Czy rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym i jak się ma do niego rok obrotowy? Zbieramy wiedzę, którą muszą mieć przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w Polsce i nie tylko.
Spis treści
Rok podatkowy w Polsce – od kiedy do kiedy?
Początek roku podatkowego uzależniony jest od tego czy przedsiębiorca płaci podatek dochodowy PIT (od osób fizycznych) czy CIT (od osób prawnych).
Zgodnie z Ordynacją podatkową, rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy, chyba że ustawa podatkowa stanowi inaczej (art. 11). Zgodnie z tym zapisem, rok podatkowy dla osób fizycznych zaczyna się 1 stycznia i kończy 31 grudnia.
Inaczej wygląda sytuacja podmiotów płacących podatek dochodowy od osób prawnych, czyli CIT.
Rok podatkowy CIT
Z zasady rokiem podatkowym w CIT jest rok kalendarzowy. Jednak wspólnicy podmiotu opodatkowanego podatkiem CIT mogą wybrać dwie formy ustalenia roku podatkowego:
- pokrywającą się z rokiem kalendarzowym (1 stycznia – 31 grudnia);
- rok podatkowy trwający 12 miesięcy kalendarzowych – początkiem roku podatkowego może być inny dzień niż 1 stycznia (np. 1 czerwca – 31 maja).
Co zrobić jeżeli działalność gospodarcza rozpoczyna się w środku roku kalendarzowego? Pierwszy rok podatkowy będzie trwał od dnia rozpoczęcia działalności:
- do końca roku kalendarzowego;
- do wybranego dnia kolejnego roku, lecz nie dłużej niż 12 miesięcy;
- do końca roku kalendarzowego następującego po roku rozpoczęcia działalności (jeżeli działalność zaczęła się między czerwcem a grudniem).
Tylko początek pierwszego roku podatkowego może rozpocząć od dnia innego niż pierwszy dzień miesiąca.
Jeżeli podatnik wybiera rok podatkowy inny niż rok kalendarzowy, musi o tym poinformować w zeznaniu podatkowym CIT-8.
Rok podatkowy PIT
Ordynacja podatkowa wskazuje, że rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, a ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) nie przewiduje innego rozwiązania. Nie ma zatem możliwości modyfikacji tego okresu.
Różnice między rokiem obrotowym a podatkowym
Warto pamiętać, że rok podatkowy to jednocześnie rok obrotowy danej jednostki (art. 3 ust. 1 pkt 9 ustawy o rachunkowości).
Dla osób prowadzących JDG, rokiem obrotowym będzie zawsze rok kalendarzowy. Okres trwania roku obrotowego/podatkowego mogą natomiast wybrać osoby prawne, czyli płacące CIT.
Rok obrotowy lub jego zmiany określa statut, lub umowa, na podstawie której utworzono jednostkę. Podatnik musi poinformować o zmianie roku podatkowego naczelnika urzędu skarbowego. Robi to w zeznaniu rocznym składanym za rok podatkowy poprzedzający pierwszy po zmianie rok podatkowy.
W razie zmiany roku podatkowego, za pierwszy po zmianie rok podatkowy uważa się okres od pierwszego miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do końca roku podatkowego nowo przyjętego. Okres ten nie może być krótszy niż dwanaście i dłuższy niż dwadzieścia trzy kolejne miesiące kalendarzowe (art. 8 ust. 3 ustawy o CIT).
Rok kalendarzowy a podatkowy
Rokiem podatkowym jest dla przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą zawsze rok kalendarzowy. Zmianę roku podatkowego mają natomiast osoby prawne.
Możliwość przesunięcia roku podatkowego daje art. 8 ust. 1 ustawy o CIT. Podatnik może o tym postanowić w statucie albo w umowie spółki lub w innym dokumencie odpowiednio regulującym zasady ustrojowe innych podatników. Rok podatkowy nie będzie pokrywał się z rokiem kalendarzowym i potrwa przez kolejne 12 miesięcy.
Z zasady rok podatkowy trwa 12 miesięcy z wyłączeniem pierwszego roku działania podmiotu lub po zmianie roku podatkowego.
Liczenie roku podatkowego w innych krajach
Rozważając prowadzenie działalności gospodarczej poza granicami Polski warto wiedzieć kiedy zaczyna się i kończy rok podatkowy w innych krajach, np.:
- Wielka Brytania – rok podatkowy trwa od 6 kwietnia, do 5 kwietnia kolejnego roku;
- Holandia – rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym;
- Niemcy – rok podatkowy trwa od 1 stycznia do 31 grudnia;
- Francja – rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym;
- USA – rok podatkowy zaczyna się 1 stycznia i trwa do 31 grudnia.
Rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym również w innych krajach europejskich (np. Włoszech) oraz w azjatyckiej potędze, czyli Chinach. W Indiach, najludniejszym kraju świata i największej demokracji, rok podatkowy zaczyna się 1 kwietnia, a kończy 31 marca.
Przeczytaj więcej w kategorii Podatki.