Przedsiębiorcy często zastanawiają się jak ograniczyć koszty w firmie usługowej. Biznes usługowy to często firmy niewielkich rozmiarów, stąd ograniczenie kosztów jest bardzo ważne. Jak je zmniejszyć, by cieszyć się większymi zyskami?
Sporym wyzwaniem dla każdego przedsiębiorcy jest kwestia ograniczenia kosztów prowadzenia firmy. To szczególnie ważne w firmie usługowej, gdzie każdy, nawet najdrobniejszy wydatek może okazać się szczególnie dotkliwą pozycją budżetu rodzinnego.
Spis treści
1. Koszty w firmie usługowej – koszty pracownicze
Pracownicy to zazwyczaj największy koszt w firmie usługowej. W przypadku gdy zastanawiasz się nad tym, w jaki sposób te koszty można obniżyć, do głowy przychodzi ci pewnie pomysł zwolnienia części pracowników. Warto zdawać sobie sprawę, że rezygnacja, choć z jednego pracownika powoduje, że firma może mieć znaczące problemy.
CZYTAJ TAKŻE: Koszt zatrudnienia pracownika na umowie o dzieło
Zanim więc zwolnisz pracowników, zastanów się, czy faktycznie warto. Może, zamiast zwalniać, sprawdź, w jaki sposób pracownicy wykonują swoje obowiązki? Może da się zorganizować plan pracy tak, by wykonywali je bardziej efektywnie? Wystarczy, że w ciągu tygodnia uda się „zaoszczędzić” kilka godzin, by odczuć to w firmowej kasie.
2. Kontroluj faktyczny czas pracy
Ograniczenie kosztów można też zastosować, gdy zwrócisz uwagę na to, o której wychodzi z pracy każdy pracownik, a także czy się nie spóźnia. Szacunki wskazują, że nawet 10 proc. czasu pracy jest marnowane przez pracowników, którzy się spóźniają albo wychodzą przed czasem.
Istotne jest tutaj śledzenie listy obecności i tego, czy pracownik wpisuje faktyczne godziny wejścia i wyjścia, czy tak jak podpowiadają mu nawyki. Jeśli masz w firmie rejestratory czasu pracy, to dobrze jest zamontować je nie przy wejściu do firmy, ale przy stanowisku pracy. Po to, by wiedzieć, jak długo pracownik przebywa np. przy komputerze.
3. Ogranicz rotację pracowników
Sporym problemem jest rotacja pracowników. Generuje to koszty rekrutacji nowych pracowników, badań lekarskich, czy szkoleń. No i co jest oczywiste, każdy nowy pracownik, ma niższą efektywność niż ten bardzo doświadczony.
CZYTAJ TAKŻE: Jak zatrudnić pierwszego pracownika?
4. Ograniczenie kosztów materiałów biurowych
Często zdarza się, że firmy usługowe używają bardzo dużo materiałów biurowych. To ten element kosztowy, który najłatwiej ograniczyć.
5. Coworking zamiast biura
Właściciele małych firm usługowych nie muszą wynajmować biura. Jeśli potrzebują miejsca do pracy, mogą skorzystać z coworkingu, czyli przestrzeni współdzielonych. Coworking działa na zasadzie miesięcznego abonamentu. W jego ramach mamy możliwość korzystania z biurka i podstawowych sprzętów biurowych praktycznie w sposób nieograniczony. Użytkownik coworkingu wybiera jedno z miejsc do pracy, które jest aktualnie wolne i może sobie pracować.
CZYTAJ TAKŻE: Kalkulator kosztów pracodawcy
6. Używany sprzęt
Dobrym sposobem oszczędzania jest wybór używanego sprzętu zamiast całkiem nowego. Można wybierać sprzęt komputerowy poleasingowy, używane drukarki czy inne urządzania. Szczególnie gdy nie korzystamy z nich wyjątkowo często.
7. Ograniczenie kosztów księgowości
Mała, jednoosobowa firma może sporo płacić za usługi księgowe. Warto dobrze przeanalizować, co wchodzi w ich skład. Warto spróbować ograniczyć takie koszty.
Firma usługowa to taki rodzaj prowadzonego biznesu, w którym działalność kosztowa jest ważnym elementem. I dlatego koniecznie trzeba zwracać uwagę na koszty.