Import jest istotną częścią gospodarki, zapewniającą nam dostęp do towarów, których nie wytwarzamy, lub nie jesteśmy w stanie wytworzyć. Kiedy mówimy o imporcie? Jakie są jego zalety? Jakie są ograniczenia związane z importem? Przeczytaj o tym w naszym artykule.
Spis treści
Czym jest import? Import a wewnątrzwspólnotowa wymiana handlowa. Definicja
Import to czynność, która polega na zakupie towarów lub usług za granicą po to, by wykorzystać je na rynku krajowym. Definicja importu zapisana w polskim prawie podatkowym określa, że import to zakup towarów spoza Unii Europejskiej. A więc nie każdy przywóz towarów spoza terytorium Polski będzie importem.
Według tego rozróżnienia o imporcie można mówić np. gdy kupujemy towary i usługi z Chin albo Stanów Zjednoczonych, czy Kanady. Gdy kupujemy coś w jednym z krajów UE, to zgodnie z definicją podatkową nie jest to import, a zakup wewnątrzwspólnotowy.
Analogicznie, eksport to sprzedaż towarów poza granice Unii Europejskiej.
CZYTAJ TAKŻE: VAT UE – co to jest i jak działa?
Rodzaje importu
Występują różne rodzaje importu:
- import substytucyjny, czyli taki, który zastępuje produkcję krajową;
- import komplementarny – to taki, przywóz towarów z zagranicy, który pokrywa w danym momencie różnice między wielkością globalnego importu niezbędnego a wielkością produkcji krajowej danego towaru;
- import niezbędny – mamy z nim do czynienia, gdy dany nie kraj nie jest w stanie zaspokoić popytu na konkretny produkt.
Import niezbędny dzielimy na dwa podstawowe rodzaje. Po pierwsze ze względu na czas trwania:
- długotrwały,
- średniookresowy,
- przejściowy,
po drugie ze względu na dysponowanie danym towarem lub jego brak:
- import niezbędny sensu stricto, gdy brak jest określonego towaru;
- import niezbędny sensu largo, gdy nie ma wystarczających zasobów w stosunku do rosnącego zapotrzebowania konsumentów.
CZYTAJ TAKŻE: Czym jest krzywa popytu? W jaki sposób używać tej wiedzy w biznesie?
Jakie są zalety importu?
Import ma wiele zalet. Przede wszystkim przyczynia się do wzrostu gospodarczego krajów obu stron. Kraj, który sprzedaje towar lub usługę zyskuje finansowo, a ten, który importuje, może zaspokoić braki w swojej gospodarce.
Import ma sporo uregulowań, dzięki czemu jest bezpieczny. No i wreszcie przyczynia się do niższych cen towarów, a także niższych kosztów produkcji. Daje też szansę sprowadzenia do kraju towarów, których na miejscu nie opłaca się wytwarzać, np. ze względu na koszty pracy.
Ograniczenia importowe
Wiele krajów wprowadza ograniczenia związane z importem. Najczęściej występującym są cła. Opłaty celne to obciążenie podatkowe nakładane przy imporcie produktów. Zwykle to określona kwota nakładana na konkretną jednostkę produktu importowanego.
Innym ograniczeniem są kontyngenty ilościowe zwane także kwotami importowymi. Ograniczenie to polega na określeniu górnego pułapu określonych towarów do danego kraju.
Czasem stosuje się też bariery pozataryfowe. To specjalne przepisy administracyjne, które dyskryminują towary zagraniczne.
Na drugim biegunie są subwencje eksportowe, czyli pomoc finansowa dla krajowych firm, udzielana po to, by były bardziej konkurencyjne wobec zagranicznych przedsiębiorstw.
CZYTAJ TAKŻE: Dystrybucja i kanały dystrybucji
Polityka wolnego handlu
Mówiąc o imporcie, nie można pominąć pojęcia polityki wolnego handlu. To takie ustawienie prawodawstwa, które ogranicza, lub całkowicie usuwa ingerencję państwa w wymianę handlową. Ma umożliwiać również dostęp rynku krajowego do zagranicznych i vice versa. W takim przypadku nie ma barier handlowych, a także nie przeprowadza się działań interwencyjnych promujących konkretne produkty czy usługi.
Protekcjonizm gospodarczy
Po drugiej stronie jest tzw. protekcjonizm gospodarczy. To polityka ochrony produkcji krajowej lub rynku narodowego przed konkurencją zagraniczną za pomocą różnego rodzaju środków administracyjnych, głównie ceł i zakazu importu.
Jak zaksięgować fakturę importu usług w Małej Księgowości?
Import usług możesz zaksięgować za pomocą programu księgowego. Aby zrobić to w Małej Księgowości, w menu otwórz 'Księgowość’ > 'Dokumenty’ > 'Wprowadzanie dokumentów księgowych’.
Wprowadź następujące dane:
'Kolumna PKPiR’ – 13 – Pozostałe wydatki;
'Rejestr VAT’ – 5 – Nabycie tow.i usł.pozost.zw.wył. z czynn. opodatk.;
'Transakcja’ – Import usług art. 28b.
Najpierw najlepiej jest wprowadzić walutę, a następnie uzupełnić pole 'Do zapłaty’.
O innych zagadnieniach gospodarczych ważnych dla przedsiębiorcy przeczytasz w kategorii Działalność gospodarcza.