Przewóz na potrzeby własne. Na czym polega?

Co to jest przewóz na potrzeby własne? Czy przedsiębiorca, który przewozi towar, którym handluje, musi zarejestrować usługi transportowe? Na czym faktycznie polega przewóz towarów na potrzeby własne?

Transport towarów kojarzy się głównie z dużymi ciężarówkami jeżdżącymi po trasach międzynarodowych. Nie można jednak zapominać, że spora część transportu odbywa się po drogach krajowych. Wśród nich są pojazdy wykorzystywane na potrzeby własne przedsiębiorcy. Jak najłatwiej ocenić, czy przedsiębiorca, który ma w swojej firmie samochody dostawcze lub ciężarowe, wykonuje transport zarobkowy, czy wykorzystuje pojazdy do przewozu na potrzeby własne? Czym jest przewóz na potrzeby własne?

Przewóz na potrzeby własne

Przewóz na potrzeby własne to taka forma transportu, która nie jest związana bezpośrednio z uzyskiwaniem zarobku za taki przewóz. Mówiąc inaczej, to taki przewóz, za który bezpośrednio lub pośrednio nie otrzymuje się pieniędzy.

Jak czytamy w ustawie o transporcie drogowym:

„przewóz na potrzeby własne to przewóz niezarobkowy z pasażerami lub bez, pojazdem z ładunkiem lub bez, który jest wykonywany przez przedsiębiorcę pomocniczo w stosunku do podstawowej działalności gospodarczej”.

Żeby przewóz można było uznać za niezarobkowy, trzeba spełnić łącznie trzy warunki. Po pierwsze pojazdy muszą być prowadzone przez przedsiębiorcę albo jego pracowników. Po drugie, przedsiębiorca musi mieć tytuł prawny do dysponowania pojazdem. Jeśli nie są one jego własnością, musi mieć umowę leasingu lub umowę użyczenia.

Po trzecie, jeśli w pojeździe znajdują się towary, to muszą one być własnością przedsiębiorcy albo też sam je kupił, sprzedał, wynajął lub wydzierżawił albo wyprodukował, lub przetworzył, albo naprawił. Towar trzeba przewozić z firmy na własne potrzeby.

To samo tyczy się przewozu pracowników. Jeśli przedsiębiorca nie prowadzi działalności transportowej, to jeśli chce wozić osoby (pracowników) lub towary na potrzeby własne, to musi dokonać zgłoszenia przewozu na potrzeby własne. Takiego zgłoszenia wymaga się od przedsiębiorców, którzy dysponują pojazdami o masie ponad 3,5 t.

Po co zgłoszenie o transporcie na potrzeby własne?

Jeśli przedsiębiorca nie dokona zgłoszenia transportu na potrzeby własne (przy pojeździe o masie ponad 3,5 t) to nawet jeśli będzie prowadził ten pojazd samodzielnie, może być trudno wykazać, że realizuje przewóz w celach prywatnych. To ważne o tyle, że przewozy zarobkowe, działalność transportowa wymaga uzyskania specjalnych zezwoleń.

W przypadku ciężarówek dotyczy ona zarówno przewozów zagranicznych, jak i krajowych. Jeśli chodzi o samochody mniejsze, do 3,5 tony to od niedawna dotyczy to przewozów zagranicznych. Właściciele firm transportowych muszą uzyskać specjalne zezwolenie, a także odpowiednie certyfikaty (certyfikat kompetencji zawodowych). Potrzebne jest też zabezpieczenie finansowe. Pisaliśmy o tym w materiale o firmie transportowej.

Kto korzysta z transportu na potrzeby własne?

Przepisy zezwalające na transport na potrzeby własne wykorzystują np. piekarnie, realizujące samodzielnie dostawy do swoich punktów, przedsiębiorcy, którzy wożą towary swoich klientów, a nie korzystają z kurierów. Choćby tacy, którzy mają kilka magazynów i przemieszczają produkty z nich do punktów, w których sprzedają towary.

Warto pamiętać, że niezależnie od rodzaju prowadzonego biznesu, jeśli mamy konieczność samodzielnego transportu towaru, warto złożyć (nawet jeśli to nie jest konieczne) zgłoszenie transportu na potrzeby własne. Robimy to w Inspektoracie Transportu Drogowego.

Przeczytaj więcej w kategorii prawo gospodarcze.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Jak wygląda weryfikacja podpisu elektronicznego lub pieczęci elektronicznej?

Weryfikacja podpisu elektronicznego lub pieczęci elektronicznej pozwala potwierdzić, czy są one ważne i nie zostały naruszone od czasu ich złożenia. Proces ten pozwoli wykryć,...

PAdES a XAdES – czym różnią się różne formaty certyfikatu kwalifikowanego?

Aby podpisać dokument podpisem kwalifikowanym lub złożyć pieczęć elektroniczną, należy najpierw wybrać ich parametry. Jednym z nich jest format PAdES lub XAdES. Czym się...

KSeF dopiero od 2026 roku: „Groził nam paraliż polskiej gospodarki”

26 kwietnia 2024 roku Ministerstwo Finansów przeprowadziło briefing prasowy, na którym dokonane zostało podsumowanie audytu dotyczącego Krajowego Systemu e-Faktur. Przypominamy, że KSeF miał zostać...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!