fbpx

Agent ubezpieczeniowy – czy to się opłaca

Agent ubezpieczeniowy to pośrednik zajmujący się sprzedażą polis ubezpieczeniowych. Czy w czasach rozwoju biznesu online i sprzedaży produktów finansowych przez internet, praca agenta ubezpieczeniowego się opłaca?

Ubezpieczenie mieszkania, ubezpieczenie podróżne albo ubezpieczenie na życie. To najczęściej te produkty, które sprzedaje agent ubezpieczeniowy. Często kojarzymy go jako osobę, która sprzedaje je osobiście obsługując klienta w swoim biurze. Jednak w czasach rozwoju sprzedaży przez internet wiele produktów finansowych można kupić bez konieczności spotykania się z pośrednikiem. Czy w związku z tym warto jeszcze interesować się zawodem agenta ubezpieczeniowego?

Co robi agent ubezpieczeniowy?

Agent ubezpieczeniowy pozyskuje klientów i podpisuje umowy ubezpieczeniowe. Agentem ubezpieczeniowym może być osoba lub firma. Agent musi być wpisany do specjalnego rejestru. Żeby agent mógł sprzedawać ubezpieczenia musi podpisać umowę agencyjną z konkretnym zakładem ubezpieczeń.

Co to jest rejestr agentów?

Jak już wspomnieliśmy, agent ubezpieczeniowy musi być wpisany do bazy KNF. Bez takiego wpisu nie może samodzielnie sprzedawać ubezpieczeń. Gdy umowa agencyjna wygasa, agent wykreślany jest z rejestru.

Agent ubezpieczeniowy – czy to się opłaca?

Agent może pracować jako przedstawiciel jednej firmy ubezpieczeniowej lub kilku. W pierwszym przypadku zawiera z klientami umowy w imieniu określonej firmy. Jest jej pośrednikiem. Gdy ma umowę z kilkoma firmami, jest multiagentem. Wtedy może proponować produkty wielu firm. W takiej sytuacji musi mieć wtedy samodzielne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Agent ubezpieczeniowy przede wszystkim pozyskuje klientów. Może sprzedawać polisy obowiązkowe (np. OC samochodu albo dobrowolne, czyli np. ubezpieczenie nieruchomości lub na życie. Ma obowiązek wyjaśnić klientowi różnice między poszczególnymi elementami produktu, a jeśli klient jest zainteresowany zawarciem umowy, to również jej podpisanie. Zadaniem agenta jest też obsługa polis ubezpieczeniowych.

Sprzedawanie ubezpieczeń to nie jest łatwe zajęcie. Opiera się przede wszystkim na stałym kontakcie z ludźmi, głównie na spotkaniach z potencjalnymi i obecnymi klientami. Zakres produktów do sprzedaży w ramach ubezpieczenia jest ogromny. Oprócz polis na życie i komunikacyjnych, są również pakiety zdrowotne, polisy turystyczne i wiele innych, również bardzo specjalistycznych związanych np. z wykonywaniem konkretnego zawodu (np. OC lekarza, czy OC nauczyciela)

Praca ta wymaga sporo tzw. miękkich kompetencji. Chodzi tutaj o umiejętność komunikacji i perswazji. Liczy się też otwartość, dobra organizacja i rzetelność.

Agent ubezpieczeniowy może też obsługiwać klientów, którzy zakupili polisy drogą elektroniczną, czyli przez internet.

Ile zarabia agent ubezpieczeniowy?

Agent ubezpieczeniowy jest samodzielnym przedsiębiorcą i prowadzi działalność gospodarczą. W związku z tym musi ponosić wszystkie koszty z tym związane. Chodzi tu np. o opłacanie składek ZUS czy rozliczanie podatków. Agent wynagradzany jest prowizyjnie. Mówiąc wprost, dostaje określony procent wartości składki przekazanej przez klienta towarzystwu ubezpieczeniowemu. Prowizja różni się w zależności od rodzaju produktu ubezpieczeniowego.

Agent ubezpieczeniowy – zarobki

Najwięcej zarabiają ci, którzy sprzedają długoterminowe ubezpieczenia na życie. Wszystko dlatego, że są najbardziej dochodowe ubezpieczenia dla firm. Każda firma ubezpieczeniowa inaczej wynagradza agentów. Można jednak przyjąć, że prowizja za ubezpieczenie na życie to równowartość rocznej lub półrocznej składki klienta. Jeśli wiec klient rocznie za ubezpieczenie zapłaci 2400 zł, to taką prowizję otrzyma agent. W przypadku ubezpieczeń komunikacyjnych i mieszkaniowych jest to około 5-20%. Średnio jest to kilka procent wartości składki. Oprócz tego agenci dostają sporo dodatkowych bonusów. Może to być np. zagraniczna wycieczka na koszt firmy lub możliwość użytkowania luksusowego samochodu.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Działalność nierejestrowana. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć działalność nierejestrowana ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie polega...

Zwolnienie L4 i działalność gospodarcza

Czy przedsiębiorca może pójść na zwolnienie lekarskie? Jak działa zwolnienie L4 przedsiębiorcy? Choroba, czasowa niedyspozycja, konieczność regeneracji zdrowotnej. Powody, dla których przedsiębiorca musi zrobić sobie...

Czy można mieć dwie działalności gospodarcze?

Czy można posiadać więcej niż jedną działalność gospodarczą? Czy działalność gospodarcza jest ograniczona w zakresie rodzaju wykonywanych usług lub sprzedaży danych produktów? Jednoosobowa działalność gospodarcza...
Mała Księgowość

Najnowsze

Zmiany w prawie pracy 2023. Zobacz listę najważniejszych zmian

Początek roku to zwykle czas na zmiany w prawie. Zobacz, jakie zmiany w prawie pracy czekają pracodawców w 2023. 2023 rok obfituje w sporą liczbę...

Dotacja z urzędu pracy na uruchomienie działalności gospodarczej

Dotacja z urzędu pracy może być dobrym źródłem finansowania na początku prowadzenia biznesu. Jeśli chcesz otworzyć firmę, warto zainteresować się tym, co oferują powiatowe...

Przedsiębiorca i OFE

Przedsiębiorca odprowadzający składki na ZUS wciąż zbiera środki w OFE. Zapowiadana likwidacja OFE nie doszła do skutku. Co jednak znamienne, popularność systemu spada. Jak...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!