Ulga abolicyjna zmniejsza różnice w rocznym zeznaniu PIT. Komu przysługuje taka preferencja podatkowa?
Osoba, która mieszka na stałe w Polsce, ale uzyskuje dochody zagraniczne, może skorzystać z preferencji podatkowej i obniżyć wysokość podatku do zapłaty. Wszystko dzięki uldze abolicyjnej.
Spis treści
Kogo dotyczy ulga abolicyjna?
Ulga abolicyjna dotyczy podatników, którzy uzyskują przychody lub dochody:
- ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy,
- z działalności wykonywanej osobiście,
- z działalności gospodarczej, opodatkowanej według skali podatkowej, podatkiem liniowym lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych,
- z praw majątkowych w zakresie praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów,
- z wykonywanej poza terytorium Polski działalności artystycznej, literackiej, naukowej, oświatowej i publicystycznej, z wyjątkiem dochodów (przychodów) uzyskanych z tytułu korzystania z tych praw lub rozporządzania nimi.
Ulga abolicyjna polega na tym, że zmniejsza się różnice w rozliczaniu zagranicznych dochodów. W przypadku umów między dwoma krajami o unikaniu podwójnego opodatkowania stosuje się model „wyłączenia z progresją”. Gdy państwo, z którym pracujemy, nie ma takiej umowy, stosuje się metodę proporcjonalnego odliczenia.
Jak działa metoda wyłączenia z progresją?
Jak działa ta metoda? Mówiąc najprościej z podstawy opodatkowania wyłączamy to, co zarobiliśmy za granicą. Żeby jednak ustalić stawkę podatku, sumuje się dwa dochody.
Metoda proporcjonalnego odliczenia
W przypadku proporcjonalnego odliczenia pod uwagę bierzemy dochód, który osiąga się za granicą i opodatkowuje zgodnie z polskimi zasadami rozliczeń. Od podatku, który obliczyliśmy, odejmuje się podatek, który został zapłacony za granicą.
Ulga abolicyjna – dla kogo?
Z ulgi abolicyjnej może skorzystać wyłącznie osoba, która ma polską rezydencję podatkową. Dotyczy więc osób, które mieszkają w Polsce, ale tylko część dochodów uzyskują z zagranicy.
Ulga abolicyjna – limit
W przypadku ulgi abolicyjnej obowiązuje limit odliczenia podatku dla podstawy obliczenia podatku, która nie przekracza 8000 zł. W związku z tym limit podatku to 1360 zł.
Przeczytaj więcej o podatku dochodowym.