giełdowych, notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Indeks obliczany jest na podstawie obrotów i cen akcji 20 największych i najbardziej płynnych spółek notowanych na Głównym Rynku GPW.  Indeks określany jest portfelem spółek „blue chip”, czyli stabilnych, o dobrej kondycji finansowej i dużej wiarygodności.

WIG20 jest wskaźnikiem koniunktury dla polskiego rynku akcji. To znaczy, że jego wzrost lub spadek analitycy, ekonomiści i akcjonariusze traktują jako odzwierciedlenie ogólnego nastroju inwestorów i stanu gospodarki. W konsekwencji to najważniejszy indeks warszawskiej GPW (w sumie GPW Benchmark publikuje 43 indeksy giełdowe).

Co należy do WIG20?

Do WIG20 należy 20 największych spółek notowanych na warszawskiej giełdzie. Skład indeksu WIG20 jest regularnie rewidowany, aby odzwierciedlać zmiany na polskim rynku akcji.

Spółki, które wchodzą w skład WIG20 muszą spełniać kilka kryteriów:

 • mieć wysoką kapitalizację rynkową. To oznacza, że ich łączna wartość rynkowa akcji jest jedną z najwyższych na giełdzie.
 • charakteryzować się wysoką płynnością. Ten wskaźnik odzwierciedla, jak łatwo jest kupić lub sprzedać akcje spółki bez znaczącego wpływu na jej cenę.

Skład WIG20 jest aktualizowany co kwartał.

Spółka wejdzie do indeksu jeżeli spełni określone kryteria, m.in.:

 • w wolnym obrocie musi być więcej niż 10% akcji;
 • wartość tych akcji musi przekraczać 1 mln euro;
 • spółka nie może znajdować się na Liście Alertów lub w Strefie Niższej Płynności.

Trzeba pamiętać, że niektóre sektory mają większy udział procentowy w WIG20 (np. sektor finansowy odpowiada za ok. 30% indeksu).

Na liście WIG20 znajdują się spółki (czerwiec 2024 r.):

 1. Alior
 2. Allegro
 3. Budimex
 4. CD Projekt
 5. Cyfrowy Polsat
 6. Dino Polska
 7. Grupa Kęty
 8. JSW
 9. KGHM
 10. Kruk
 11. LPP
 12. mBANK
 13. Orange Polska
 14. Pekao
 15. Pepco Group
 16. PGE
 17. PKN Orlen
 18. PKO BP
 19. PZU
 20. Santander Bank Polski

PRZECZYTAJ TEŻ:

 1. PIT z giełdy – rozlicz podatek giełdowy w deklaracji PIT-38
 2. TOP 5 najpopularniejszych branż w Polsce
 3. Oprocentowanie obligacji skarbowych – czy obligacje to dobra inwestycja? Jak działają obligacje oszczędnościowe?
 4. Inwestycja w złoto. Jak inwestować w złoto?
 5. Nowy wskaźnik WIRON. Zastąpi WIBOR. Czym jest?

Jak obliczany jest indeks WIG20?

Indeks WIG20 jest indeksem typu cenowego, czyli do jego obliczeń wykorzystuje się wyłącznie ceny akcji (wartości portfela akcji). Wartość indeksu jest przeliczana co sekundę na podstawie ceny akcji spółek w nim zawartych. Pod uwagę bierzemy wyłącznie ceny transakcyjne, bez dywidend.

Istnieje również indeks WIG20 TR (Total Return), który uwzględnia dywidendy wypłacane przez spółki wchodzące w skład indeksu.

WIG20 nie może zawierać więcej niż pięć spółek z jednego sektora, a udział jednej spółki w indeksie nie może przekroczyć 15%.

Ile wynosi mnożnik WIG20?

Mnożnik dla kontraktów terminowych na WIG20 wynosi 20 zł za każdy punkt. Mnożnik służy do wyliczania wartości kontraktu. Po zmianie notowań indeksu o jeden punkt inwestorzy zyskają lub stracą 20 zł.

Wartość kontraktu oblicza się, mnożąc mnożnik przez kurs kontraktu. Na przykład, jeśli kurs kontraktu na WIG20 wynosi 3 000, to wartość kontraktu wynosi: 20 zł × 3000 = 60 000PLN.

Rafał Panas
Rafał Panas
Od lat zajmuje się przygotowywaniem artykułów na tematy związane z biznesem, prowadzeniem firmy oraz nowymi technologiami. Zafascynowany postępującą cyfryzacją, która kreuje nowe szanse i okazje dla przedsiębiorców. Tworzenie artykułów dla przedsiębiorców łączy z pisaniem powieści, gdyż jak sam przyznaje, nic tak dobrze nie koi nerwów, jak solidny dreszczowiec.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Co można zrobić w e-Urzędzie Skarbowym?

e-Urząd Skarbowy to serwis na stronie podatki.gov.pl, który ułatwia załatwianie spraw podatkowych online – bez wychodzenia z domu lub z dowolnego miejsca z dostępem...

Jak działa portal S24?

Portal S24 to nowoczesne narzędzie, które znakomicie ułatwia zakładanie i prowadzenie firm. Dzięki temu serwisowi wiele czynności związanych z działalnością spółki można załatwić online,...

Czym są różnice kursowe?

Transakcje w walutach obcych są powszechne wśród wielu firm, a to wiąże się ze zjawiskiem różnic kursowych. Czym są, kiedy powstają i jak je...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!