Założenie firmy przez obywatela Ukrainy w Polsce jest możliwe na szczególnych zasadach. Pozwala na to ustawa wprowadzona w wyniku konfliktu zbrojnego na terytorium Ukrainy.
Poznaj warunki założenia firmy przez obywatela Ukrainy w Polsce. Zobacz, kiedy może dojść do takiej sytuacji i jakie wymagania muszą zostać spełnione. Dowiedz się też, jak obcokrajowcy z innych krajów mogą zakładać przedsiębiorstwa w Rzeczpospolitej.
Czy obywatel Ukrainy może otworzyć firmę w Polsce?
Obywatel innej kraju może otworzyć firmę w Polsce choć na mocy ustawy z 12 marca 2022 o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, właśnie przedstawiciele Ukrainy mogą liczyć na szczególne zasady uruchamiania firmy. Jak obywatel Ukrainy może otworzyć firmę w naszym kraju?
Warunki założenia firmy w Polsce przez obywatela Ukrainy
Ustawa, o której mowa pozwala na uruchomienie firmy w Polsce Ukraińcom, którzy w naszym kraju przebywają legalnie. Jeśli uzyskają polski numer PESEL, to mają takie same prawa jak Polacy. Prawo takie przysługuje też małżonkowi obywatela Ukrainy, jeśli przybył do Polski w związku z działaniami wojennymi w Ukrainie.
Jeśli pobyt obywatela Ukrainy przestaje być legalny, to przedsiębiorstwo jest wykreślane z ewidencji CEIDG. Warto pamiętać o tym, że na mocy wspomnianych przepisów, każdy obywatel Ukrainy, który wjechał do Polski od 24 lutego i chce w Polsce zostać, dostaje automatycznie legalizację pobytu na czas 18 miesięcy. Dotyczy to też obywateli Ukrainy, którzy posiadają Kartę Polaka.
Firma w Polsce – obcokrajowiec
Niezależnie od wszystkiego, każdy obcokrajowiec może otworzyć firmę w Polsce jeśli ma dokumenty potwierdzające, że w naszym kraju przebywa legalnie. Żeby pobyt uznać za legalny, obcokrajowiec powinien mieć
- zezwolenie na pobyt stały;
- zezwolenie na pobyt czasowy;
- paszport w przypadku wjazdu i pobytu na terytorium Polski w ruchu bezwizowym;
- zaświadczenie o korzystaniu z ochrony czasowej wydane przez Urząd do Spraw Cudzoziemców;
- zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej (zezwolenie udzielone w Polsce);
- pobyt na podstawie wizy Schengen lub wizy krajowej;
- pobyt na podstawie stempla przekroczenia granicy na zasadach ruchu bezwizowego;
- pobyt na podstawie karty pobytowej jako członek rodziny obywatela UE;
- pobyt na podstawie decyzji o statusie uchodźcy;
- pobyt w oparciu o decyzję o przyznaniu ochrony uzupełniającej;
- pobyt w oparciu o zezwolenie na pobyt tolerowany;
- pobyt w oparciu o decyzje o zezwoleniu na pobyt ze względów humanitarnych;
- pobyt w oparciu o zaświadczenie na podstawie art. 170 ustawy o cudzoziemcach;
- pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie art. 87 ust. 1, art. 108 ust. 1 pkt 2 lub art. 206 ust. 1 pkt 2 ustawy o cudzoziemcach bądź na podstawie umieszczonego w dokumencie podróży odcisku stempla, który potwierdza złożenie wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej.
Sam proces uruchamiania firmy jest taki sam jak w przypadku Polaków. Trzeba jednak pamiętać, że będzie tak tylko wtedy gdy obcokrajowiec będzie miał PESEL. PESEL dla obywatela Ukrainy wydają urzędy gmin. Do wniosku o nadanie numeru PESEL trzeba dołączyć fotografię, taką jak do dowodu osobistego, a także pozostawić odciski palców. Gdy tożsamość zostanie potwierdzona na podstawie dokumentów albo oświadczenia, nadawany jest numer PESEL.