Biuro Informacji Kredytowej – jak sprawdzić raport BIK na temat kontrahenta?

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) to baza danych, w której znajdują się informacje o obsługiwanych i przeszłych wierzytelnościach. Figurują w niej zarówno klienci indywidualni, jak i również przedsiębiorcy. Sprawdziliśmy, jak za pomocą BIK-u sprawdzić informacje o sobie oraz o naszych kontrahentach!

Biuro Informacji Kredytowej – czym jest BIK?

Grupa BIK powstała prawie 30 lat temu, aby gromadzić, przetwarzać i udostępniać dane o przeszłych i aktualnych wierzytelnościach. Dzisiaj jest głównym źródłem informacji gospodarczej i kredytowej w naszym kraju. W bazach danych Biura Informacji Kredytowej znajdują się zarówno dane o klientach indywidualnych, jak i również o przedsiębiorstwach. Obecnie w BIK-u znajduje się historia kredytowa około 25 milionów Polaków (wśród nich aż 90% to dane pozytywne), a w BIG-u aż 88 milionów informacji gospodarczych o zadłużeniach przeterminowanych. Do BIK-u trafiają dane od ponad 700 instytucji finansowych.

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) to spółka akcyjna założona w 1997 roku przez Związek Banków Polskich oraz banki. W BIK-u znajdują się dane na temat przedsiębiorców oraz klientów indywidualnych, którzy zaciągali kredyty i pożyczki pozabankowe. Funkcjonowanie spółki oparte jest o przepisy Prawa Bankowego. To instytucja, która posiada uprawnienia do przetwarzania danych objętych tajemnicą bankową.

Polska Grupa BIK składa się z dwóch podmiotów:

  1. Biura Informacji Kredytowej S.A., które gromadzi i udostępnia dane o klientach;
  2. Biura Informacji Gospodarczej S.A. (BIG), które gromadzi i udostępnia informacje o zadłużeniach przeterminowanych oraz udostępnia narzędzia pozwalające na zweryfikowanie wiarygodności płatniczej klientów i kontrahentów.

BIK-u oraz BIG-u nie należy traktować, jako jednego podmiotu. Zadaniem Biura Informacji Kredytowej jest tworzenie bazy danych z informacjami o terminowości spłaty zobowiązań zaciąganych przez osoby fizyczne oraz przedsiębiorców. W Polsce istnieje tylko jeden BIK.

Informacje gromadzone w bazie danych BIK mogą mieć charakter pozytywny i dotyczyć terminowej i rzetelnej spłaty zaciąganych zobowiązań lub negatywny i dotyczyć opóźnień i zaległości w spłatach.

Biuro Informacji Gospodarczej pozwala zweryfikować rzetelność płatniczą, a więc na przykład ocenić, czy nasz kontrahent terminowo opłacał przeszłe faktury i rachunki. W Polsce działa 5 Biur Informacji Gospodarczej:

  1. Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej S.A.;
  2. Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor (BIG InfoMonitor);
  3. Rejestr Dłużników ERIF Biuro Informacji Gospodarczej S.A.;
  4. KBIG – Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej;
  5. Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych.

Podstawowym zadaniem Grupy BIK jest gromadzenie i udostępnianie informacji o tym, w jaki sposób osoby fizyczne i przedsiębiorcy spłacają zaciągnięte zobowiązania oraz gdzie i jak intensywnie poszukują finansowania. Grupa ściśle współpracuje z bankami, instytucjami pożyczkowymi i przedsiębiorcami ze wszystkich branż, aby w ten sposób zapewnić transparentność w dziedzinie rzetelności i uczciwości płatniczej.

Biuro Informacji Kredytowej – jak z BIK pobrać raport na temat kontrahenta?

Jeśli rozpoczynasz współpracę z nowym kontrahentem i chciałbyś sprawdzić jego wiarygodność finansową, możesz pobrać specjalny Raport BIK o kontrahencie. Taki raport umożliwia łatwe sprawdzenie sytuacji płatniczej dowolnej firmy. Dokument tworzony jest na podstawie danych gromadzonych przez BIG InfoMonitor i baz zewnętrznych, na przykład: GUS-u czy CEIDG.

W raporcie znajdują się: dane rejestrowe sprawdzanego podmiotu, zestawienie długów spłacanych terminowo oraz zobowiązań przeterminowanych i syntetyczny wskaźnik określający w jasny sposób, czy przedsiębiorca rzetelnie reguluje swoje zobowiązania, czy też ma z tym problemy – kolor czerwony i zielony.

Biuro Informacji Kredytowej – jak sprawdzić swoją historię kredytową?

Do sprawdzenia własnej historii kredytowej może posłużyć nam raport BIK. To narzędzie szczególnie przydatne w sytuacji podejmowania starań o kredyt, szczególnie taki, który opiewa na bardzo wysokie kwoty.

W raporcie BIK znajdują się informacje o zobowiązaniach zaciągniętych i spłaconych w przeszłości, ale również dane o obecnie obsługiwanych wierzytelnościach. Banki, SKOK-i i instytucje pozabankowe aktualizują dane znajdujące się w BIK-u nie rzadziej niż raz na miesiąc. Można zatem uznać, że baza danych stanowi aktualne i rzetelne źródło informacji o naszej sytuacji kredytowej. Nie ma możliwości pobrania raportu BIK dotyczącego innej osoby.

Banki, SKOK-i i instytucje pozabankowe współpracujące z BIK mają dostęp do naszych danych w BIK-u z okresu ostatnich 5 lat. Widzą informacje o: wysokości i terminowości spłacanych rat, wysokości zadłużenia, czy złożonych wnioskach kredytowych.

Klienci indywidualni raz na pół roku mogą bezpłatnie pobrać uproszczony raport z BIK-u w formie informacji ustawowej uregulowanej w ustępie 1 artykułu 33 ustawy o Ochronie danych osobowych. O taki raport należy wnioskować osobiście lub listownie do siedziby BIK-u znajdującej się w Warszawie (02-676) przy ulicy Postępu 17.

Biuro Informacji Kredytowej daje również możliwość pobrania płatnego raportu. W dokumencie takim znajdą się wszystkie informacje, jakie na nasz temat posiada BIK. Pojedynczy raport kosztuje 49 złotych. Pakiet 6 raportów to koszt 129 złotych. Aby pobrać taki raport, należy uprzednio założyć konto na stronie internetowej BIK-u. Niektóre banku udostępniają też opcję poboru raportu za pośrednictwem ich aplikacji.

Podsumowując, Grupa BIK zajmuje się gromadzeniem i udostępnianiem danych o zobowiązaniach osób fizycznych oraz przedsiębiorstw. W bazie znajdują się zarówno informacje pozytywne, jak również negatywne. BIK współpracuje z bankami, SKOK-ami oraz instytucjami pozabankowymi, co pozwala tym podmiotom na weryfikowanie wiarygodności finansowej ich klientów. Wspomniane podmioty działają na zasadzie wzajemności – wzajemnie udostępniają sobie informacje o swoich klientach. Z BIK-u można pobrać raport o sobie i w ten sposób zobaczyć, jakimi danymi na Twój temat dysponują kredyto- i pożyczkodawcy. Istnieje również możliwość pobrania raportu o kontrahencie.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

KSeF dopiero od 2026 roku: „Groził nam paraliż polskiej gospodarki”

26 kwietnia 2024 roku Ministerstwo Finansów przeprowadziło briefing prasowy, na którym dokonane zostało podsumowanie audytu dotyczącego Krajowego Systemu e-Faktur. Przypominamy, że KSeF miał zostać...

Jaki PIT do rozliczenia działalności nierejestrowanej?

Działalność nierejestrowana to każda działalność zarobkowa, z której przychody nie przekraczają 75% kwoty minimalnego wynagrodzenie. W pierwszej połowie 2024 roku to aż 3181,50 złotych...

Kiedy i jak przeprowadzić zatwierdzenie sprawozdania finansowego?

Większość jednostek ma czas do końca czerwca na zatwierdzenie sprawozdania finansowego za 2023 r. Jak zatwierdzić ten dokument? Kto zatwierdza sprawozdanie finansowe? Czy trzeba...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!