Podatek od nieruchomości to jeden z tzw. podatków majątkowych. W tym przypadku podstawą opodatkowania jest, jak sama nazwa wskazuje, nieruchomość (a konkretnie — metraż mieszkania lub domu). Generalnie, jest to takie obciążenie, które nalicza się w przypadku posiadania lokalu na własność. Sprawdź, jakie zmiany w podatku od nieruchomości zaszły w 2023.
Spis treści
Zapowiadane zmiany w podatku od nieruchomości 2023
Podatek od nieruchomości od lat jest przedmiotem zainteresowania ze strony ekonomistów, prawników oraz oczywiście osób, które zostaną objęte danym obciążeniem wobec państwa. Rok 2023 przyniósł pewne zmiany w tej dziedzinie. Niektóre z nich wywołały kontrowersje; mowa tu w szczególności o podniesieniu stawek podatku od nieruchomości, ponieważ w trudnych czasach z wysoką inflacją może to dodatkowo pogorszyć kondycję finansową właścicieli nieruchomości.
Podatek od nieruchomości to jedna z głównych danin, jakie według prawa muszą w Polsce ponosić właściciele gruntów i budynków. |
Tym, co z pewnością najbardziej interesuje nas w kontekście podatku od nieruchomości, jest jego wysokość. Niestety, pod tym względem nie mamy dobrych wiadomości dla podatników, ponieważ w 2023 roku w większości Polski, w tym na przykład w głównych miastach wojewódzkich, organy samorządu terytorialnego zdecydowały się na podniesienie tego podatku.
Szacuje się, że doprowadziło to do średniego wzrostu opodatkowania o nawet 12 proc. Nie jest to drobna podwyżka, szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę trudną sytuację gospodarczą w ostatnich latach. Samorządy lokalne potrzebują jednak w ten sposób poprawić stan swoich budżetów.
Warto wiedzieć — Podstawa prawna podatku od nieruchomości
Ten typ obciążeń wobec państwa jest regulowany przez dwa akty prawne. Są one następujące:
|
Jeśli chodzi o stawki, podatek od nieruchomości pod tym względem mocno różni się np. od PIT, CIT czy VAT, w przypadku których poziom stawek jest powszechnie znany. Ponieważ w różnych miastach/gminach wysokość jest ustalona na innym poziomie, z pewnością osoby planujące zakup mieszkania (lub nieruchomości komercyjnej) z pewnością zainteresuje informacja, że planowana jest zmiana sposobu informowania o stawkach podatku, które zostały przyjęte w danym okresie rozliczeniowym.
Zgodnie z proponowanymi zmianami takie komunikaty byłyby publikowane corocznie, nie później niż w dniu 20 lipca. Wydaje się, że korzyść z tego tytułu jest dość oczywista — obecnie oraz przyszli podatnicy będą mogli łatwiej rozplanować swoje domowe lub firmowe budżety.
Ponadto, w 2023 roku zaproponowano, z inicjatywy podjętej przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, rozszerzenie katalogu podmiotów objętych obowiązkiem opłacania podatku od nieruchomości. Do grona opodatkowanych planuje się na stałe zaliczyć również dzierżawców.
Co nie zmieniło się w 2023 roku?
Na razie przedstawiliśmy informacje o głównych zmianach zaplanowanych w 2023 roku oraz takich, które już weszły w życie. Trzeba zwrócić uwagę również na to, co się nie zmieniło.
Zasadniczo, niezmienione pozostały najważniejsze kwestie dotyczące opisywanego przez nas podatku. Przede wszystkim, podwyższono same stawki, ale nie zmieniła się podstawa naliczania składek, czyli metraż nieruchomości/powierzchnia gruntu. Nie zmienia się również tryb uiszczania tego podatku — co do zasady wciąż należy opłacać go w czterech ratach (transzach):
- 15 marca,
- 15 maja,
- 15 września,
- 15 listopada.
W sytuacji, gdy wartość należności nie przekracza stu złotych, podatek od nieruchomości w 2023 roku reguluje się jednorazowo.
Warto wiedzieć — terminy opłacania podatku od nieruchomości przez przedsiębiorców
Jeśli chodzi o terminy opłacania podatku od nieruchomości przez przedsiębiorców, obowiązujące rozwiązania różnią się od tego, z jaką formą prawną przedsiębiorstwa mamy do czynienia:
|
Stawki wciąż są zróżnicowane terytorialnie, aczkolwiek największe opłaty generalnie nalicza się w przypadku lokali użytkowych przeznaczonych na działalność gospodarczą; niższe stawki odnosi się w przypadku domów jednorodzinnych oraz mieszkań w blokach wielorodzinnych.
Podobnie jak miało to miejsce w latach poprzednich, w 2023 roku wciąż pewne grupy są objęte zwolnieniem z obowiązku opłacania podatku od nieruchomości. Mowa jest tu głównie o właścicielach gruntów rolnych oraz posiadaczach ROD, czyli działek w Rodzinnych Ogrodach Działkowych (w sytuacji, gdy powierzchnia altan, domków itp. nie przekracza trzydziestu pięciu metrów kwadratowych).
Spółdzielnie mieszkaniowe mają w zwyczaju doliczać podatek od nieruchomości do miesięcznego czynszu.
Podatek od nieruchomości. Podsumowanie
Jak zatem widać, zmiany w podatku od nieruchomości na 2023 rok nie są rewolucyjne. Zdecydowanie są to drobne, punktowe wręcz rozwiązania. Z jednej strony 2023 rok przyniósł nowe, wyższe stawki podatku od nieruchomości czy plany objęcia tym zobowiązaniem również dzierżawców; wynika to głównie z trudnej sytuacji gospodarczej, a poziom stawek jest skorelowany z wysoką inflacją. Z drugiej jednak takie niefinansowe zmiany, jak np. nowy proponowany sposób publikowania informacji o stawkach, mogą okazać się dla właścicieli korzystne w dłuższej perspektywie.