CEIDG, czyli Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej

W XXI wieku w prowadzeniu biznesu kluczowy jest dostęp do informacji. Dzięki temu, że świat cyfrowy rozwija się wyjątkowo dynamicznie, przedsiębiorcy mają dostęp do ogromnych baz danych. Jedną z nich jest Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Co to jest i jakie dane można w niej sprawdzić?

Co oznacza skrót CEIDG? Jak wypełnić wniosek CEIDG w 2023 roku?

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG) to internetowy rejestr przedsiębiorców. Jednym z jego celów jest sprawne dostarczanie informacji na temat firm działających w Polsce. Dzięki CEIDG można sprawdzić np. to, jaka jest siedziba działalności danego przedsiębiorstwa czy jego numer PKD.

Rejestr CEIDG jest powszechny. Przedsiębiorcy dołączają do niego poprzez wypełnienie formularza CEIDG-1 – jeszcze na etapie tworzenia firmy. Prowadzenie biznesu bez wpisu do CEIDG to działanie zabronione i zagrożone karą finansową lub nawet ograniczeniem wolności.

Całość obsługi – wyszukiwanie danych w CEIDG oraz wypełnianie dokumentów w ramach rejestracji – odbywa się drogą elektroniczną (online). Nie bez znaczenia jest również brak JAKICHKOLWIEK opłat związanych z korzystaniem z CEIDG.

Kto prowadzi CEIDG?

Podmiotem, który formalnie odpowiada za prowadzenie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, jest minister właściwy ds. gospodarki. Kwestie związane z działaniem CEIDG reguluje ustawa z 6 marca 2018 roku.

Taki stan rzeczy oznacza, że można – bez wychodzenia z domu, właściwie z każdego miejsca na ziemi (o ile dostępne jest sprawne połączenie internetowe):

  • założyć działalność gospodarczą;
  • zamknąć firmę lub czasowo ją zawiesić (a co za tym idzie, w przyszłości również ją wznowić);
  • aktualizować wcześniej wprowadzone dane – jak wiadomo, biznes to żywy organizm, który stale ewoluuje. W związku z tym naturalna jest np. zmiana siedziby firmy w toku prowadzenia biznesu;
  • wyszukiwać informacje o innych przedsiębiorcach – może okazać się to niezbędne np. podczas nawiązywania współpracy z nowym kontrahentem.

Powyższa lista nie wyczerpuje wszystkich funkcjonalności wynikających z funkcjonowania CEIDG. W rzeczywistości bowiem platforma zawiera również informacje na temat posiadanych koncesji, licencji czy zezwoleń, a także – o czym również nie warto zapominać – filmiki instruktażowe dotyczące tego, w jaki sposób należy przygotować wniosek CEIDG-1.

Wyszukiwarka CEIDG

Jeśli chodzi o wyszukiwanie informacji zamieszczonych w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, postawą jest internetowy katalog. Internetowa wyszukiwarka CEIDG znajduje się pod adresem: https://aplikacja.ceidg.gov.pl/ceidg/ceidg.public.ui/search.aspx.

Jak znaleźć firmę w CEIDG?

Atutem CEIDG jest przejrzysty, intuicyjny panel wyszukiwarki:

Rysunek 1. Tak wygląda panel wyszukiwarki internetowej CEIDG?

wyszukiwarka ceidg

Źródło: https://aplikacja.ceidg.gov.pl/ceidg/ceidg.public.ui/search.aspx (dostęp: 2023-06-19).

Jak widać, jeśli chcemy znaleźć dane informacje na temat danego przedsiębiorstwa, nie musimy posiadać Numeru Identyfikacji Podatkowej (NIP) czy pełnej nazwy podmiotu. Oprócz tego możemy posłużyć się również adresem firmowym naszego obecnego lub potencjalnego kontrahenta. 

Jeśli nie jesteś pewien, jak wygląda pełna nazwa przedsiębiorstwa, ale znasz przynajmniej jej część, również możesz spróbować wyszukać dany podmiot.

Kto podlega wpisowi do CEIDG?

Wpisowi do CEIDG podlegają przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą lub będący wspólnikami w spółkach cywilnych. Do CEIDG wpisują się również jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej.

Wpisu do CEIDG nie uzyskują spółki prawa handlowego, w tym np. spółki z o.o.

Złożenie wniosku do CEIDG. Ile trwa weryfikacja?

Wiesz już, w jaki sposób działa internetowa wyszukiwarka CEIDG. Zastanówmy się teraz nad kwestiami bardziej formalnymi, czyli tym, ile trwa weryfikacja wniosku CEIDG złożonego przez przyszłego przedsiębiorcę.

Jeśli jesteś niecierpliwy i zależy Ci na możliwie jak najszybszym założeniu działalności gospodarczej, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość: weryfikacja wniosku o rejestrację w CEIDG-1 nie trwa zbyt długo.

Mamy dla Ciebie jeszcze jedną dobrą wiadomość w temacie „zakładanie firmy poprzez CEIDG-1”. Otóż wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej jest zarazem zgłoszeniem identyfikacyjnym do urzędu skarbowego. Taki stan rzeczy oznacza, że nowy przedsiębiorca już na tym etapie otrzymuje numer NIP.

Jak zmieniać dane w CEIDG?

Przedsiębiorcy są zobligowani nie tylko do złożenia CEIDG-1 na etapie uruchamiania przedsiębiorstwa, ale także aktualizacji danych w toku działalności biznesowej. Dotyczy to np. takich sytuacji jak zmiana adresu czy nazwy przedsiębiorstwa.

Jak zmienić dane w CEIDG? Nie jest to trudne – można:

  • zalogować się na biznes.gov.pl oraz wybrać opcję „Zmień dane w CEIDG”,
  • złożyć wniosek w urzędzie miasta/gminy,
  • wysłać wniosek listem poleconym (wniosek musi być wówczas potwierdzony notarialnie).

W większości przypadków przedsiębiorca ma na to 7 dni od zdarzenia.

Jak zmienić formę opodatkowania w CEIDG?

Co do zasady, przedsiębiorcy korzystający z CEIDG mogą zmienić formę opodatkowania na:

Zmiany dokonuje się w polu „Forma opłaty podatku dochodowego od osób fizycznych” (trzeba zaznaczyć checkbox „Zmiana”).

Aby zmienić formę opodatkowania, również należy postępować podobnie jak w pierwszym przypadku. Jako datę zmiany należy podać faktyczną datę, od której przechodzimy na inną formę opodatkowania. Możemy na tym etapie zmienić również takie informacje jak np. sposób wpłaty zaliczek na podatek.

Jeśli zastanawiasz się, jak sprawdzić formę opodatkowania w CEIDG, masz gotową odpowiedź – możesz otworzyć swój wniosek CEIDG-1 i zobaczyć, jakie rozwiązanie zostało wcześniej wybrane.

Jak dodać PKD w CEIDG?

Poszerzenie obszaru działalności dobrze świadczy o perspektywach firmy, ale wymaga pewnych formalności, w tym m.in. dodania kodu PKD. Aby to zrobić, należy dokonać aktualizacji wpisu w CEIDG-1. W tym celu należy wybrać pole „Zmiana” przy polu „Rodzaj działalności gospodarczej”, a następnie wpisać/wybrać z listy nowe kody PKD.

Dodanie PKD w CEIDG nie wiąże się z żadnymi kosztami.

Emil Zelma
Emil Zelma
Ekonomista, wykładowca, autor wielu artykułów, znający w teorii i w praktyce zasady działalności przedsiębiorstw. Do jego zainteresowań należy szeroko pojęty biznes, w tym szczególnie obszary związane z zarządzaniem finansami firmy oraz księgowością.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Kolejny wzrost płacy minimalnej w 2023 roku. Ile wyniesie najniższa krajowa w lipcu?

Ile wynosi płaca minimalna w Polsce w 2023 roku? O ile jest wyższa w porównaniu z 2022 rokiem? Jaka będzie podwyżka najniższej krajowej w...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...
Mała Księgowość

Najnowsze

Dodatek do emerytury – kto może na niego liczyć?

Dodatek do emerytury pozwala zwiększyć kwotę podstawowego świadczenia emerytalnego. Aby go uzyskać, należy złożyć stosowny wniosek lub osiągnąć określony przepisami wiek. Dodatek do emerytury może...

Indywidualna interpretacja podatkowa 2023 – utrata ważności i nowe opłaty

Indywidualna interpretacja podatkowa 2023 to rozwiązanie dla osób, które mają wątpliwości odnośnie do prawidłowości zastosowania regulacji podatkowych. Uzyskanie informacji od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej...

Kim jest pracownik młodociany? Kiedy można go zatrudnić? Zmiany w prawie dotyczącym zatrudnienia młodocianych

Pracownik młodociany podejmuje zlecenia zarobkowe przede wszystkim po to, aby zdobyć określone kwalifikacje zawodowe. Zatrudnienie młodocianych w celu przygotowania zawodowego jest możliwe, jeśli osoba...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!