Ile wyniosą składki ZUS przedsiębiorcy w 2024 roku?

Już wiemy, że składki ZUS płacone przez przedsiębiorców wzrosną w 2024 roku. Sprawdzamy, o ile zwiększy się obciążenie prowadzących biznes. Piszemy również, jak zmienią się preferencyjne składki, czyli m.in. Mały ZUS Plus.

Składki ZUS w 2024 roku

Przedsiębiorca ma obowiązek rozliczać i opłacać składki na ubezpieczenia społeczne (obowiązkowe: emerytalne, rentowe, wypadkowe; dobrowolne: chorobowe), Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy oraz ubezpieczenie zdrowotne.

Warto pamiętać, że składki zdrowotne trzeba zapłacić, nawet korzystając z preferencyjnego ZUS i ulgi na start, a składki na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy nie obowiązują opłacających składki od preferencyjnej podstawy (od 30% minimalnego wynagrodzenia) i jeśli jest to jedyny tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych.

Składki ZUS opłacają za siebie m.in. przedsiębiorcy prowadzący JDG, wspólnicy spółki cywilnej, wspólnik jednoosobowej spółki z o.o., spółki jawnej, komandytowej i partnerskiej oraz akcjonariusze prostej spółki akcyjnej wnoszący do spółki wkład w postaci świadczenia usług lub pracy.

Opłacanie składki nie jest konieczne w sytuacji zbiegu ubezpieczeń, czyli w przypadku wystąpienia innego tytułu do ubezpieczenia (to dotyczy np. osób prowadzących działalność i zatrudnionych na umowę o pracę).

Co się zmienia w 2024 roku?

Przeciętne wynagrodzenie brutto wynosi 7 824 zł, a 60% tej kwoty to podstawa składek na ubezpieczenie społeczne. To nie mniej niż 4 694,40 zł. Idąc dalej składki:

  • emerytalne wyniosą 916,35 zł (19,52% podstawy wymiaru);
  • rentowe wyniosą 375,55 zł (8% podstawy wymiaru);
  • chorobowe wyniosą 115,01 zł (2,45% podstawy wymiaru);
  • wypadkowe wyniosą 78,40 zł (1,67% podstawy wymiaru);
  • Fundusz Pracy wyniesie 115,01 zł (2,45% podstawy wymiaru).

W sumie pełne składki ZUS wyniosą w 2024 roku 1485,31 zł (plus składka zdrowotna – to w 2024 roku 381,78 zł brutto miesięcznie), do tego należy ewentualnie doliczyć ubezpieczenie chorobowe (1600,32 zł + składka zdrowotna). Składka ZUS wzrosła więc w porównaniu do 2023 roku o 168,77 zł (bez składki zdrowotnej i chorobowej).

Maksymalna wysokość składek nie może przekroczyć w 2024 roku 6 668 zł, czyli 250% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.

Preferencyjne składki ZUS 2024 – ile wyniesie Mały ZUS i Mały ZUS Plus?

Preferencyjne składki ubezpieczeń społecznych to Ulga na start, składki od preferencyjnej podstawy przez 24 miesiące oraz Mały ZUS Plus.

Nowe firmy jednoosobowe oraz wspólnicy spółki cywilnej mogą przez 24 miesiące kalendarzowe płacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne, liczone od obniżonej podstawy, nie mniejszej niż 30% minimalnego wynagrodzenia. Od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 roku podstawa wymiaru składki to 1273 zł a od lipca do grudnia – 1290 zł. 

W 2023 roku Mały ZUS Plus opłacali przedsiębiorcy, których przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej przez cały poprzedni rok kalendarzowy nie przekroczyły 120 000 zł, a ich działalność w poprzednim roku kalendarzowym trwała nie krócej niż 60 dni kalendarzowych. Małego ZUS Plus nie można opłacać w pierwszym roku prowadzenia działalności.

Podstawa wymiaru składek dla przedsiębiorców płacących Mały ZUS to 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę. Minimalne wynagrodzenie wyniesie 4 242 zł od stycznia do czerwca, a od 1 lipca – 4 300 zł. Oznacza to, że podstawa wymiaru składki wyniesie odpowiednio 1272,60 i 1290 zł.

To oznacza dwie podwyżki dla korzystających z tej preferencji. W okresie od stycznia do czerwca 2024 r. zapłacą 402,65 zł, a od lipca 2024 r. Mały ZUS Plus wyniesie 408,16 zł.

Do tych kwot trzeba doliczyć obowiązkową składkę zdrowotną.

Ulga na start 2024 – jaka będzie wysokość składek dla nowych przedsiębiorców?

Ulga na start to preferencja dla przedsiębiorców, którzy dopiero zaczęli działalność gospodarczą lub rozpoczęli ją ponownie po 5 latach przerwy – od jej zawieszenia lub zamknięcia.

Ulga na start przysługuje osobom fizycznym na JDG lub wspólnikom spółek cywilnych. Warunek: nie mogą wykonywać działalności na rzecz byłego pracodawcy, u którego w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym pracowali na etacie i wykonywali czynności wchodzące w zakres obecnie wykonywanej działalności.

W 2024 roku Ulga na start będzie działała jak w poprzednich latach. Przedsiębiorcy, którzy z niej skorzystają, nie muszą przez 6 miesięcy płacić składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe i wypadkowe) oraz Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy.

Oznacza to, że na koncie korzystającego z tej preferencji zostanie miesięcznie 1 485,31 zł.

Ulga na start nie zwalnia z opłaty składki zdrowotnej! Wysokość składki zdrowotnej zależy od wysokości dochodów oraz wybranej formy opodatkowania. Minimalna składka zdrowotna w 2024 roku, za każdy miesiąc roku składkowego od 1 lutego 2024 roku do 31 stycznia 2025 roku, wyniesie 381,78 zł brutto.

Warto pamiętać, że Ulga na start pozwala zmniejszyć bieżące koszty prowadzenia działalności, a z drugiej strony przedsiębiorca nie odkłada pieniędzy na przyszłą rentę lub emeryturę.

Wakacje od ZUS dla przedsiębiorców

Wakacje od ZUS dla osób wpisanych do CEIDG pozwolą najmniejszym przedsiębiorcom zrezygnować na jeden miesiąc z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne przy normalnym działaniu firmy. Kiedy wejdzie w życie to rozwiązanie i jak dokładnie będzie działać mamy dowiedzieć się w marcu.

Przeczytaj więcej w kategorii ZUS.

Rafał Panas
Rafał Panas
Od lat zajmuje się przygotowywaniem artykułów na tematy związane z biznesem, prowadzeniem firmy oraz nowymi technologiami. Zafascynowany postępującą cyfryzacją, która kreuje nowe szanse i okazje dla przedsiębiorców. Tworzenie artykułów dla przedsiębiorców łączy z pisaniem powieści, gdyż jak sam przyznaje, nic tak dobrze nie koi nerwów, jak solidny dreszczowiec.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Kod zawodu ZUS pracownika biurowego

Pracownik biurowy pełni kluczową rolę w funkcjonowaniu firmy. Główny kod tego zawodu to 41: „Sekretarki, operatorzy urządzeń biurowych i pokrewni”.  Czym się zajmuje pracownik biurowy? Do...

Kod zawodu ZUS sprzedawcy

Kod zawodu sprzedawcy zależy od branży, w której pracuje oraz zakresu jego obowiązków. Główny kod to 52, który oznacza „Sprzedawcy i pokrewni”. Sprzedawca na targowisku...

Kod zawodu ZUS robotnika gospodarczego i czym się zajmuje

Zadaniem robotnika gospodarczego jest m.in. utrzymanie porządku w budynkach i na terenie posesji. Jaki jest jego kod zawodu? Czym zajmuje się robotnik gospodarczy? Do obowiązków robotnika...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!