Zmiana regulaminu sklepu internetowego – kiedy można to zrobić?

Zmiana regulaminu sklepu internetowego ma wiele konsekwencji. Kiedy możemy jej dokonać? Jakie działania podjąć, aby to zrobić? Przeczytaj i dowiedz się, jak się za to zabrać.

Zmiana regulaminu sklepu internetowego czasami jest konieczna. Warto pamiętać, by zawsze regulamin był zgodny z aktualnym stanem prawnym. Czy można z własnej woli zmienić regulamin? Kiedy regulamin sklepu internetowego straci ważność?

Zmiana regulaminu sklepu internetowego

Zmiana regulaminu sklepu internetowego zaczyna być konieczna, gdy pojawi się wystarczająco zmian w prawie. Poza tą sytuacją, o konieczności stworzenia regulaminu sklepu internetowego myślimy przede wszystkim podczas tworzenia sklepu.

Są jednak i inne przypadki, w których należy podjąć się zmiany regulaminu sklepu. Koniecznie trzeba też będzie to zrobić, gdy zmienią się dane firmowe, takie jak adres czy nazwa firmy.

Czy wiesz, że…?

Pieczęć kwalifikowaną w najniższej cenie znajdziesz na pieczeckwalifikowana.pl.

Zmiana regulaminu sklepu internetowego – co można zmienić?

Jak już wspomnieliśmy, samodzielna zmiana regulaminu sklepu jest możliwa. Powody, o których wspominaliśmy we wcześniejszym akapicie, są wystarczające, by przygotować zmiany w regulaminie sklepu.

Gdy jednak właściciel sklepu zechce dokonać zmian z innego powodu, sprawa nie będzie już taka prosta. Przede wszystkim regulamin musi na to zezwalać. Znaczy to dokładnie tyle, że trzeba w nim zawrzeć klauzulę, która zezwala na wprowadzenie zmian w regulaminie.

Musi ona jednak zawierać postanowienia zgodne z prawem. Nie można np. wpisać, że właściciel jest upoważniony do zmiany regulaminu bez informowania o tym użytkowników. Nie można też zmienić regulaminu bez podania przyczyny.

Jak zmienić regulamin sklepu?

Może się wydawać, że jeśli wpiszemy możliwość zmiany regulaminu, to możemy to zrobić w każdym momencie. Nic bardziej błędnego. Każda zmiana regulaminu musi mieć określony powód. Ważne jest też to, by zmiana nie naruszała interesu klienta. Każde działanie, które nie będzie zgodne z tymi obostrzeniami, może być uznane za niedozwolone postanowienie umowne.

No dobrze, ale jak formalnie zmienić regulamin, żeby zrobić to zgodnie z prawem? Nawet gdy będziemy przestrzegać wszystkich warunków dotyczących tego, kiedy możemy zmienić regulamin, to zmiana nie polega tylko na umieszczeniu treści nowego regulaminu na stronie.

Obowiązkowe jest umieszczenie dodatkowej informacji, że regulamin się zmienił. Trzeba to zrobić w taki sposób, by każdy użytkownik mógł się zapoznać ze zmienionym regulaminem. Co ważne, konsument ma prawo wypowiedzieć umowę z przedsiębiorcą w przypadku zmiany regulaminu. I informacja o takiej możliwości musi pojawić się wiadomości o zmianie regulaminu.

Obowiązkiem przedsiębiorcy jest udostępnienie regulaminu, zanim ten formalnie zostanie zmieniony lub też, zanim podpisze umowę. Przyjmuje się, że jeśli klient nie widział regulaminu, to regulamin go nie obowiązuje.

Zmiana regulaminu – podsumowanie

Podsumowując: zmiana regulaminu sklepu internetowego możliwa jest wyłącznie w ważnych przypadkach. Stworzenie regulaminu, jak i jego zmianę warto zlecić profesjonalnej kancelarii prawnej. Wszystko po to by nie było w nim zapisów uznawanych za klauzule abuzywne.

Pieczęć kwalifikowana – wygodne rozwiązanie dla Twojej firmy

Pieczęć kwalifikowana to usługa zaufania przeznaczona dla osób prawnych. Za jej pomocą potwierdzisz, że dokument jest autentyczny i nie został naruszony. To niezawodne narzędzie w kontaktach z kontrahentami i wewnętrznych działaniach firmy. Pieczęć elektroniczną pochodząca od kwalifikowanego dostawcy zaufania kupisz na pieczeckwalifikowana.pl. Jest absolutnie niezbędna, jeśli chcesz wygodnie korzystać z KSeF.

Przeczytaj więcej w kategorii prawo gospodarcze.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Co można zrobić w e-Urzędzie Skarbowym?

e-Urząd Skarbowy to serwis na stronie podatki.gov.pl, który ułatwia załatwianie spraw podatkowych online – bez wychodzenia z domu lub z dowolnego miejsca z dostępem...

Jak działa portal S24?

Portal S24 to nowoczesne narzędzie, które znakomicie ułatwia zakładanie i prowadzenie firm. Dzięki temu serwisowi wiele czynności związanych z działalnością spółki można załatwić online,...

Czym są różnice kursowe?

Transakcje w walutach obcych są powszechne wśród wielu firm, a to wiąże się ze zjawiskiem różnic kursowych. Czym są, kiedy powstają i jak je...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!