Biura rachunkowe swoją szczególną ofensywę prowadzą na przełomie roku. To zwykle czas zmiany firmy księgowej. Czy jednak koniec roku to jedyny moment na wypowiedzenie umowy z biurem księgowym? Kiedy można wypowiedzieć umowę z biurem księgowym?
Czy jednak koniec roku to dobry moment na zmianę biura rachunkowego? Zwykle tak, jest to optymalny czas. Wszystko dlatego, że z początkiem nowego roku najłatwiej będzie rozpocząć księgowanie firmy. Czy oznacza to, że nie da się wypowiedzieć umowy z biurem księgowym w innym momencie?
Spis treści
Wypowiedzenie umowy z biurem księgowym
Przełom roku to jeden z tych okresów, kiedy w biurach księgowych panuje spore poruszenie. I to nie tylko ze względu na przygotowania do zakończenia roku podatkowego, ale również dlatego, że zmieniają się klienci. Pojawiają się nowe firmy do obsługi, a część z klientów rezygnuje.
CZYTAJ TAKŻE: Odpowiedzialność biura rachunkowego – na czym polega?
Umowa z biurem rachunkowym może być wypowiedziana w każdym momencie. Jeśli jako przedsiębiorca zauważysz nieprawidłowości w rozliczeniach albo też jakość świadczonych usług pozostawia wiele do życzenia, warto zastanowić się nad zmianą biura rachunkowego.
Zdarza się też, że o zmianie biura rachunkowego decyduje wynik kontroli skarbowej. Okazuje się bowiem, że dokumentacja nie jest prowadzona rzetelnie, a urzędnicy mają uzasadnione podstawy do tego, by nałożyć karę na przedsiębiorcę.
Czy wiesz, że…?
Pieczęć kwalifikowaną w najniższej cenie znajdziesz na pieczeckwalifikowana.pl. |
Wypowiedzenie umowy z biurem księgowym – kiedy można to zrobić?
Umowa z biurem księgowym jest umową zawieraną między dwoma przedsiębiorcami. Korzystając z zasady swobody umów, można ją wypowiedzieć w dowolnym momencie. Zanim jednak zdecydujesz się na ten krok, zwróć uwagę na zapisy umowy. Może się okazać, że w umowie zapisano np. 3-miesięczny okres wypowiedzenia.
Zanim skończysz współpracę z poprzednim biurem, znajdź nowe. O tym, jak to zrobić, przeczytasz w Najlepsze biuro księgowe. 5 rzeczy do zrobienia, zanim wybierzesz księgowego.
Jeśli zawieramy umowę z nowym biurem, to można to uczynić równolegle z wypowiedzeniem umowy staremu biuru. Z tym zastrzeżeniem, że początek współpracy liczymy od dnia zakończenia poprzedniej umowy. Nie warto umowy z biurem rachunkowym wypowiadać z dnia na dzień. Wszystko dlatego, że rachunkowość wymaga sprawdzenia wszystkich zapisków, a to zajmuje sporo czasu.
Jeśli prowadzimy spółkę albo firmę z pełną księgowością, zmiany biura księgowego warto dokonać na koniec okresu rozliczeniowego. Przy zmianie biura trzeba zgłosić nowe biuro do urzędu skarbowego.
CZYTAJ TAKŻE: Odszkodowanie za błędy biura rachunkowego
Wypowiedzenie umowy z biurem księgowym warto podpisać dopiero w momencie, gdy wiemy już o warunkach zaproponowanych przez nowe biuro. Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której żadne biuro nie będzie prowadziło nam rachunków.
W związku z tym koniecznie trzeba będzie najpierw poszukać nowego biura, a dopiero potem wypowiedzieć umowę z dotychczasowym.
Wypowiedzenie umowy z biurem księgowym – zmiana biura księgowego
Zmiana biura księgowego nie jest trudnym procesem. Warto wiedzieć jednak o tym, by przekazać wszystkie dokumenty.
Jak więc odpowiedzieć na pytanie, kiedy można wypowiedzieć umowę z biurem rachunkowym? W każdym momencie. Najlepiej będzie to jednak uczynić na koniec okresu rozliczeniowego. I nie ma znaczenia powód rozwiązania umowy. Zarówno jedna, jak i druga strona ma prawo do tego, by taką umowę wypowiedzieć.
CZYTAJ TAKŻE: Zmiana biura rachunkowego w trakcie roku podatkowego
Decydując się na wypowiedzenie umowy z biurem rachunkowym, warto sprawdzić, czy nowe biuro spełnia wszystkie nasze oczekiwania i będzie dobrze wypełniało swoje obowiązki. W przeciwnym razie na nic może zdać się zmiana biura rachunkowego.
Doświadczeni przedsiębiorcy wiedzą, że zbyt częsta zmiana biura rachunkowego nie jest zbyt dobra. Warto z jednym księgowym „przejść” kilka okresów rozliczeniowych, przekonać się, w jaki sposób pracuje i dać mu szansę poznania naszej firmy. Jeśli jednak okaże się, że nie ma powodów do zadowolenia, warto rozważyć wypowiedzenie takiej umowy. Z wiedzą, że można to zrobić w każdym momencie.
Pieczęć kwalifikowana – wygodne rozwiązanie dla Twojej firmy
Pieczęć kwalifikowana to usługa zaufania przeznaczona dla osób prawnych. Za jej pomocą potwierdzisz, że dokument jest autentyczny i nie został naruszony. To niezawodne narzędzie w kontaktach z kontrahentami i wewnętrznych działaniach firmy. Pieczęć elektroniczną pochodząca od kwalifikowanego dostawcy zaufania kupisz na pieczeckwalifikowana.pl. Jest absolutnie niezbędna, jeśli chcesz wygodnie korzystać z KSeF.