Jak uzyskać pozwolenie na budowę?

Pozwolenie na budowę to podstawowy dokument potrzebny do tego, by zrealizować inwestycję budowlaną. Jak je uzyskać? Jakie dokumenty są potrzebne do uzyskania pozwolenia na budowę.

Niezależnie od tego, co to za inwestycja budowlana, do jej rozpoczęcia będziesz potrzebował pozwolenia na budowę. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się wszystkiego, co musisz o nim wiedzieć.

Po co ci pozwolenie na budowę?

Pozwolenie na budowę to dokument, który pozwala rozpocząć i prowadzić budowę. Jest decyzją administracyjną. Na początku wypełnia się formularz urzędowego wniosku. Wpisujemy dane inwestora, adres budowy i oznaczamy działkę.

CZYTAJ TAKŻE: W co inwestować w 2022 roku?

Inwestorem może być osoba prywatna albo firma. Często pozwolenie na budowę zdobywa w imieniu inwestora architekt projektujący budynek. Wtedy staje się on pełnomocnikiem inwestora.

Gdzie złożyć wniosek?

Wniosek o pozwolenie na budowę składa się do starosty. Jeśli budynek ma być zlokalizowany np. na morzu czy na terenach związanych np. z utrzymaniem ruchu, wniosek będzie musiał być złożony do wojewody.

Sam wniosek nie wystarczy jednak do uzyskania pozwolenia na budowę. Trzeba do niego dołączyć dokument potwierdzający prawo do dysponowania daną nieruchomością. Do tego dokłada się trzy egzemplarze projektu zagospodarowania działki, wszelkie opinie i uzgodnienia. Jeśli wniosek składa pełnomocnik, to musi on dołączyć również pełnomocnictwo.

Pozwolenie na budowę – koszty

Jeśli składamy wniosek o pozwolenie na budowę budynku mieszkalnego nie będziemy musieli wnosić opłaty skarbowej. Po złożeniu wszystkich dokument, organ ma miesiąc na wydanie decyzji. Jeśli sprawa jest wyjątkowo skomplikowana, to decyzja zostanie wydana w ciągu dwóch miesięcy.

W tym czasie urzędnicy mogą poprosić o uzupełnienie nieprawidłowości albo też wydają lub odmawiają wydania pozwolenia na budowę. Jeśli urząd nie wyda decyzji w ciągu 65 dni od dnia złożenia wniosku, to można złożyć zażalenie. Kara za opóźnienie w wydaniu decyzji to 500 zł za każdy dzień zwłoki.

CZYTAJ TAKŻE: Ryczałt podatkowy – dla kogo?

Kiedy nie trzeba pozwolenia na budowę?

W niektórych przypadkach zamiast pozwolenia na budowę wystarczy zgłoszenie. Zgłoszenie stosowane jest np. dla wolnostojących budynków mieszkalnych czy budynków gospodarczych, garaży albo wiat o powierzchni zabudowy do 35 m2.

Od 2022 bez pozwolenia będzie można postawić budynek do 70 metrów kwadratowych. Wyłącznie zgłoszenie, a nie pozwolenie wymagane jest w przypadku budowy wiaty o wielkości do 50 m2, jeśli na tej samej działce jest już budynek mieszkalny.

Masz pozwolenie. I co dalej?

Jeśli urząd wyda pozwolenie na budowę, to musimy ją zacząć w ciągu 3 lat. W przeciwnym razie dokument wygasa. Jeśli pozwolenie się uprawomocni, a my rozpoczynamy budowę, to musimy poinformować o tym fakcie nadzór budowlany.

Jeszcze zanim na budowę wejdzie ekipa, trzeba będzie zebrać oświadczenie kierownika budowy o tym, że będzie za nią odpowiadał. Do oświadczenia musi być dołączony dokument potwierdzający uprawnienia kierownika budowy.

CZYTAJ TAKŻE: Jak wygląda kontrola z urzędu skarbowego?

Swoje oświadczenie musi też złożyć architekt. On potwierdza w nim, że projekt techniczny spełnia wszystkie wymogi prawne. Gdy te elementy są już przygotowane, można przekazać miejsce budowy ekspertom, którzy zajmą się budową.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...

Czynny żal – wzór i zasada działania

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
Mała Księgowość

Najnowsze

Jak powstaje viral? Jak stworzyć viralowe wideo?

Viral to internetowy fenomen. Treść, która w sposób organiczny rozprzestrzenia się tak szybko, że często staje się elementem powszechnej kultury. Każdy marketingowiec marzy o...

Na czym polega praca copywritera? Jak nim zostać? 3 umiejętności, które musi mieć każdy copywriter

Bez niego niemożliwy jest marketing w żadnej formie. Copywriter to niezwykle wszechstronny zawód. Pracując w tej branży, tworzysz teksty wszelkiego rodzaju, od haseł reklamowych...

Skąd wziąć zaświadczenie o niezaleganiu ZUS? Do czego jest potrzebne? Wypełnij wniosek

Jak uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu ZUS? Ile trwa wydanie takiego dokumentu? Do czego może być potrzebne? Co, jeśli urząd odmówi jego wydania i co...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!