TOP 5 najpopularniejszych branż w Polsce

Jakie są najpopularniejsze branże w Polsce? W jakich branżach jest największa konkurencja i gdzie jest szansa na sukces? Przedstawiamy TOP 5 najpopularniejszych branż w Polsce.

Dla niektórych przedsiębiorców odpowiedź na pytanie o TOP 5 branż pozwala dobrze oszacować szanse na sukces w biznesie, a także zbadać potencjalną konkurencję. Dla części osób informacja o najpopularniejszych branżach jest wskaźnikiem aktualnej koniunktury i zapotrzebowania na dane usługi lub produkcji.

CZYTAJ TAKŻE: Jak ocenić pomysł na biznes?

Jakie są najpopularniejsze biznesy?

Znalezienie odpowiedzi na pytanie o najpopularniejsze biznesy warto zacząć od tego, w jaki sposób uznamy, że konkretne branże są najpopularniejsze. Z baz Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że 54% wszystkich mikrofirm świadczy działalność usługową, niecałe 21% działalność handlową i naprawę samochodów, a 15% budowlaną. 9% najmniejszych firm działa w sektorze przemysłu, a niecałe 0,5% rolnictwa.

Najpopularniejsze segmenty samozatrudnionych

Gdy zawęzimy poszukiwania najpopularniejszych branż do samozatrudnionych, czyli firm, w których pracuje maksymalnie jedna osoba, to przeważające segmenty to:

  • Informacja i komunikacja
  • Edukacja
  • Opieka zdrowotna i pomoc społeczna
  • Działalność finansowa i ubezpieczeniowa
  • Kultura, rozrywka i rekreacja

TOP 5 branż e-commerce

W przypadku najpopularniejszych biznesów bardzo ciekawą kwestią jest to, co najlepiej sprzedaje się w internecie? Choć specjaliści segmentu internetowego wieszczą niewielki spadek zainteresowania otwieraniem nowych sklepów internetowych, to wciąż są branże, które w internecie radzą sobie dość dobrze.

Na początek warto więc poszukać odpowiedzi na pytanie „co Polacy kupują najczęściej w sklepach internetowych”? Według badania Gemius z 2021 na najwyższych miejscach popularności w e-commerce znajdują się odzież, akcesoria i dodatki (to ponad 60%), a także obuwie i kosmetyki (ponad połowa produktów). Podobny wynik popularności zaliczają książki, muzyka czy filmy.

CZYTAJ TAKŻE: Prosty sklep internetowy. Ile to kosztuje? – zestawienie wydatków

Do najbardziej dochodowych branż należy sprzedaż sprzętu elektronicznego, artykułów RTV i AGD oraz akcesoriów sportowych. Równie wysokie pozycje mają segmenty rynku związane z budową i remontem, a także domem i ogrodem.

Najlepszy biznes

Jeśli więc chodzi o internet, to zdecydowanie najpopularniejszą kategorią jest odzież i akcesoria. Te produkty oferowane są przez największą liczbą sklepów internetowych. Z jednej strony sprawia to, że potencjał rozwoju dla kolejnego sklepu istnieje. Z drugiej oznacza bardzo dużą konkurencję i konieczność sporej inwestycji w marketing.

CZYTAJ TAKŻE: Pomysły na biznes 2023 – lista 10 pomysłów

Perspektywiczne branże internetowe

Śledząc raporty internetowe warto pamiętać, że istnieją segmenty charakteryzujące się zdecydowanie wzrostową tendencją. I tutaj, największą popularnością cieszy się branża podróży i rezerwacji, sprzęt komputerowy, a także meble i akcesoria sportowe. Bardzo szybki wzrost notuje segment multimediów, czyli głównie e-booków.

Szukasz pomysłu na biznes? Zainspiruj się naszymi propozycjami.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Kod zawodu ZUS pracownika biurowego

Pracownik biurowy pełni kluczową rolę w funkcjonowaniu firmy. Główny kod tego zawodu to 41: „Sekretarki, operatorzy urządzeń biurowych i pokrewni”.  Czym się zajmuje pracownik biurowy? Do...

Kod zawodu ZUS sprzedawcy

Kod zawodu sprzedawcy zależy od branży, w której pracuje oraz zakresu jego obowiązków. Główny kod to 52, który oznacza „Sprzedawcy i pokrewni”. Sprzedawca – kod...

Kod zawodu ZUS robotnika gospodarczego i czym się zajmuje

Zadaniem robotnika gospodarczego jest m.in. utrzymanie porządku w budynkach i na terenie posesji. Jaki jest jego kod zawodu? Do obowiązków robotnika gospodarczego należy utrzymywanie czystości,...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!