Czym jest giełda długów?

Giełdy długów to platformy, gdzie spotykają się wierzyciele oraz podmioty chcące nabyć konkretne długi najczęściej w celu ich późniejszego windykowania we własnym zakresie. Jakie zasady panują na takich giełdach? Sprawdź!

Giełdy długów to specyficznego rodzaju platformy internetowe, na których spotykają się wierzyciele oraz podmioty, które chciałyby nabyć konkretne wierzytelności. Na takich giełdach znajdują się różnorodne wierzytelności – zarówno te wynikające z umów pożyczek i kredytów, jak i również te związane z niezapłaconymi fakturami VAT, czy należnościami z tytułu najmu. Na polskim rynku takie giełdy działają zupełnie legalnie, ponieważ kodeks cywilny gwarantuje możliwość przenoszenia wierzytelności na osobę trzecią bez zgody dłużnika.

Co to jest giełda długów?

Giełdy długów funkcjonują pod postacią platform internetowych, gdzie spotykają się wierzyciele oraz podmioty zainteresowane zakupem wierzytelności. Długi najczęściej nabywane są przez profesjonalne firmy windykacyjne, które posiadają spore doświadczenie i skuteczność w egzekwowaniu przeterminowanych płatności. W Polsce transakcje kupna-sprzedaży zadłużeń są całkowicie legalne, co gwarantuje im artykuł 509 kodeksu cywilnego. W naszym kraju funkcjonuje jedna centralna internetowa giełda wierzytelności oraz kilka niezależnych portali poświęconych sprzedaży długów.

Dłużnik nie musi wyrażać zgody na przekazanie jego długu na giełdę wierzytelności. Powinien jednak zostać poinformowany o tym fakcie. Zasady te nie funkcjonują, jeśli warunki umowy zawartej pomiędzy dłużnikiem i wierzycielem stanowią inaczej.

Czy giełda długów jest legalna?

Giełdy długów funkcjonują w Polsce całkowicie legalnie. W artykule 509 kodeksu cywilnego znajduje się zapis o możliwości cesji długu, a więc przeniesienia wierzytelności na osobę trzecią, bez konieczności uzyskania zgody dłużnika, chyba że zapisy umowy zawartej pomiędzy stronami (wierzycielem i dłużnikiem) mówią inaczej.

Warto również mieć na uwadze, że informacje upubliczniane na giełdach wierzytelności nie są chronione przez Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych (RODO). Udostępnianie danych dłużnika jest jednym z praw wierzyciela (z którego może korzystać z zachowaniem określonych warunków).

Jak wystawić dług na giełdzie?

Wystawienie długu na giełdzie nie wymaga posiadania prawomocnego wyroku sądu lub nakazu zapłaty wystawionego przez sąd, ale konieczny jest dokument, który potwierdzałby w sposób bezsprzeczny, że taka wierzytelność istnieje. Może to być na przykład: faktura VAT, umowa cywilnoprawna, umowa pożyczki, umowa najmu lub umowa sprzedaży.

Aby wystawić dług na giełdzie, należy na początku dokładnie poznać zasady funkcjonowania takiego portalu, a następnie wypełnić formularz rejestracji, gdzie wskazuje się najistotniejsze dane dotyczące dłużnika: jego imię i nazwisko, miejsce zamieszkania lub prowadzenia działalności, tytuł zadłużenia, datę powstania zadłużenia oraz jego kwotę.

Każda oferta sprzedaży długu na giełdzie musi przejść przez proces weryfikacji i akceptacji przez administratora. Kiedy zostanie już opublikowana, to pozostaje czekać na oferty kupna.

Giełdy długów to jedynie platformy pośredniczące w transakcjach kupna-sprzedaży wierzytelności. Ich administratorzy nie ponoszą odpowiedzialności za działania podejmowane przez strony umowy. Można zatem powiedzieć, że korzystanie z takich portali niesie ze sobą pewne ryzyko.

Co zrobić, gdy trafisz na giełdę długów?

Jeśli zdarzyło Ci się trafić na giełdę długów, to znaczy, że zalegasz jakiemuś podmiotowi pewną sumę pieniędzy, a podejmowane dotychczas próby uregulowania należności były bezskuteczne. Przekazanie oferty sprzedaży wierzytelności na giełdę jest wyrazem pewnego rodzaju bezsilności wierzyciela, który decyduje się na odzyskanie jedynie części swojej należności w zamian za pozbycie się problemów wynikających z konieczności podejmowania kolejnych prób odzyskania jej całości.

Jeśli więc Twój dług znalazł się na giełdzie wierzytelności i ktoś zdecydował się go odkupić, to możesz być pewien, że od tego momentu działania podejmowane w celu odzyskania należnych pieniędzy będą zdecydowanie bardziej nasilone i niewygodne i że będą prowadzone przez doświadczonych specjalistów.

W takiej sytuacji warto unikać problemów i podjąć próby zawarcia ugody z nowym wierzycielem. Dzięki temu będziesz miał szansę ustalić nowe warunki spłaty i negocjować warunki usunięcia wpisów o Twoim zobowiązaniu z baz danych dotyczących dłużników.

Kiedy natomiast posiadasz przeterminowane zadłużenie, które jeszcze nie trafiło na giełdę długów, ale jesteś na najlepszej drodze, aby tak się stało, koniecznie zrób wszystko, co w Twojej mocy, aby temu zapobiec. Nie unikaj kontaktu z wierzycielem. Podejmij negocjacje warunków spłaty.

Podsumowując, giełdy długów są w pełni legalnym, popularnym i szybkim sposobem na odzyskanie utraconych należności. Sprzedawcami długów na platformie są zazwyczaj firmy pożyczkowe, producenci i usługodawcy, a nabywcami – wyspecjalizowane firmy windykacyjne.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Kolejny wzrost płacy minimalnej w 2023 roku. Ile wyniesie najniższa krajowa w lipcu?

Ile wynosi płaca minimalna w Polsce w 2023 roku? O ile jest wyższa w porównaniu z 2022 rokiem? Jaka będzie podwyżka najniższej krajowej w...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...
Mała Księgowość

Najnowsze

Dodatek do emerytury – kto może na niego liczyć?

Dodatek do emerytury pozwala zwiększyć kwotę podstawowego świadczenia emerytalnego. Aby go uzyskać, należy złożyć stosowny wniosek lub osiągnąć określony przepisami wiek. Dodatek do emerytury może...

Indywidualna interpretacja podatkowa 2023 – utrata ważności i nowe opłaty

Indywidualna interpretacja podatkowa 2023 to rozwiązanie dla osób, które mają wątpliwości odnośnie do prawidłowości zastosowania regulacji podatkowych. Uzyskanie informacji od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej...

Kim jest pracownik młodociany? Kiedy można go zatrudnić? Zmiany w prawie dotyczącym zatrudnienia młodocianych

Pracownik młodociany podejmuje zlecenia zarobkowe przede wszystkim po to, aby zdobyć określone kwalifikacje zawodowe. Zatrudnienie młodocianych w celu przygotowania zawodowego jest możliwe, jeśli osoba...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!