Najlepszy pomysł na biznes z małym wkładem własnym to taki, który wykorzystuje inne z Twoich zasobów – Twoją wiedzę i kreatywność. Proponujemy listę 5 biznesów, które możesz rozpocząć pomimo niewielkich środków. Sprawdź, w których z nich sprawdzisz się Ty!
Spis treści
Jaki jest najlepszy pomysł na biznes z małym wkładem własnym?
Szukając pomysłu na biznes z małym wkładem własnym, nie koncentruj się na braku pieniędzy, który Cię ogranicza. Zamiast tego, skup się na tym, co już masz. Do rozkręcenia biznesu będzie Ci potrzebny przede wszystkim czas, ale ważny będzie też posiadany sprzęt i doświadczenie.
Twoim największym wyzwaniem jako początkującego właściciela firmy będzie jednak znajdowanie potencjalnych klientów. Podpowiadamy, gdzie mogą ich szukać osoby rozpoczynające działalność w tych branżach.
1. Tłumaczenia
Jeśli płynnie posługujesz się językiem obcym, możesz zostać tłumaczem. Wcale nie potrzeba do tego studiów filologicznych, chociaż te znacznie wzmocnią Twoją pozycję na rynku. Studia to jednak nie wszystko – jeśli w przeszłości dokonywałeś tłumaczeń hobbystycznie, albo pochodzisz z rodziny dwujęzycznej i drugim językiem posługujesz się jak ojczystym, masz sporą szansę na znalezienie zlecenia. Do pracy nie potrzebujesz wiele:
- komputer,
- program tekstowy,
- słowniki,
to podstawowe narzędzia pracy tłumacza. Pracę tłumacza znacznie usprawnią specjalistyczne programy CAT, takie jak SDL Trados, memoQ, czy Wordfast, ale to dodatkowy koszt kilkuset do kilku tysięcy złotych rocznie.
Zleceń jako tłumacz możesz szukać na ogólnych platformach dla freelancerów takich jak Fiverr, UpWork, Freelancer, czy UseMe, albo korzystać z platform dedykowanych tłumaczom:
A ile można na tym zarobić? Stawka będzie zależeć od Twojego wykształcenia, doświadczenia i języków, które znasz, a także od trudności tekstu i tego, czy tłumaczysz z, czy na język polski.
Tłumacze rozliczają się od stron rozliczeniowych, wynoszących około 1800 znaków ze spacjami. Stawki tłumaczy na polskich stronach to zazwyczaj od 30 do 160 złotych za stronę. Na zagranicznych portalach (np. Fiverr) stawki są z reguły wyższe, a tłumacze rozliczają się od ilości słów.
2. Copywriting
Jeśli sprawnie posługujesz się słowem, potrafisz nie tylko dobrze tłumaczyć, ale i skutecznie przekonywać, a przede wszystkim – lubisz pisać, możesz zostać copywriterem. Nawet wśród biznesów z niskim kapitałem początkowym, ten wymaga naprawdę niewiele. Jedyne, czego potrzebujesz, to komputer z edytorem tekstu – nie potrzebujesz nawet pakietu Office, Google Docs sprawdzą się równie dobrze.
Żeby zdobyć pierwszych klientów, będziesz potrzebować jakiegoś udokumentowanego doświadczenia. Niekoniecznie potrzebujesz do tego wcześniejszych zleceń – napisz kilka tekstów stricte do portfolio. Skup się na tematach, w których czujesz się komfortowo, na których się znasz. Copywriterzy-specjaliści mogą liczyć na wyższe stawki.
Copywriting staje się coraz bardziej popularnym zawodem, a więc konkurencja jest bardzo duża. Zastanów się, czy możesz się czymś wyróżnić spośród konkurencji.
Zleceń szukaj na:
- Fiverr (raczej w języku angielskim),
- Freelancer,
- UpWork (miejsce na Twoje ogłoszenie, nie oferty pracy),
- Useme,
- Giełda Tekstów (z reguły bardzo niskie stawki),
- GoodContent (z reguły bardzo niskie stawki),
- WhitePress (zleceń jest niedużo i pojawiają się rzadko),
- Fixly (płatne),
- Oferteo (płatne),
- TextBookers,
- TextBroker,
- Majsteria,
- grupach na Facebooku (COPYWRITERZY, Copywriter poszukiwany, Copywriter Oferty)
Copywriterzy rozliczają się zazwyczaj za 1000 znaków ze spacjami (zzs). Stawki różnią się w zależności od skomplikowania i długości tekstu, a także doświadczenia i specjalizacji copywritera. Nie musisz się specjalizować w żadnej konkretnej dziedzinie, żeby działać w tym zawodzie, ale może to wpłynąć na Twoje zarobki.
3. Korekta tekstów
Jeśli lubisz pracę z tekstem, ale pisanie nie jest dla Ciebie, możesz zostać korektorem. Podobnie jak w przypadku copywritera, nie potrzebujesz właściwie nic poza komputerem i swoją własną głową. Jednak w przypadku biznesu związanego z korektą tekstów, wymagania klientów co do Twojego wykształcenia mogą być większe. Jako korektor najchętniej będzie zatrudniana osoba po polonistyce.
Jeśli jednak masz już doświadczenie w korekcie, możesz zarabiać w ten sposób na własną rękę i bez „odpowiedniego” dyplomu.
W przypadku korektora poszukiwanie zleceń będzie trudniejsze, niż przeglądanie serwisów z ogłoszeniami. Chociaż na Useme czasami pojawiają się zlecenia korekty, są znacznie rzadsze niż zlecenia napisania tekstu. Aby znaleźć klienta w tej branży, będziesz musiał sam go poszukać. Jak to zrobić? Wysyłaj maile z ofertami do wydawnictw i właścicieli blogów, stron internetowych i kont na mediach społecznościowych, sam wykorzystuj social media do opowiadania o swoim zawodzie i promowania swoich usług.
A jakie są zarobki korektorów? Korektorzy rozliczają się za stronę (1800 zzs) albo arkusz wydawniczy (40 000 zzs, około 17 stron maszynopisu). Koszt korekty strony to zazwyczaj od 10 do 20 złotych (w zależności od tego, jak długi tekst zlecamy do poprawy) a arkusza wydawniczego to 100-200 złotych.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:
- Działalność gospodarcza a praca na etacie – czy muszą się wykluczać?
- Jak założyć działalność gospodarczą?
- Czy biznesplan jest naprawdę potrzebny?
- Jak napisać plan finansowy?
- Działalność gospodarcza studenta – czy można założyć firmę na studiach?
4. Korepetycje
Korepetycje to jeden z najbardziej wszechstronnych pomysłów na biznes z małym kapitałem początkowym. Jeśli masz dużą wiedzę w jakiejś dziedzinie i pewne zdolności w zakresie przekazywania wiedzy. Korepetycji możesz udzielać z dowolnego zakresu i na dowolnym etapie edukacji.
Poszukiwani są korepetytorzy nie tylko do przedmiotów typowo szkolnych, ale także pomagających w konkretnych przedmiotach na studiach, uczący języków obcych (a także języka polskiego), gry na instrumentach, a także przygotowujący do różnych egzaminów.
Możesz je prowadzić zarówno w swoim domu, w domach uczniów, jak i przez Internet. W znalezieniu klientów może pomóc jedna z bardzo, bardzo licznych przeznaczonych do tego platform internetowych, takich jak:
Ponadto, możesz ogłaszać się na OLX, grupach na Facebooku i innych mediach społecznościowych. Szczególnie tematyczne grupy na Facebooku pozwolą Ci dotrzeć do Twojej grupy docelowej. Zamiast grup dla korepetytorów szukaj raczej tych skoncentrowanych na przedmiocie/zagadnieniu, którego chcesz uczyć.
A ile możesz zarobić jako korepetytor? Ceny za godzinę wahają się od 30 do kilkuset złotych. Najczęstszy przedział to 60-120 złotych, w zależności od poziomu nauczania, skomplikowania przedmiotu i doświadczenia oraz wykształcenia nauczyciela.
5. Tworzenie grafik
Jeśli masz dobry zmysł estetyczny i umiesz posługiwać się programami graficznymi, możesz otworzyć biznes polegający na tworzeniu na zlecenie grafik. Wykorzystanie swojej pasji to zawsze świetny pomysł na biznes z niskim wkładem własnym.
Jeśli interesujesz się grafiką komputerową, to portfolio masz już gotowe. Nic nie stoi na przeszkodzie, byś pochwalił się projektami, którymi zajmowałeś się hobbystycznie. Pewnie masz już też odpowiedni sprzęt: komputer, który udźwignie programy graficzne, tablet graficzny. Jeśli nie, to pierwszy z wydatków, który powinieneś ponieść. Wydatki wiążą się też oczywiście z samymi programami:
- Adobe Photoshop,
- Adobe Illustrator,
- Corel DRAW,
- Inkscape.
Zleceń dla swojej działalności gospodarczej szukaj na:
- Fiverr,
- Freelancer,
- UpWork (miejsce na Twoje ogłoszenie, nie oferty pracy),
- Useme,
- Fixly (płatne),
- Oferteo (płatne),
- Majsteria,
- stronach agencji,
- platformach stockowych (możesz sprzedawać na nich swoje grafiki),
- grupach na Facebooku (Praca dla grafika, Praca dla Grafika Artysty – ilustracje – Concept art, PRACA DLA GRAFIKA // ZLECENIA // wdrożenia do WORDPRESS).
Wykorzystuj także social media. Chwal się swoimi projektami, wrzucaj posty, rolki i TikToki. W ten sposób również możesz dotrzeć do potencjalnych klientów.