Zdobycie pierwszej pracy to ogromne wyzwanie. Szczególnie jeśli znaleźliśmy ofertę dla siebie, jednak procedura rekrutacyjna wymaga przesłania CV. Pamiętaj, że w takiej sytuacji, twoje Curriculum Vitae nie musi świecić pustkami! Jak powinna napisać swoje CV osoba bez doświadczenia?
Jak napisać CV do pierwszej pracy?
Skończyłeś studia i stoisz u progu kariery zawodowej, a może jesteś studentem i chcesz wykorzystać wolny czas na pierwszą poważną pracę? Jeśli pracodawca wymaga, by przesłać mu CV, nie zniechęcaj się. Nie jest powiedziane, że jeśli nie byłeś nigdy na etacie, lub nie wykonywałeś zleceń, Twój życiorys jest skazany na straty. W żadnym wypadku! Od czegoś przecież trzeba zacząć.
Co wpisać w CV, jeśli nie posiada się doświadczenia zawodowego?
Warto zastanowić się dobrze nad tym, czym możesz się pochwalić w CV. Nie musi to być konkretna praca. Informacja o tym, że działałeś lub działałaś jako wolontariusz w fundacji, udzielałaś się młodzieżowej radzie miasta lub prowadziłeś profil na Facebooku rodzinnej firmy, może powiedzieć o Tobie więcej, niż myślisz. Tego typu informacje budują Twój wizerunek jako osoby zaangażowanej, która poświęcała swój wolny czas konkretnej sprawie i rozwijała przez to swoje umiejętności.
Zainteresowania w CV
Osoby, które rozpoczynają dopiero karierę zawodową, powinny skupić się także na swoich zainteresowaniach. Firmy poszukujące np. programistów zdają sobie sprawę, że czasem łatwiej jest „wyłowić” z tłumu pasjonata, który rozwijał swoje umiejętności w zaciszu własnego pokoju, niż osobę o ugruntowanej, silniej pozycji na rynku pracy. CV z linkami do przygotowanych przez siebie stron, lub odnośniki do napisanych programów (nawet tych prostych), mogą być świetnym wstępem do kariery. Mało tego, mogą być szansą na zdobycie pierwszych ważnych doświadczeń już na etacie lub umowie cywilnoprawnej. A to już może być świetnym początkiem udanej kariery.
To jednak nie wszystko. Jeśli będziemy w stanie opisać swoje zainteresowania w ciekawy sposób, zaznaczyć jakieś osiągnięcia lub inne formy rozwijania swoich zdolności, mamy szansę wejść na rynek pracy bez zawodowego doświadczenia. W tym wypadku szczególne szanse mają np. graficy, fotograficy, dziennikarze, copywriterzy, programiści, twórcy aplikacji mobilnych. To samo dotyczy prowadzących profile mediach społecznościowych, animatorów zajęć dla dzieci, czy przyszłych pracowników instytucji kultury itd. Lista ta nie jest jednak zamknięta.
Pracodawcy – łowcy talentów
Warto pamiętać, że na dzisiejszym, dość wymagającym i trudnym rynku pracy, niektóre firmy przyjmują postawę łowców talentów. Nastawiając się na studentów, lub absolwentów doskonale zdają sobie sprawę, że doświadczenie zawodowe nie będzie mocnym punktem w ich CV. W takim wypadkach, warto znaleźć coś, co pozwoli skupić uwagę adresata. Cenna może być adnotacja o wakacyjnej pracy, udzielaniu bezpłatnych korepetycji, czy przynależności do stowarzyszeń, może być tym elementem, który zaważy na dalszym przebiegu rekrutacji.
Doświadczenie w CV
Doświadczenie w CV to nie zawsze informacja o konkretnym miejscu pracy, czy współpracy. Działy HR doceniają informacje np. o uczestnictwie w kółkach studenckich z konkretnej dziedziny. To samo dotyczy zagranicznych stypendiów z Erasmusa, czy działalności w samorządzie studenckim. Warto przy tym pokrótce opisać, jakie umiejętności rozwinęliśmy dzięki takim aktywnościom. Może być to np. współpraca w grupie, pogłębianie wiedzy z określonej dziedziny, nauka języków obcych, czy odporność na stres.
CV nie musi być, a nawet nie może być puste. Wiele zależy od tego jak sami zaprezentujemy swój dorobek i osiągnięcia na różnych polach. Czasem informacja o nietypowym hobby może być przyczynkiem do interesującej rozmowy rekrutacyjnej. Ważne jednak, by było to powiązane z branżą, do której aplikujemy. Osoba interesująca się historią malarstwa polskiego może napisać o tym w aplikacji do pracy w miejscowym muzeum. Z kolei pasjonat fotografii, może odnaleźć się np. w firmie zajmującej się tworzeniem contentu multimedialnego. Możliwości jest, jak widać, bardzo wiele.