Wypowiedzenie umowy z biurem księgowym – kiedy jest możliwe?

Biura rachunkowe swoją szczególną ofensywę prowadzą na przełomie roku. To zwykle czas zmiany firmy księgowej. Czy jednak koniec roku to jedyny moment na wypowiedzenie umowy z biurem księgowym? Kiedy można wypowiedzieć umowę z biurem księgowym?

Czy jednak koniec roku to dobry moment na zmianę biura rachunkowego? Zwykle tak, jest to optymalny czas. Wszystko dlatego, że z początkiem nowego roku najłatwiej będzie rozpocząć księgowanie firmy. Czy oznacza to, że nie da się wypowiedzieć umowy z biurem księgowym w innym momencie?

Wypowiedzenie umowy z biurem księgowym

Przełom roku to jeden z tych okresów, kiedy w biurach księgowych panuje spore poruszenie. I to nie tylko ze względu na przygotowania do zakończenia roku podatkowego, ale również dlatego, że zmieniają się klienci. Pojawiają się nowe firmy do obsługi, a część z klientów rezygnuje.

CZYTAJ TAKŻE: Odpowiedzialność biura rachunkowego – na czym polega?

Umowa z biurem rachunkowym może być wypowiedziana w każdym momencie. Jeśli jako przedsiębiorca zauważysz nieprawidłowości w rozliczeniach albo też jakość świadczonych usług pozostawia wiele do życzenia, warto zastanowić się nad zmianą biura rachunkowego.

Zdarza się też, że o zmianie biura rachunkowego decyduje wynik kontroli skarbowej. Okazuje się bowiem, że dokumentacja nie jest prowadzona rzetelnie, a urzędnicy mają uzasadnione podstawy do tego, by nałożyć karę na przedsiębiorcę.

Czy wiesz, że…?

Pieczęć kwalifikowaną w najniższej cenie znajdziesz na pieczeckwalifikowana.pl.

Wypowiedzenie umowy z biurem księgowym – kiedy można to zrobić?

Umowa z biurem księgowym jest umową zawieraną między dwoma przedsiębiorcami. Korzystając z zasady swobody umów, można ją wypowiedzieć w dowolnym momencie. Zanim jednak zdecydujesz się na ten krok, zwróć uwagę na zapisy umowy. Może się okazać, że w umowie zapisano np. 3-miesięczny okres wypowiedzenia.

Zanim skończysz współpracę z poprzednim biurem, znajdź nowe. O tym, jak to zrobić, przeczytasz w Najlepsze biuro księgowe. 5 rzeczy do zrobienia, zanim wybierzesz księgowego.

Jeśli zawieramy umowę z nowym biurem, to można to uczynić równolegle z wypowiedzeniem umowy staremu biuru. Z tym zastrzeżeniem, że początek współpracy liczymy od dnia zakończenia poprzedniej umowy. Nie warto umowy z biurem rachunkowym wypowiadać z dnia na dzień. Wszystko dlatego, że rachunkowość wymaga sprawdzenia wszystkich zapisków, a to zajmuje sporo czasu.

Jeśli prowadzimy spółkę albo firmę z pełną księgowością, zmiany biura księgowego warto dokonać na koniec okresu rozliczeniowego. Przy zmianie biura trzeba zgłosić nowe biuro do urzędu skarbowego.

CZYTAJ TAKŻE: Odszkodowanie za błędy biura rachunkowego

Wypowiedzenie umowy z biurem księgowym warto podpisać dopiero w momencie, gdy wiemy już o warunkach zaproponowanych przez nowe biuro. Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której żadne biuro nie będzie prowadziło nam rachunków.

W związku z tym koniecznie trzeba będzie najpierw poszukać nowego biura, a dopiero potem wypowiedzieć umowę z dotychczasowym.

Wypowiedzenie umowy z biurem księgowym – zmiana biura księgowego

Zmiana biura księgowego nie jest trudnym procesem. Warto wiedzieć jednak o tym, by przekazać wszystkie dokumenty.

Jak więc odpowiedzieć na pytanie, kiedy można wypowiedzieć umowę z biurem rachunkowym? W każdym momencie. Najlepiej będzie to jednak uczynić na koniec okresu rozliczeniowego. I nie ma znaczenia powód rozwiązania umowy. Zarówno jedna, jak i druga strona ma prawo do tego, by taką umowę wypowiedzieć.

CZYTAJ TAKŻE: Zmiana biura rachunkowego w trakcie roku podatkowego

Decydując się na wypowiedzenie umowy z biurem rachunkowym, warto sprawdzić, czy nowe biuro spełnia wszystkie nasze oczekiwania i będzie dobrze wypełniało swoje obowiązki. W przeciwnym razie na nic może zdać się zmiana biura rachunkowego.

Doświadczeni przedsiębiorcy wiedzą, że zbyt częsta zmiana biura rachunkowego nie jest zbyt dobra. Warto z jednym księgowym „przejść” kilka okresów rozliczeniowych, przekonać się, w jaki sposób pracuje i dać mu szansę poznania naszej firmy. Jeśli jednak okaże się, że nie ma powodów do zadowolenia, warto rozważyć wypowiedzenie takiej umowy. Z wiedzą, że można to zrobić w każdym momencie.

Pieczęć kwalifikowana – wygodne rozwiązanie dla Twojej firmy

Pieczęć kwalifikowana to usługa zaufania przeznaczona dla osób prawnych. Za jej pomocą potwierdzisz, że dokument jest autentyczny i nie został naruszony. To niezawodne narzędzie w kontaktach z kontrahentami i wewnętrznych działaniach firmy. Pieczęć elektroniczną pochodząca od kwalifikowanego dostawcy zaufania kupisz na pieczeckwalifikowana.pl. Jest absolutnie niezbędna, jeśli chcesz wygodnie korzystać z KSeF.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Podatek od darowizny i spadku w 2025 roku. Kiedy nie trzeba płacić podatku za darowiznę w najbliższej rodzinie?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Zwolnienie z PIT– kto nie płaci podatku dochodowego od osób fizycznych? Nie tylko ulga dla młodych

Zerowy PIT dla młodych ludzi zdobył duży rozgłos – osoby poniżej 26 roku nie muszą płacić daniny państwu. Jednak nie tylko oni mogą skorzystać...

Składki ZUS w kosztach jednoosobowej działalności gospodarczej – kiedy można je odliczyć?

Kiedy składki ZUS stanowią koszt uzyskania przychodów, jak je prawidłowo odliczyć i zaksięgować? To może być wyzwanie, nie tylko dla początkujących przedsiębiorców. Oto najważniejsze...

Czy urlop wychowawczy wlicza się do emerytury?

Jak czas spędzony na urlopie wychowawczym wpłynie na wysokość przyszłej emerytury rodziców czy opiekunów dzieci? Rozwiewamy wątpliwości i wyjaśniamy, czy urlop wychowawczy zaowocuje wyższą...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!