Wydłużenie urlopu – czy jest możliwe?

Myśląc urlop najczęściej mamy w głowie urlop wypoczynkowy. Jest zdecydowanie jednym z najlepszych przywilejów osoby, która jest zatrudniona na umowie o pracę. Urlop taki musi być obowiązkowo udzielony pracownikowi. Czy jednak możliwe jest wydłużenie urlopu?

Zasady urlopu wypoczynkowego są bardzo dokładnie określone w przepisach. Wiadomo, jak długi okres przysługuje pracownikowi, na jakich warunkach się go udziela, a także to, że jeśli przedsiębiorca nie udzieli urlopu wypoczynkowego pracownikowi, to grozi mu kara grzywny. A co z wydłużeniem urlopu?

Ile urlopu przysługuje pracownikowi?

Kodeks pracy przewiduje, że każdy pracownik, który dopiero rozpoczyna pracę, nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego już po pierwszym miesiącu. Potem po każdym kolejnym przysługuje mu 1/12 wymiaru urlopu. Każdy, kto przepracował mniej niż 10 lat, ma 20 dni urlopu. Po 10 latach pracy wymiar urlopu to 26 dni. W przypadku gdy pracownik nie wykorzysta całego urlopu w danym roku, musi to zrobić do końca września następnego roku.
Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Kiedy przysługuje urlop wypoczynkowy?

Jeśli pracownik pracuje w niepełnym wymiarze godzin, to przysługuje mu urlop proporcjonalny. Niezależnie od faktu, czy pracownik ma pełny wymiar zatrudnienia, czy częściowy, zawsze o udzielenie urlopu musi poprosić pracodawcę. Dopiero gdy pracodawca wyrazi na to zgodę, pracownik może z urlopu skorzystać. Warto wiedzieć, że nawet w przypadku istnienia planu urlopów w firmie i ustalenia urlopu pracownikowi, nie może on „ot tak z niego skorzystać”. Urlop musi być potwierdzony przez pracodawcę.

CZYTAJ TAKŻE: Urlop na B2B

W przypadku urlopu zaległego pracodawca może go udzielić pracownikowi, nawet jeśli ten nie chce skorzystać z takiego uprawnienia. Pracownik nie może zrzec się urlopu.

W sytuacji, gdy pracownik przebywa na urlopie wypoczynkowym, a zachodzą okoliczności powodujące, że obecność pracownika w firmie jest niezbędna, można pracownika z urlopu odwołać. W takim jednak przypadku pracodawca zobowiązany jest do pokrycia wszystkich kosztów poniesionych przez pracownika. Chodzi np. o koszty związane z przerwaną rezerwacją, kosztem wypoczynku pracownika.

Wydłużenie urlopu – komu przysluguje?

Kodeks pracy przewiduje 20 lub 26 dni urlopu (w zależności od stażu pracy). Osoby niepełnosprawne mają dodatkowe 10 dni urlopu. Żeby takie dodatkowe dni były udzielone, trzeba mieć zaświadczenie o niepełnosprawności.

CZYTAJ TAKŻE: Umowa zlecenie a urlop

Urlop dla pracowników socjalnych

Dłuższy niż zwykle urlop wypoczynkowy mają też pracownicy socjalni zatrudnieniu w ośrodku pomocy społecznej lub centrum pomocy rodzinie. Dzieje się tak, gdy wśród ich obowiązków jest, chociażby robienie wywiadów środowiskowych. Po 5 latach pracy na tym stanowisku nabywa się dodatkowego urlopu.

Urlop sędziego

Dodatkowy urlop przysługuje również sędziom i prokuratorom. I tak po 10 latach pracy mają dodatkowe 6 dni roboczych, a po 15 latach pracy dodatkowe 12 dni roboczych urlopu.

Dodatkowy urlop nauczyciela

Nie można też zapominać o nauczycielach. Nauczyciel pracujący w szkole ma urlop w czasie ferii zimowych i wakacji letnich. Można jednak zobowiązać nauczyciela do tego by w czasie ferii lub wakacji przeprowadził egzamin, czy opracowywał program albo zajmował się wszystkimi innymi sprawami związanymi z rozpoczęciem roku szkolnego. Jeśli w danej szkole nie ma ferii, to urlop wypoczynkowy dla nauczyciela to 35 dni.

CZYTAJ TAKŻE: Jak napisać wezwanie do zapłaty?

No dobrze, czy można przedłużyć pracownikowi urlop?

Kodeks pracy dokładnie określa, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi. Jeśli pracodawca chciałbym wysłać pracownika na dłuższy urlop lub gdy wnioskuje o to pracownik, można skorzystać z urlopu bezpłatnego. Można go wykorzystać w dowolnym celu. Jeśli pracodawca wyrazi zgodę na bezpłatny urlop, to może on trwać dowolny czas.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Kolejny wzrost płacy minimalnej w 2023 roku. Ile wyniesie najniższa krajowa w lipcu?

Ile wynosi płaca minimalna w Polsce w 2023 roku? O ile jest wyższa w porównaniu z 2022 rokiem? Jaka będzie podwyżka najniższej krajowej w...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...
Mała Księgowość

Najnowsze

Dodatek do emerytury – kto może na niego liczyć?

Dodatek do emerytury pozwala zwiększyć kwotę podstawowego świadczenia emerytalnego. Aby go uzyskać, należy złożyć stosowny wniosek lub osiągnąć określony przepisami wiek. Dodatek do emerytury może...

Indywidualna interpretacja podatkowa 2023 – utrata ważności i nowe opłaty

Indywidualna interpretacja podatkowa 2023 to rozwiązanie dla osób, które mają wątpliwości odnośnie do prawidłowości zastosowania regulacji podatkowych. Uzyskanie informacji od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej...

Kim jest pracownik młodociany? Kiedy można go zatrudnić? Zmiany w prawie dotyczącym zatrudnienia młodocianych

Pracownik młodociany podejmuje zlecenia zarobkowe przede wszystkim po to, aby zdobyć określone kwalifikacje zawodowe. Zatrudnienie młodocianych w celu przygotowania zawodowego jest możliwe, jeśli osoba...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!