Obowiązkowa praca zdalna – czy jest możliwa?

Czy obowiązkowa praca zdalna jest możliwa? W jakich przypadkach można narzucić ją swojemu pracownikowi? Sprawdź, co o pracy zdalnej powinien wiedzieć każdy przedsiębiorca.

Praca zdalna jest elastyczna, wielu pracowników przez lata negocjowało możliwość wykonywania swoich obowiązków z dowolnego miejsca. Wielu zarządzających wolało mieć jednak członków zespołu na miejscu. Gdy nadeszła pandemia, w ciągu kilku tygodni nawet najbardziej skostniałe organizacje zdecydowały się na pracę zdalną. Choć o pandemii wspomina się mniej, praca zdalna wciąż w wielu firmach działa. Jako rozwiązanie standardowe lub hybrydowe.

Co to jest praca zdalna?

Praca zdalna przez lata nie była uregulowana przepisami. Jeśli pracodawca miał warunki, ale przede wszystkim chęć, by pracę organizować w ten sposób, by można było pracować z dowolnego miejsca, mógł swobodnie taką pracę wprowadzić. W czasie pandemii wprowadzono zapisy regulujące pracę zdalną.

Tzw. ustawa covidowa stwierdza, że „w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, oraz w okresie 3 miesięcy po ich odwołaniu, w celu przeciwdziałania COVID-19 pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie, przez czas oznaczony, pracy określonej w umowie o pracę, poza miejscem jej stałego wykonywania (praca zdalna)”.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Praca na czarno. Co grozi pracodawcy za zatrudnianie niezgodnie z przepisami?

Co ważne, praca zdalna może być polecona, jeżeli pracownik ma umiejętności i możliwości techniczne oraz lokalowe do wykonywania takiej pracy i pozwala na to rodzaj pracy. W szczególności praca zdalna może być wykonywana przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość lub dotyczyć wykonywania części wytwórczych, lub usług materialnych.

Praca zdalna i narzędzia

Prawo wskazuje, że wszystkie narzędzia i materiały musi zapewnić pracodawca. Jeśli pracownik chce korzystać z własnych urządzeń, to może to zrobić, jeśli będzie w stanie ochronić poufne informacje. Gdy pracodawca sobie tego zażyczy, pracownik zdalny musi ewidencjonować wszystkie czynności, które wykonuje.

Czy można przymusić do pracy zdalnej?

Zanim nastały czasy COVID-19 praca zdalna traktowana była jako benefit. Tylko nieliczni pracownicy mogli z niej korzystać na bieżąco. Po wprowadzeniu odpowiednich zapisów w czasie pandemii okazało się, że pracę zdalną da się wykonywać w wielu zawodach. Co jednak zrobić, gdy pracownik nie chce wykonywać pracy zdalnej? Dzięki ustawie covidowej można go do tego zmusić, powołując się na zagrożenie epidemiczne.

Obecnie trwają jednak prace nad zmianą kodeksu pracy, które mają spowodować możliwość zalegalizowania takiej pracy. Wtedy będzie można znacznie swobodniej podejść do kwestii wykonywania obowiązków poza miejscem pracy. Chodzi też o dokładne regulacje dotyczące odpowiedzialności za ewentualne wypadki przy pracy, czy rozliczenie używania własnego sprzętu.

Dobrowolna praca zdalna

Nowelizacja kodeksu pracy zakłada, że pracownik, który chce pracować zdalnie, składa wniosek do pracodawcy. Ten może się na takie rozwiązanie zgodzić lub nie. Swoją decyzję będzie musiał uzasadnić. Jeśli zgodzi się na pracę zdalną, uzyskuje prawo do skontrolowania pracownika czy ten faktycznie pracuje, czy robi coś zupełnie innego.

Praca zdalna ma być rozwiązaniem przede wszystkim dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów, a także matek z małymi dziećmi. Pracownik do pracy zdalnej nie będzie mógł być przymuszony, z wyjątkiem nadzwyczajnej sytuacji związanej np. z zagrożeniem epidemicznym.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Działalność nierejestrowana. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć działalność nierejestrowana ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie polega...

Czynny żal. Jak działa? Wzór czynnego żalu do pobrania

Czynny żal pozwala uniknąć odpowiedzialności jeśli nie przedsiębiorca dopuścił się nieprzepisowego zachowania np. w stosunku do urzędu skarbowego. Żeby jednak czynny żal był skuteczny...

Czy można mieć dwie działalności gospodarcze?

Czy można posiadać więcej niż jedną działalność gospodarczą? Czy działalność gospodarcza jest ograniczona w zakresie rodzaju wykonywanych usług lub sprzedaży danych produktów? Jednoosobowa działalność gospodarcza...
Mała Księgowość

Najnowsze

Zastosowania kwalifikowanej pieczęci elektronicznej i kwalifikowanego podpisu elektronicznego

W dobie Internetu i nowych technologii obrót dokumentami papierowymi powoli odchodzi w przeszłość. Ma to swoje dobre strony jak np. załatwianie spraw urzędowych bez...

Mały ZUS a praca dla byłego pracodawcy

Zatrudnieni na umowę o pracę, szczególnie dobrze opłacani specjaliści często przechodzą na samozatrudnienie. Mały ZUS a praca dla byłego pracodawcy, przeczytaj czy jest to...

Darowizna samochodu od rodziców

Rodzice mogą dzieciom przekazać w darowiźnie różne rzeczy. Może to być nieruchomość, gotówka albo dowolna ruchomość (np. meble, samochód). Z tego artykułu dowiesz się...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!