Czym jest biała lista podatników VAT? Jakie dane znajdują się w wykazie podatników?

Biała lista podatników to rejestr łączący w sobie dane podatników zarejestrowanych, wykreślonych oraz przywróconych do rejestru podatników VAT. Zobacz, do czego służy i kto się w nim znajduje.

Od kiedy działa biała lista podatników? Kiedy musimy z niej korzystać? Kiedy zaczął funkcjonować ten rejestr i w jakim celu? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj wszystkie najważniejsze informacje.

Kto jest w białej liście podatników VAT?

Rejestry podatników VAT są ważne o tyle, że pomagają sprawdzić, czy kontrahent, z którymi prowadzimy interesy, faktycznie są czynnymi podatnikami VAT. Biała lista zawiera dane podatników którzy:

 • zarejestrowali się do VAT;
 • nie zarejestrowali się do VAT;
 • zostali wykreśleni jako podatnicy VAT;
 • zostali przywróceni jako podatnicy VAT.

CZYTAJ TAKŻE: Biała Lista Podatników VAT – co zrobić, gdy kontrahenta na niej nie ma?

W białej liście podatników znajdziemy dokładną nazwę podatnika VAT albo jego imię i nazwisko, a także NIP, REGON, PESEL lub numer KRS. W rejestrze jest też adres siedziby, a także dane osób, które są uprawnione do reprezentowania danego podmiotu.

Kolejnym elementem jest data rejestracji, a także podstawę prawną. Wyróżnikiem rejestru jest choćby spis numerów rachunków bankowych przypisanych do danej firmy.

Czy podatnik VAT zwolniony z podatku znajdzie się na białej liście?

Jeśli nigdy nie rejestrowałeś się do VAT, bo jesteś zwolniony z obowiązku jego opłacania, np. ze względu na małe zarobki, na białej liście znajdą się twoje dane, ale nie twój rachunek rozliczeniowy. Podobnie prezentuje się sytuacja w przypadku osób wykreślonych z rejestru oraz tych, którym odmówiono rejestracji jako podatnik VAT.

CZYTAJ TAKŻE: Czynny podatnik VAT – co to znaczy? Jak sprawdzić, czy ktoś jest czynnym podatnikiem VAT?

Po co jest biała lista podatników?

Biała lista podatników ma przede wszystkim wskazywać status podatnika i aktualny numer rachunku bankowego. Jest to elektroniczna baza, do której dostęp ma każdy. Aktualizowana jest codziennie, a jej głównym zadaniem jest możliwość weryfikacji podatników.

Jeśli realizujemy płatność za usługę zrealizowaną przez kontrahenta, to możemy sprawdzić, czy figuruje on w rejestrze VAT. Jeśli będzie widniał jako aktywny płatnik VAT, możemy być spokojni o rozliczenie podatku VAT. Ważne, by przekazać płatność na rachunek wskazany w rejestrze.

CZYTAJ TAKŻE: Obowiązek rejestracji do VAT

Rejestr obowiązuje od 1 września 2019. Odtąd przedsiębiorca powinien sprawdzać, czy jego kontrahent, a przede wszystkim – wskazany przez niego numer konta – figuruje w rejestrze. Jeśli płatność zostanie dokonana na inny rachunek niż ten wskazany w wykazie, to podatnikowi grożą z tego powodu sankcje.

Biała lista podatników VAT została wprowadzona jako sposób na weryfikowanie przez firmy swoich kontrahentów. Pozwala ona sprawdzić, czy firma, z którą planujemy podjąć współpracę, jest czynnym podatnikiem VAT, dlaczego wykreślono ją z rejestru lub całkowicie odmówiono wpisu, a także umożliwia weryfikację rachunku bankowego podanego przez kontrahenta.

Jakie dane są na białej liście VAT?

Na białej liście podatników VAT znajdziesz poniższe informacje:

 • nazwę firmy lub imię i nazwisko przedsiębiorcy;
 • numer, za pomocą którego podmiot został zidentyfikowany na potrzeby podatku, jeżeli taki numer został przyznany;
 • status podmiotu: w odniesieniu do którego nie dokonano rejestracji albo który wykreślono z rejestru jako podatnika VAT; zarejestrowanego jako „podatnik VAT czynny” albo „podatnik VAT zwolniony”, w tym podmiotu, którego rejestracja została przywrócona;
 • numer identyfikacyjny REGON, o ile został nadany;
 • numer w Krajowym Rejestrze Sądowym, o ile został nadany;
 • adres siedziby – w przypadku podmiotu niebędącego osobą fizyczną;
 • imiona i nazwiska osób wchodzących w skład organu uprawnionego do reprezentowania podmiotu oraz ich numery identyfikacji podatkowej;
 • imiona i nazwiska prokurentów oraz ich numery identyfikacji podatkowej;
 • imię i nazwisko lub firmę (nazwę) wspólnika oraz jego numer identyfikacji podatkowej;
 • daty rejestracji, odmowy rejestracji albo wykreślenia z rejestru oraz przywrócenia zarejestrowania jako podatnika VAT;
 • podstawę prawną odpowiednio odmowy rejestracji, wykreślenia z rejestru;
 • oraz przywrócenia zarejestrowania jako podatnika VAT;
 • numery rachunków rozliczeniowych w banku lub imiennych rachunków w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której dana firma jest członkiem, otwartych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą – wskazanych w zgłoszeniu identyfikacyjnym lub zgłoszeniu aktualizacyjnym i potwierdzonych przy wykorzystaniu STIR.

CZYTAJ TAKŻE: Deklaracja VAT-R. Jak ją wypełnić?

Co grozi za to za przelew na rachunek spoza białej listy VAT?

Przedsiębiorca, który dokona płatności o wartości wyższej niż 15000 zł na inny rachunek bankowy kontrahenta niż ten wskazany w białej liście VAT, musi pamiętać o tym, że nie może zaliczyć tego wydatku do kosztów uzyskania przychodu. To w ramach podatku dochodowego.

W przypadku podatku VAT będzie trzeba ponieść solidarną odpowiedzialność ze sprzedawcą. Nie oznacza to, że zapłata na inny numer rachunku od razu powoduje negatywne konsekwencje. Żeby ich uniknąć, trzeba zawiadomić o tym fakcie naczelnika urzędu skarbowego. Mamy na to 7 dni.

Biała lista podatników jest serwisem aktualizowanym raz dziennie. Jeśli okaże się, że dane (szczególnie dotyczące naszej firmy) są nieaktualne, należy to niezwłocznie zgłosić do KAS. Rejestr ma pomagać w eliminowaniu tzw. karuzel VAT-owskich, czyli firm, założonych tylko po to, by wyłudzać podatek VAT.

CZYTAJ TAKŻE: Rejestracja VAT – jak się zarejestrować do VAT?

Wpis rachunku bankowego na białą listę podatników VAT

Rejestr ten działa automatycznie. W związku z tym dostęp do wykazu podatników VAT możesz uzyskać w ramach serwisów księgowych, a także kont bankowych dla przedsiębiorców. Po wpisaniu danych kontrahenta system sprawdza, czy zgadzają się one z tymi zamieszczonymi w białej liście podatników. Sprawdza przede wszystkim, czy numer konta bankowego zarejestrowanego w spisie jest właściwy.

Banki pozwalają na weryfikację kontrahenta przy okazji realizacji każdego przelewu do danego kontrahenta. Jeśli wiec okaże się, że w czasie naszej współpracy jego status się zmienił, to system bankowy poda nam taką informacją.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...

Czynny żal – wzór i zasada działania

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
Mała Księgowość

Najnowsze

Jak powstaje viral? Jak stworzyć viralowe wideo?

Viral to internetowy fenomen. Treść, która w sposób organiczny rozprzestrzenia się tak szybko, że często staje się elementem powszechnej kultury. Każdy marketingowiec marzy o...

Na czym polega praca copywritera? Jak nim zostać? 3 umiejętności, które musi mieć każdy copywriter

Bez niego niemożliwy jest marketing w żadnej formie. Copywriter to niezwykle wszechstronny zawód. Pracując w tej branży, tworzysz teksty wszelkiego rodzaju, od haseł reklamowych...

Skąd wziąć zaświadczenie o niezaleganiu ZUS? Do czego jest potrzebne? Wypełnij wniosek

Jak uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu ZUS? Ile trwa wydanie takiego dokumentu? Do czego może być potrzebne? Co, jeśli urząd odmówi jego wydania i co...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!