Samodzielne prowadzenie księgowości – dlaczego warto?

Dlaczego samodzielne prowadzenie księgowości jest lepsze od pomocy biura rachunkowego? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, dlaczego samodzielna księgowość może się opłacać?

Wiele osób, które planują założenie działalności gospodarczej, bardzo boi się księgowości, prowadzenia rachunków i wielu kwestii związanych z rozliczeniami. Okazuje się jednak, że samodzielne prowadzenie księgowości może być świetną lekcją prowadzenia biznesu. Tak, prowadzenia biznesu. Jak to możliwe?

Księgowość nowej firmy

Wyobraźmy sobie taką sytuację. Początkujący przedsiębiorca nawiązuje współpracę z biurem rachunkowym. Księgowy proponuje rozliczenia z urzędami w cyklu kwartalnym. Każdego miesiąca przedsiębiorca dostarcza faktury przychodowe i kosztowe, a na koniec kwartału otrzymuje rozliczenie.

CZYTAJ TAKŻE: Czy księgowa odpowiada za błędy?

Na koniec kwartału. Realnie dostanie rozliczenie pod koniec czwartego miesiąca. Co to oznacza? Że przez prawie cztery miesiące może nawet nie mieć informacji, w jakiej sytuacji finansowej jest firma. Nawet gdy wybierzemy rozliczenia miesięczne, też trudno będzie na bieżąco śledzić rozrachunki.

Warto też pamiętać, że księgowy rozlicza tylko te dokumenty i transakcje, które faktycznie zostały udokumentowane wyciągiem z konta lub fakturą albo rachunkiem.

Gdy nasza działalność jest specyficzna i zapomnimy dostarczyć jakiś dokument, może się okazać, że w ogóle nie będzie on uwzględniony w rozliczeniach.

Samodzielne prowadzenie księgowości

Prowadzenie księgowości samemu pozwala dokładnie poznać schematy wyliczania podatków, zarówno dochodowego, jak i podatku VAT. Uczymy się, co to są środki trwałe i w jaki sposób je rozliczamy.

CZYTAJ TAKŻE: Jak wybrać dobrego prawnika do firmy?

Jeśli jako przedsiębiorca masz bardzo dokładny ogląd sytuacji, a to pomaga zrozumieć biznes i kształtować go w taki sposób by był zyskowny. Przykład? Jeśli sam prowadzisz księgowość, będziesz musiał samodzielnie obliczać zaliczki na podatek.

Nie ma jednak powodów do obaw. Nowoczesne programy do księgowości wyliczają to bardzo dokładnie i – co najważniejsze – w każdym momencie wiadomo, ile podatku trzeba będzie zapłacić.

Samodzielne prowadzenie księgowości to również dobra kontrola nad przychodami i kosztami działalności. Nie bez znaczenia może być to, że tylko przedsiębiorca zna wyniki finansowe swojej firmy.

CZYTAJ TAKŻE: Usługi księgowe. Ile można na tym zarobić?

Skoro nie ma księgowego, to nikt inny nie wie jakie obroty i zyski osiąga przedsiębiorstwo. Co za tym idzie, daje też możliwość szybkiego reagowania na zmieniające się przepisy prawa. Warto też pamiętać, że prowadząc samodzielnie księgowość, możemy sami kształtować poziom kosztów i przychodów.

Jeśli chcesz wykazać spore zyski, możesz przenieść koszty na kolejne miesiące i odwrotnie, jeśli chcesz mieć stratę, to wykazujesz stratę. Oczywiście samodzielne prowadzenie księgowości to też oszczędność na biurze księgowym.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej
Jeśli przedsiębiorca chce samodzielnie prowadzić księgowość, to naprawdę nie ma się czego obawiać. Na rynku są dostępne programy księgowe, które znacząco ułatwiają ten fakt.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Działalność nierejestrowana. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć działalność nierejestrowana ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie polega...

Czynny żal – wzór i zasada działania

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...

Czy można mieć dwie działalności gospodarcze?

Czy można posiadać więcej niż jedną działalność gospodarczą? Czy działalność gospodarcza jest ograniczona w zakresie rodzaju wykonywanych usług lub sprzedaży danych produktów? Jednoosobowa działalność gospodarcza...
Mała Księgowość

Najnowsze

Działalność nierejestrowana – faktura. Wszystko co musisz wiedzieć

Prowadząc działalność nierejestrowana faktura to coś, co nie powinno być ci obce. Może pojawić się sytuacja, w której będziesz musiał ją wystawić. Zobacz czy...

Działalność nierejestrowana – PIT

Dopiero startuje twoja działalność nierejestrowana? PIT to ważny element jej prowadzenia. Sprawdź, czy zaliczki na podatek płacimy co miesiąc. Dowiedz się wszystkiego, co ważne...

Działalność nierejestrowana a praca na etacie

Czy praca na etacie pozwala prowadzić działalność nierejestrowaną? Czy są jakieś ograniczenia z tym związane? Dowiedz się wszystkiego, co ważne na temat: działalność nierejestrowana...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!