Sprzedaż na Allegro. Jak zacząć? Czy sprzedaż na Allegro się opłaca?

Allegro jest pierwszym wyborem zakupowym dla 80% internautów w Polsce. To powoduje, że Allegro jest liderem, jeśli chodzi o zakupy internetowe. To również dobry sposób na biznes. Jak zacząć sprzedaż na Allegro? Czy sprzedaż na Allegro się opłaca?

Allegro to platforma, która notuje ponad 20 milionów odwiedzin miesięcznie. Na platformie zarejestrowanych jest ponad 120 tys. firm, co powoduje, że jest to świetny sposób na zarabianie. Allegro regularnie dodaje nowe funkcjonalności, które powodują, że sprzedaż staje się coraz mniej skomplikowana. Chcesz rozszerzyć sprzedaż na marketplace? Dopiero zaczynasz i zastanawiasz się, co jest lepsze: sklep internetowy czy Allegro? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedzi.

Allegro czy własny sklep internetowy?

Wiele osób, które planują biznes w Internecie, zastanawiają się, czy bardziej opłaca się sprzedaż na Allegro, czy poprzez własny sklep internetowy? Eksperci twierdzą, że warto spróbować każdego sposobu. Mówi się jednak, że allegro dobre jest dla towarów masowych, gdy mniej zależy nam na kreowaniu własnej marki.

W przypadku własnego sklepu internetowego łatwiej będzie budować kontakt z klientem. Na handel internetowy należy patrzeć z perspektywy klienta. Dla wielu Allegro jest pierwszą, jeśli  nie podstawową platformą do dokonywania zakupów.

Zalety sprzedawania na Allegro

Podstawową zaletą sprzedaży na Allegro jest dostęp do bardzo szerokiego grona potencjalnych klientów. Dla sprzedawcy z niewielkim doświadczeniem to duży atut. Obecnie zaletą jest też to, że bardzo łatwo założyć konto firmowe. Allegro nowym sprzedawcom oferuje pomoc w starcie.

Przez kilka miesięcy nie muszą oni płacić prowizji za sprzedawane produkty, a potem płacą trochę niższe prowizje niż inni. Dodatkowo Allegro pozwala na integrację wielu usług kurierskich. Szczególnie popularne jest także nadawanie paczek do paczkomatów. Ostatnio Allegro rozpoczęło również ustawianie własnych maszyn paczkomatowych.

sprzedaż na allegro

Oto kilka innych zalet sprzedawania na Allegro:

  1. Szeroki wybór kategorii i produktów: Allegro oferuje sprzedawcom szeroki wybór kategorii i produktów, co oznacza, że można sprzedawać prawie wszystko, od ubrań po elektronikę i artykuły spożywcze.
  2. Możliwość sprzedaży za granicą: Allegro oferuje sprzedawcom możliwość sprzedaży za granicą, dzięki czemu można dotrzeć do jeszcze większej liczby klientów.
  3. Wysoka jakość usług: Allegro dba o jakość usług, co oznacza, że sprzedawcy muszą spełniać wysokie standardy, aby zachować swoją reputację.
  4. Możliwość negocjacji cen: Allegro pozwala klientom na negocjowanie cen ze sprzedawcami, co może pomóc w przyciągnięciu nowych klientów i zwiększeniu sprzedaży.
  5. Dobra ochrona kupujących: Allegro oferuje kupującym ochronę, co oznacza, że jeśli kupujący nie otrzyma towaru, to Allegro zwraca mu pieniądze.
  6. Integracja z systemami płatności: Allegro oferuje sprzedawcom integrację z różnymi systemami płatności, co ułatwia przetwarzanie transakcji i pobieranie płatności.

Wady sprzedawania na Allegro

Wciąż zastanawiasz się, czy otworzyć sklep na platformie Allegro? Znasz już zalety takiego rozwiązania, ale nie da się ukryć, że zarabianie na Allegro może wiązać się też z pewnymi wadami. Po pierwsze, wystawianie aukcji na Allegro wiąże się z koniecznością odstąpienia prowizji platformie. Jej wysokość zależy od ceny przedmiotu, ilości sprzedanego towaru, tego, czy pokrywasz koszt przesyłki, a także kategorii, w jakiej wystawiasz aukcje na Allegro. Jej wysokość waha się od 4 do 17% netto.

sprzedaż na allegro

Rozwijanie sprzedaży na Allegro, a nie we własnym sklepie internetowym utrudnia również rozwijanie własnej marki. Klienci będą kojarzyć nas jedynie z tą platformą.

Jeśli zdecydujemy się prowadzić sprzedaż na Allegro, musimy mieć także świadomość, że cała nasza komunikacja z klientem będzie odbywała się przez tego pośrednika, a co za tym idzie – będziemy musieli dostosować się do ich wymagań.

Jak zacząć sprzedawać na Allegro?

Najpierw zakładamy działalność gospodarczą. Od kilku lat Allegro koncentruje się na umożliwieniu sprzedaży przedsiębiorcom. Jeśli chcesz sprzedawać tylko sporadycznie, a nie w celach zarobkowych, możesz skorzystać z platformy Allegro Lokalnie.

Żeby sprzedawać na Allegro jako firma, musisz założyć konto firmowe. Można to zrobić poprzez panel do rejestracji – link.

Trzeba w nim podać następujące dane:

  • login,
  • hasło,
  • numer telefonu,
  • informacje o firmie: kraj i NIP.

Po rejestracji otrzymujemy maila z systemu, w którym potwierdzamy dane firmowe. Potem potrzeba jeszcze wykonać przelew weryfikacyjny.

Po założeniu konta firmowego na Allegro należy utworzyć swoje pierwsze oferty sprzedaży. Ważne jest, aby przed dodaniem oferty dokładnie zapoznać się z zasadami handlu na Allegro oraz przestrzegać ich. Należy dokładnie opisać oferowany produkt, dodać zdjęcia i ustawić cenę oraz koszt wysyłki. Warto także zapoznać się z konkurencją i dostosować swoje oferty, aby były konkurencyjne.

Po dodaniu oferty sprzedaży warto monitorować jej wyniki i dostosowywać ją, aby przyciągała jak najwięcej klientów. Allegro oferuje także różne narzędzia marketingowe, takie jak reklamy czy programy lojalnościowe, które mogą pomóc w zwiększeniu sprzedaży.

Warto pamiętać, że dobry kontakt z klientami jest kluczem do sukcesu w sprzedaży na Allegro. Należy szybko odpowiadać na pytania klientów, dokładnie informować o statusie zamówienia i realizować transakcje w terminie.

Opłaty za sprzedaż na Allegro

Utarło się przekonanie, że prowizje na allegro są bardzo wysokie i skutecznie ograniczają opłacalność sprzedaży. Każdy nowy sprzedawca otrzymuje specjalną ofertę zniżek, co pomaga w sprzedaży.

Docelowo i tak zapłacimy prowizję za sprzedaż. Jej wysokość zależy od kategorii sprzedawanego produktu. Wynosi ona od 5% do ponad 10%. Dodatkowo płaci się za utrzymywanie konkretnych ofert, za ich promowanie i reklamę.

sprzedaż na allegro

Jak osiągać sukcesy na Allegro?

W internecie sprzedaje się głównie obrazem Ważne więc by wykonać dobre, profesjonalne zdjęcia. Dodatkowo przygotuje dobre opisy produktowe. Użyj ciekawego nagłówka, a potem wymień zalety danego produktu. Oferta wystawiona na allegro będzie widoczna w ciągu kilku chwil.

Oprócz dobrych zdjęć i opisów produktowych istotne jest także zadbanie o odpowiednią cenę. Powinna ona być konkurencyjna i adekwatna do wartości oferowanego produktu.

Warto także zwrócić uwagę na politykę wysyłki i zwrotów. Dla klientów ważne jest, aby dostawa była szybka i bezpieczna, a ewentualne zwroty były łatwe i bezproblemowe.

Komunikacja z klientami również ma kluczowe znaczenie. Warto szybko odpowiadać na pytania i informować o statusie realizacji zamówienia. Po zakończonej transakcji warto poprosić klienta o wystawienie pozytywnej opinii i przypomnieć o ewentualnej gwarancji lub możliwości zwrotu.

Nie należy też zapominać o marketingu. Na Allegro można skorzystać z różnych narzędzi promocyjnych, takich jak promowanie aukcji czy programy lojalnościowe, które pomogą zwiększyć widoczność oferty i przyciągnąć więcej klientów.

Ostatecznie, aby sprzedawać skutecznie, należy być uczciwym i profesjonalnym sprzedawcą, dbać o jakość oferowanych produktów i starać się zaspokoić potrzeby klientów.

Gdy uda ci się sprzedać jakiś produkt, należy wystawić paragon lub fakturę, a potem rozliczyć podatek od sprzedaży. Na pewno pomoże w tym dobry program do faktur. Jak go wybrać możesz zobaczyć w jednym z naszych materiałów.

Jak warto sprzedawać przez Internet?

Handel na Allegro ma wiele zalet, takich jak dostęp do szerokiego grona potencjalnych klientów, łatwość założenia konta firmowego, niskie koszty startowe i łatwa integracja usług kurierskich, a także integracja płatnicza. Allegro oferuje także wiele narzędzi marketingowych i promocyjnych, które pomagają w zwiększeniu sprzedaży, jak promowanie produktów. A przede wszystkim korzystanie z marketplace pozwala nam sprzedawać bez inwestycji we własny sklep.

Jednakże sprzedaż przez Internet za pośrednictwem własnego sklepu internetowego również ma swoje zalety. Możliwość bardziej dopasowania oferty do własnych potrzeb, większa kontrola nad procesem sprzedaży oraz brak prowizji, jakie pobiera Allegro, co pozwala na oszczędność na dłuższą metę.

Ostatecznie decyzja zależy od preferencji i potrzeb sprzedawcy, a także od rodzaju sprzedawanych produktów, poziomu sprzedaży i kosztów, jakie są związane z prowadzeniem własnego sklepu internetowego. Warto dokładnie przeanalizować swoje potrzeby i możliwości, a także porównać koszty i korzyści obu opcji przed podjęciem decyzji.

Gdy wiesz już, jak postawić pierwsze kroki na Allegro, pora życzyć powodzenia w sprzedaży i wysokich zysków.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Kolejny wzrost płacy minimalnej w 2023 roku. Ile wyniesie najniższa krajowa w lipcu?

Ile wynosi płaca minimalna w Polsce w 2023 roku? O ile jest wyższa w porównaniu z 2022 rokiem? Jaka będzie podwyżka najniższej krajowej w...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...
Mała Księgowość

Najnowsze

Dodatek do emerytury – kto może na niego liczyć?

Dodatek do emerytury pozwala zwiększyć kwotę podstawowego świadczenia emerytalnego. Aby go uzyskać, należy złożyć stosowny wniosek lub osiągnąć określony przepisami wiek. Dodatek do emerytury może...

Indywidualna interpretacja podatkowa 2023 – utrata ważności i nowe opłaty

Indywidualna interpretacja podatkowa 2023 to rozwiązanie dla osób, które mają wątpliwości odnośnie do prawidłowości zastosowania regulacji podatkowych. Uzyskanie informacji od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej...

Kim jest pracownik młodociany? Kiedy można go zatrudnić? Zmiany w prawie dotyczącym zatrudnienia młodocianych

Pracownik młodociany podejmuje zlecenia zarobkowe przede wszystkim po to, aby zdobyć określone kwalifikacje zawodowe. Zatrudnienie młodocianych w celu przygotowania zawodowego jest możliwe, jeśli osoba...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!