Wydłużenie urlopu – czy jest możliwe?

Myśląc urlop najczęściej mamy w głowie urlop wypoczynkowy. Jest zdecydowanie jednym z najlepszych przywilejów osoby, która jest zatrudniona na umowie o pracę. Urlop taki musi być obowiązkowo udzielony pracownikowi. Czy jednak możliwe jest wydłużenie urlopu?

Zasady urlopu wypoczynkowego są bardzo dokładnie określone w przepisach. Wiadomo, jak długi okres przysługuje pracownikowi, na jakich warunkach się go udziela, a także to, że jeśli przedsiębiorca nie udzieli urlopu wypoczynkowego pracownikowi, to grozi mu kara grzywny. A co z wydłużeniem urlopu?

Ile urlopu przysługuje pracownikowi?

Kodeks pracy przewiduje, że każdy pracownik, który dopiero rozpoczyna pracę, nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego już po pierwszym miesiącu. Potem po każdym kolejnym przysługuje mu 1/12 wymiaru urlopu. Każdy, kto przepracował mniej niż 10 lat, ma 20 dni urlopu. Po 10 latach pracy wymiar urlopu to 26 dni. W przypadku gdy pracownik nie wykorzysta całego urlopu w danym roku, musi to zrobić do końca września następnego roku.
Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Kiedy przysługuje urlop wypoczynkowy?

Jeśli pracownik pracuje w niepełnym wymiarze godzin, to przysługuje mu urlop proporcjonalny. Niezależnie od faktu, czy pracownik ma pełny wymiar zatrudnienia, czy częściowy, zawsze o udzielenie urlopu musi poprosić pracodawcę. Dopiero gdy pracodawca wyrazi na to zgodę, pracownik może z urlopu skorzystać. Warto wiedzieć, że nawet w przypadku istnienia planu urlopów w firmie i ustalenia urlopu pracownikowi, nie może on „ot tak z niego skorzystać”. Urlop musi być potwierdzony przez pracodawcę.

CZYTAJ TAKŻE: Urlop na B2B

W przypadku urlopu zaległego pracodawca może go udzielić pracownikowi, nawet jeśli ten nie chce skorzystać z takiego uprawnienia. Pracownik nie może zrzec się urlopu.

W sytuacji, gdy pracownik przebywa na urlopie wypoczynkowym, a zachodzą okoliczności powodujące, że obecność pracownika w firmie jest niezbędna, można pracownika z urlopu odwołać. W takim jednak przypadku pracodawca zobowiązany jest do pokrycia wszystkich kosztów poniesionych przez pracownika. Chodzi np. o koszty związane z przerwaną rezerwacją, kosztem wypoczynku pracownika.

Wydłużenie urlopu – komu przysluguje?

Kodeks pracy przewiduje 20 lub 26 dni urlopu (w zależności od stażu pracy). Osoby niepełnosprawne mają dodatkowe 10 dni urlopu. Żeby takie dodatkowe dni były udzielone, trzeba mieć zaświadczenie o niepełnosprawności.

CZYTAJ TAKŻE: Umowa zlecenie a urlop

Urlop dla pracowników socjalnych

Dłuższy niż zwykle urlop wypoczynkowy mają też pracownicy socjalni zatrudnieniu w ośrodku pomocy społecznej lub centrum pomocy rodzinie. Dzieje się tak, gdy wśród ich obowiązków jest, chociażby robienie wywiadów środowiskowych. Po 5 latach pracy na tym stanowisku nabywa się dodatkowego urlopu.

Urlop sędziego

Dodatkowy urlop przysługuje również sędziom i prokuratorom. I tak po 10 latach pracy mają dodatkowe 6 dni roboczych, a po 15 latach pracy dodatkowe 12 dni roboczych urlopu.

Dodatkowy urlop nauczyciela

Nie można też zapominać o nauczycielach. Nauczyciel pracujący w szkole ma urlop w czasie ferii zimowych i wakacji letnich. Można jednak zobowiązać nauczyciela do tego by w czasie ferii lub wakacji przeprowadził egzamin, czy opracowywał program albo zajmował się wszystkimi innymi sprawami związanymi z rozpoczęciem roku szkolnego. Jeśli w danej szkole nie ma ferii, to urlop wypoczynkowy dla nauczyciela to 35 dni.

CZYTAJ TAKŻE: Jak napisać wezwanie do zapłaty?

No dobrze, czy można przedłużyć pracownikowi urlop?

Kodeks pracy dokładnie określa, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi. Jeśli pracodawca chciałbym wysłać pracownika na dłuższy urlop lub gdy wnioskuje o to pracownik, można skorzystać z urlopu bezpłatnego. Można go wykorzystać w dowolnym celu. Jeśli pracodawca wyrazi zgodę na bezpłatny urlop, to może on trwać dowolny czas.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Kod zawodu ZUS pracownika biurowego

Pracownik biurowy pełni kluczową rolę w funkcjonowaniu firmy. Główny kod tego zawodu to 41: „Sekretarki, operatorzy urządzeń biurowych i pokrewni”.  Czym się zajmuje pracownik biurowy? Do...

Kod zawodu ZUS sprzedawcy

Kod zawodu sprzedawcy zależy od branży, w której pracuje oraz zakresu jego obowiązków. Główny kod to 52, który oznacza „Sprzedawcy i pokrewni”. Sprzedawca – kod...

Kod zawodu ZUS robotnika gospodarczego i czym się zajmuje

Zadaniem robotnika gospodarczego jest m.in. utrzymanie porządku w budynkach i na terenie posesji. Jaki jest jego kod zawodu? Do obowiązków robotnika gospodarczego należy utrzymywanie czystości,...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!