Praca za granicą jest bardzo popularna wśród Polaków. Dlaczego się na nią decydujemy? Gdzie najczęściej wyjeżdżamy „za pracą”? Gdzie wyjechać w Polski do pracy? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, kto najczęściej szuka pracy za granicą.
Praca za granicą mimo rekordowo niskiego bezrobocia w naszym kraju jest bardzo popularna. Już dwa razy więcej Polaków niż rok wcześniej, rozważa emigrację zarobkową – czytamy w raporcie Work Service. Gdzie warto wyjechać do pracy za granicę według Polaków? Dlaczego praca za granicą jest tak atrakcyjna?
Spis treści
Praca za granicą – dlaczego się na nią decydujemy?
Prawie co piąty Polak powyżej 18 roku życia chce wyjechać do pracy za granicą. To dwukrotnie więcej niż jeszcze rok temu. Jak wynika z raportu Work Service, najpopularniejszym krajem do emigracji cały czas pozostają Niemcy.
Niepewność przyszłości i ograniczenia wynikające z pandemii sprawiają, że Polacy chcą szukać źródeł dochodu za granicą, gdzie zapotrzebowanie na pracowników wybranych specjalności nadal jest wysokie, a zarobki dużo wyższe
– stwierdza Iwona Szmitkowska, prezes Work Service.
I to mimo tego, że pracodawcy w Polsce muszą płacić za pracę coraz więcej, bo od dłuższego czasu jesteśmy w czołówce państw Unii Europejskiej, które mają najniższą stopę bezrobocia.
Praca za granicą – gdzie wyjechać z Polski?
Najbardziej popularne kraje emigracji zarobkowej to Niemcy, Holandia i Wielka Brytania. Niemcy są pierwszym wyborem dla 40 proc. badanych, Holandia dla niespełna 30 proc., a Wielka Brytania dla 16 proc. Mniej popularne pozostają takie kraje jak Norwegia, Francja, Szwecja i USA.
CZYTAJ TAKŻE: Firma w Czechach. Czy to się opłaca?
To, co zaskakujące, to spory wzrost zainteresowania pracą za granicą. O ile przez ostatnie lata chęć emigracji zarobkowej utrzymywała się raczej na podobnym poziomie, o tyle w ostatnim roku ta możliwość stała się wyjątkowo popularna. Obecnie już 18 proc. Polaków chce wyjechać do pracy za granicę. Jest to największy odsetek od pięciu lat.
W lipcu 2020 r. było to 9,9 proc. We wrześniu 2019 r. wyjazd rozważało nieco mniej, bo 8,6 proc. Polaków, natomiast w marcu 2018 11,8 proc.
To na poziomie deklaracji. A ile osób faktycznie planuje wyjechać? Bardzo zdecydowanych na ten krok jest 6 proc. badanych. Tylko 70 proc. nie zastanawia się, gdzie wyjechać z Polski w celach zarobkowych.
Praca za granicą – kto wyjeżdża do pracy za granicę?
Badanie pokazuje też, która grupa jest najbardziej zdeterminowana do wyjazdu. Przeważają mężczyźni, którzy w Polsce zarabiają mniej niż 3 tys. złotych, z wykształceniem średnim i zawodowym. Co istotne o wyjeździe myślą przede wszystkim osoby młode, które mają nie więcej niż 36 lat i przynajmniej trochę znają język obcy, zamieszkujący przede wszystkim regiony wschodniej i północnej Polski. Osoby powyżej 37 roku w ogóle nie planują wyjeżdżać.
CZYTAJ TAKŻE: Sklep stacjonarny – czy tylko sklep z alkoholem potrzebuje koncesji? Czy to się opłaca?
Najchętniej wybieranym kierunkiem nadal są Niemcy, na które wskazuje 40 proc. badanych, Holandia (28 proc.) i Wielka Brytania (16 proc.). W dalszej kolejności są Norwegia, Francja, Szwecja i USA.
Praca za granicą – gdzie wyjechać z Polski? Najbardziej poszukiwane zawody
Obecnie najbardziej poszukiwani pracownicy są branżach produkcyjnej, logistycznej i magazynowej, a także medycznej. Tylko w Niemczech brakuje ok. 3,5 tys. lekarzy i prawie trzy razy tyle pielęgniarek.
Wybierając kraj, do którego chcemy wyemigrować, bierzemy pod uwagę szereg czynników, nie tylko średnią wysokość zarobków, jaką możemy tam osiągnąć. Zastanawiając się, gdzie wyjechać z Polski wybieramy kraje:
- o stabilnym systemie politycznym,
- o rozwiniętym systemie socjalnym,
- wysoko rozwinięte technologicznie,
- wpierające przedsiębiorców i rozwój rynku.
CZYTAJ TAKŻE: Sprzedaż na Allegro. Jak zacząć? Czy sprzedaż na Allegro się opłaca?
Praca za granicą – ile można zarobić w Niemczech?
Wynagrodzenia za granicą raczej się nie zmieniają. Od dłuższego czasu średnia pensja w Niemczech za proste prace to 10 euro za godzinę. Jak przewidują analitycy, wynagrodzenia raczej nie będą rosły, bo sytuacja ekonomiczna w Niemczech pogorszyła się ze względu na pandemię.
Dowiedz się więcej i zadbaj o finanse firmy.