Zarządca sukcesyjny – jakie ma uprawnienia? Zarząd sukcesyjny pozwala kontynuować działalność po śmierci przedsiębiorcy

Zarządca sukcesyjny chroni ciągłość działania jednoosobowej działalności po śmierci przedsiębiorcy. Gwarantuje to, że zatrudnieni pracownicy mogą dalej pracować, a kontrahenci bez kłopotu rozliczyć swoje należności.

Śmierć przedsiębiorcy, który prowadzi firmę w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, jest nie lada problemem. Wszystko dlatego, że pod względem formalnym przypisana jest do nazwiska konkretnego przedsiębiorcy i jest związana tylko z nim. W momencie, gdy taki przedsiębiorca umiera, firma przestaje istnieć i musi zostać wykreślona z ewidencji działalności gospodarczej. Chyba że przedsiębiorstwo ma zarządcę sukcesyjnego.

Kto to jest zarządca sukcesyjny?

Zarządca sukcesyjny pozwala na kontynuowanie działalności gospodarczej po śmierci przedsiębiorcy. Firma otrzymuje wtedy status tzw. przedsiębiorstwa w spadku. Numer NIP działalności pozostaje taki sam, pracownicy nadal mogą pracować, a firma rozlicza się bez kłopotów. Zarządca sukcesyjny jest w stanie kontynuować prowadzenie firmy na podstawie wydanych na zmarłego przedsiębiorcę koncesji i zezwoleń.

Ustawa o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej ustanawia zasady zarządzania firmą w czasie od śmierci przedsiębiorcy do chwili podziału spadku.

Zarządca sukcesyjny – kto to jest?

Zarządca sukcesyjny musi zostać powołany za życia przedsiębiorcy. Odpowiada za zarządzanie firmą po śmierci przedsiębiorcy. Co istotne, odpowiada on jedynie za zarządzanie majątkiem, ale nie jest właścicielem przedsiębiorstwa.

Właścicielem przedsiębiorstwa w spadku jest spadkobierca. Jest nim ten, kto otrzymał spadek w testamencie, albo też spadkobierca ustawowy. W związku z tym spadkobiercom należą się udziały w zysku. Odpowiadają też za straty wynikające z prowadzenia firmy. Zysk spadkobiercom wypłaca zarządca. Jest on wypłacany proporcjonalnie do udziału w spadku.

Powołanie zarządcy sukcesyjnego

Przedsiębiorca musi powołać swojego zarządcę sukcesyjnego jeszcze za życia. Trzeba to zrobić w formie pisemnej, a osoba powołana do roli zarządcy sukcesyjnego musi wyrazić na to zgodę. Zarządca musi wpisać się rejestru CEIDG.

Brak zarządu sukcesyjnego

Przepisy prawa zakładają, że jeśli za życia przedsiębiorcy nie został powołany zarządca sukcesyjny, to można go ustanowić po śmierci przedsiębiorcy, jeśli zgodę na to wyrażą spadkobiercy, których łączny udział w przedsiębiorstwie w spadku przekracza 85%. Może on być również ustalony przez małżonka przedsiębiorcy albo spadkobierca windykacyjny. Takie osoby w ciągu 2 miesięcy od śmierci przedsiębiorcy muszą ustanowić zarządcę sukcesyjnego.

Zadania zarządcy sukcesyjnego

Zarządca sukcesyjny działa na rzecz właścicieli przedsiębiorstwa w spadku, zarządza środkami finansowymi dostępnymi na rachunku bankowym zmarłego przedsiębiorcy. Zarządca może być tylko jeden. Gdy przejmuje zarządzanie firmą, może posługiwać się tym samym NIP-em, którego używał przedsiębiorca przed śmiercią. Nazwa firmy również się nie zmienia. Trzeba jednak pamiętać, żeby w nazwie umieścić dopisek „przedsiębiorstwo w spadku”

Czas trwania zarządu sukcesyjnego to dwa lata. W określonych sytuacjach sąd może przedłużyć czas działania zarządcy do pięciu lat.

Warto pamiętać, że gdy zarządca sukcesyjny przejmuje zarządzanie przedsiębiorstwem w spadku, cały czas funkcjonują umowy o pracę zatrudnionych. Umowy takie wygasają, dopiero gdy wygaśnie zarząd sukcesyjny.

Zarządca otrzymuje za swoje działanie wynagrodzenie. Jest ono wypłacane przez właścicieli, czyli spadkobierców. Ponosi on odpowiedzialność za wszystkie zobowiązania związane z prowadzeniem firmy w spadku. Odpowiada też za przygotowanie wykazu majątku przedsiębiorstwa na dzień otwarciu spadku.

Przeczytaj więcej w kategorii prawo gospodarcze.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Spółka jawna a cywilna – najważniejsze różnice. Którą z nich wybrać?

Osoba, która chce rozpocząć biznes, ma do wyboru różne formy prowadzenia działalności gospodarczej. Może wybierać m.in. między spółką jawną i spółką cywilną. Jednak czym...

Kiedy sporządzić, podpisać, zatwierdzić i złożyć sprawozdanie finansowe? Poznaj najważniejsze terminy

Sporządzenie sprawozdania finansowego niezgodnie z ustawą, w tym z naruszeniem terminów przygotowania dokumentów, grozi poważnymi konsekwencjami (nie tylko karą grzywny). Jak ich uniknąć? Rozwiewamy...

Jak złożyć sprawozdanie finansowe do KRS krok po kroku?

Złożenie sprawozdania finansowego do KRS może wydawać się skomplikowanym zadaniem. W tym artykule poprowadzimy Cię krok po kroku przez cały proces, wyjaśniając wszystkie etapy....

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!