Opłacanie składek ZUS to jeden z obowiązków przedsiębiorców. W ramach „swojego” ubezpieczenia w ZUS można zarejestrować członków rodziny. Dzięki temu będą korzystać choćby z publicznej służby zdrowia.
Osoba, która prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą dla ZUS-u, występuje w podwójnej roli. Jako płatnik składek, opłacając składki za siebie i pracowników oraz jako ubezpieczony. Płatnik odpowiada za obliczenie składek i ich wpłatę do ZUS-u. Ubezpieczony to osoba, która jest objęta przynajmniej jednym z ubezpieczeń społecznych.
Spis treści
ZUS – zgłoszenie członka rodziny do ubezpieczenia
W materiale mamy zająć się kwestią rejestracji do ubezpieczeń członków rodziny. Jak to zrobić? Żeby to zrobić, trzeba być płatnikiem składek ZUS. Rejestracja jako płatnik następuje automatycznie w momencie uruchomienia firmy, złożenia wniosku o wpis do ewidencji przedsiębiorców.
Kogo przedsiębiorca zgłasza do ZUS?
Przedsiębiorca, który jest płatnikiem ZUS, musi do ubezpieczenia zgłosić siebie, pracowników, zleceniobiorców, a także osoby współpracujące, czyli członków rodziny, którzy pomagają przy prowadzeniu działalności gospodarczej. Na zgłoszenie pracowników i współpracowników, a także członków rodziny, płatnik ma 7 dni od rozpoczęcia pracy lub współpracy.
CZYTAJ TAKŻE: Czy składki ZUS można opłacać gotówką na poczcie?
Zgłoszenie do ZUS pracowników i współpracowników
Pracownika lub współpracownika musisz zgłosić do ZUS-u w ciągu 7 dni od dnia rozpoczęcia pracy, lub współpracy, czyli od dnia rozpoczęcia wykonywania umowy-zlecenia, umowy agencyjnej lub innej umowy o świadczenie usług.
Do zgłoszenia wykorzystuje się dwa formularze: ZUS ZUA – w przypadku zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych, ZUS ZZA – w przypadku zgłoszenia wyłącznie do ubezpieczenia zdrowotnego.
Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego członka rodziny przedsiębiorcy
No i wreszcie kwestia zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego członka rodziny. Co zrozumiałe, jeśli członek rodziny nie jest związany z działalnością gospodarczą przedsiębiorcy, a po prostu chcemy go wpisać do ZUS-u, żeby miał możliwość skorzystać z publicznej służby zdrowia, to trzeba będzie dokonać takiego zgłoszenia.
Zgłoszenie takie nie wymaga ponoszenia dodatkowych kosztów. Mogą być wpisani jako ubezpieczeni zdrowotnie, jeśli nie mają takiego ubezpieczenia.
CZYTAJ TAKŻE: Odszkodowanie z ZUS. Kto może je otrzymać?
Prawo wyraźnie wskazuje, kto może być uznany za ubezpieczonego członka rodziny. I tak, do ubezpieczenia można „dopisać”:
- dziecko własne,
- dziecko małżonka,
- dziecko przysposobione,
- wnuka,
- dziecko obce, dla którego ustanowiono opiekę,
- dziecko obce w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka,
- dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, a jeżeli uczy się dalej w szkole lub zakładzie kształcenia nauczycieli, lub odbywa kształcenie w uczelni, lub szkole doktorskiej – do ukończenia 26 lat;
- dziecko z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności lub inne traktowane na równi – bez ograniczenia wieku,
- małżonka,
- wstępnych (na przykład rodziców, dziadków itp.), którzy są we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą ubezpieczoną.
Za członków rodziny w odniesieniu do ubezpieczenia zdrowotnego nie uznaje się osób żyjących w związkach nieformalnych.
Zgłoszenia członka rodziny dokonuje się na formularzu ZCNA. Można to też zrobić jednocześnie z rejestracją firmy.