Czy wykupienie auta z leasingu się opłaca?

Wykupienie auta z leasingu jest z jedną możliwości, jaką masz na koniec umowy. Sprawdź, czy to rozwiązanie się opłaca? Zobacz, kiedy warto wybrać wykup samochodu z leasingu.

Wykupienie auta z leasingu wciąż wywołuje gorącą dyskusję. Wszystko za sprawą zmian wprowadzonych przez tzw. Polski Ład. I choć z przepisami Polskiego Ładu żyjemy już od dłuższego czasu, wątpliwości nie brakuje. Sporo pytań pojawia się właśnie przy okazji wykupu leasingu.

Czy opłaca się wykupienie auta z leasingu?

Odpowiedź zależy oczywiście od wielu czynników. Przede wszystkim trzeba rozważyć motywację, która stała za finansowaniem auta w leasingu, a przede wszystkim należy przypomnieć sobie, czy zakładaliśmy od początku wykup pojazdu. Jeśli chcemy, by auto stało się naszą własnością, to wykup z leasingu wydaje się zawsze opłacalnym rozwiązaniem. Warto jednak sprawdzić, czy bardziej opłacalne jest wykupienie pojazdu w ramach prowadzonej działalności, czy też jako składnik majątku prywatnego.

Ogólna zasada brzmi: tak, wykup samochodu z leasingu w większości przypadków się opłaca. Mamy bowiem na własność majątek o określonej wartości. I przepisy Polskiego Ładu nie zmieniły wiele w podejściu do wykupu. Jest on wciąż możliwy i wciąż jest opłacalny. Różnice są nieznaczne w odniesieniu do tego, czy kupujemy pojazd jako składnik majątku firmowego, czy prywatnego.

Auto prywatne używane w działalności

Jeśli przedsiębiorca, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, wykupi pojazd z leasingu do majątku prywatnego, przedsiębiorca będzie mógł odliczyć od przychodu 20 proc. wydatków związanych z eksploatacją pojazdu i 50 proc. VAT z faktur, które dokumentują wydatki wynikające z tego, że wykorzystujemy samochód w firmie.

Auto firmowe

Jeśli natomiast samochód wykupujemy do majątku firmy, to można do kosztów zaliczyć całą kwotę wykupu i nawet 75% proc. wydatków związanych z użytkowaniem auta.

Wady wykupu auta z leasingu do majątku firmowego

Trzeba jednak pamiętać, że każde rozwiązanie ma też wady. W przypadku wykupu auta z leasingu do majątku firmowego trzeba będzie zapłacić podatek dochodowy i składkę zdrowotną, jeśli sprzedamy pojazd przed upływem 6 lat. Takie samo ograniczenie będziemy mieli w przypadku wykupu samochodu na dane prywatne, czyli do majątku prywatnego. Dodatkowo nie będzie można zaliczać do kosztów uzyskania przychodu kwoty wykupu, a także VAT-u z faktury za zakup auta.

Jak więc widać, wykup auta z leasingu wciąż się opłaca. Zmiana „in minus” dotyczy przede wszystkim kwestii odsprzedaży pojazdu, gdy już go wykupimy. Zanim wprowadzono Polski Ład, można było bez konsekwencji sprzedać samochód po upływie sześciu miesięcy. Teraz sprzedaż przed upływem 6 lat obciążona jest koniecznością rozliczenia podatku dochodowego.

Obecnie nie ma znaczenia, kiedy przedsiębiorca decyduje się na wykup pojazdu, może to zrobić w każdym momencie. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku leasingu operacyjnego minimalna długość trwania umowy to 2 lata. Mało tego. Maksymalne skrócenie okresu leasingu wiąże się z tym, że wartość wykupu auta będzie zdecydowanie wyższy.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Działalność nierejestrowana. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć działalność nierejestrowana ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie polega...

Czy można mieć dwie działalności gospodarcze?

Czy można posiadać więcej niż jedną działalność gospodarczą? Czy działalność gospodarcza jest ograniczona w zakresie rodzaju wykonywanych usług lub sprzedaży danych produktów? Jednoosobowa działalność gospodarcza...

Czynny żal. Jak działa? Wzór czynnego żalu do pobrania

Czynny żal pozwala uniknąć odpowiedzialności jeśli nie przedsiębiorca dopuścił się nieprzepisowego zachowania np. w stosunku do urzędu skarbowego. Żeby jednak czynny żal był skuteczny...
Mała Księgowość

Najnowsze

Zastosowania kwalifikowanej pieczęci elektronicznej i kwalifikowanego podpisu elektronicznego

W dobie Internetu i nowych technologii obrót dokumentami papierowymi powoli odchodzi w przeszłość. Ma to swoje dobre strony jak np. załatwianie spraw urzędowych bez...

Mały ZUS a praca dla byłego pracodawcy

Zatrudnieni na umowę o pracę, szczególnie dobrze opłacani specjaliści często przechodzą na samozatrudnienie. Mały ZUS a praca dla byłego pracodawcy, przeczytaj czy jest to...

Darowizna samochodu od rodziców

Rodzice mogą dzieciom przekazać w darowiźnie różne rzeczy. Może to być nieruchomość, gotówka albo dowolna ruchomość (np. meble, samochód). Z tego artykułu dowiesz się...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!