Usługi księgowe. Ile można na tym zarobić?

Czym zajmuje się firma świadcząca usługi księgowe? Sprawdź, czy opłaca się ją prowadzić. Jakie cechy ma dobra firma, która świadczy usługi księgowe? Przeczytaj i poznaj ważne informacje.

Nadrzędnym celem każdej działalności gospodarczej jest generowanie zysków. Zasada ta dotyczy zarówno analityków, menedżerów, jak i księgowych prowadzących działalność gospodarczą. Czy w Polsce wciąż można dużo zarobić na księgowości? Sprawdźmy!

Czy usługi księgowe się kalkulują?

Szacuje się, że w Polsce funkcjonują niemal cztery miliony różnych form działalności gospodarczych. Oczywiście trzonem gospodarki są jednoosobowe działalności, których jest mniej więcej 3,5 miliona. Dynamiki ich wzrostu nie zakłócił nawet kryzys związany z pandemią koronawirusa.

CZYTAJ TAKŻE: Samodzielne prowadzenie księgowości. Co musisz wiedzieć?

Oznacza to, że firmy księgowe już z założenia mają do swojej dyspozycji gigantyczną bazę odbiorców, którym mogą przedstawiać swoje usługi. Aby dobrze zobrazować popularność firm księgowych w Polsce, warto wpisać w wyszukiwarkę frazę „usługi księgowe”. Jest niemal pewnym, że w promieniu kilku kilometrów od naszego miejsca zamieszkania, działa nierzadko kilkanaście firm z tego obszaru rynku.

Oczywiście, nie każda firma księgowa jest z miejsca skazana na sukces. Nie sposób jednak nie zauważyć, że zawiłość przepisów podatkowych w Polsce, pomaga firmom, które znają się na swojej pracy. Nasze podatki, w zgodnej opinii wielu ekonomistów, należą do najbardziej skomplikowanych (a nieraz wręcz nielogicznych) na świecie.

 Dobra firma z branży doradztwa księgowego

Bez wątpienia kluczowym czynnikiem jest znajomość przepisów prawa. To w ostatnich latach zmienia się w Polsce niezwykle dynamicznie. Gdyby przedsiębiorcy chcieli za tymi wszystkimi nowelizacjami nadążyć, to musieliby spędzać wiele godzin dziennie nad ustawami, tym samym ograniczając swoje szanse na sukces na rynku, w ramach codziennie świadczonych usług.

Pozwala to stwierdzić, że dobra księgowa to taka, która jest na bieżąco z aktami prawnymi, jakie mają ulec zmianie. A ma być ich całkiem sporo. Przypomnijmy, że chociażby cały program Polskiego Ładu to około 700 stron tekstu, który odnosi się w swoim brzmieniu do wielu różnych ustaw i rozporządzeń.

CZYTAJ TAKŻE: Czy księgowa odpowiada za błędy?

Kolejną ważną cechą jest punktualność oraz trzymanie się terminów. Przedsiębiorcy nie mogą wysyłać rozliczeń ZUS czy VAT, kiedy jest im to na rękę. Są jasno określone terminy. Jeśli księgowa do danego dnia nie wyśle informacji o wysokości podatku, to naraża firmę (a pośrednio i siebie) na problemy i dodatkowe koszta.

Żyjemy w czasach, kiedy ciężar osi komunikacji powoli przenosi się do internetu. Im szybciej księgowa lub księgowy zda sobie z tego sprawę, tym większe szanse na to, że odniesie sukces. Pamiętajmy też o tym, że komunikacja elektroniczna powoli dociera już do instytucji państwowych, a więc złożenie deklaracji JPK będzie o wiele prostsze, jeśli wybrana przez nas osoba będzie mieć odpowiednie kompetencje.

Aplikacje księgowe i usługi webowe

Coraz częściej zdarza się, że przedsiębiorcy wolą podawać wszystkie dane w formie tabeli, jaką eksportują na przykład w dedykowanej dla danego oprogramowania aplikacji. Księgowość XXI wieku zmierza w kierunku ograniczenia kontaktu z drugim człowiekiem na rzecz twardych danych, jakie znajdują się na przykład w usłudze chmurowej.

CZYTAJ TAKŻE: Jakie informacje musi przekazać księgowy na koniec miesiąca?

Ten trend dostrzegają też duże banki, które już od pewnego czasu oferują profesjonalne usługi księgowości. Bez wątpienia dobra, sprawdzona księgowa, wciąż może w Polsce odnieść sukces. Na rynku jest jeszcze sporo miejsca na nowe usługi. Muszą one jednak cechować się atrakcyjną ceną, terminowością, profesjonalizmem i wsparciem dla nowoczesnych standardów komunikacji i zarządzania danymi.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Działalność nierejestrowana. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć działalność nierejestrowana ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie polega...

Czynny żal – wzór i zasada działania

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...

Czy można mieć dwie działalności gospodarcze?

Czy można posiadać więcej niż jedną działalność gospodarczą? Czy działalność gospodarcza jest ograniczona w zakresie rodzaju wykonywanych usług lub sprzedaży danych produktów? Jednoosobowa działalność gospodarcza...
Mała Księgowość

Najnowsze

Działalność nierejestrowana – faktura. Wszystko co musisz wiedzieć

Prowadząc działalność nierejestrowana faktura to coś, co nie powinno być ci obce. Może pojawić się sytuacja, w której będziesz musiał ją wystawić. Zobacz czy...

Działalność nierejestrowana – PIT

Dopiero startuje twoja działalność nierejestrowana? PIT to ważny element jej prowadzenia. Sprawdź, czy zaliczki na podatek płacimy co miesiąc. Dowiedz się wszystkiego, co ważne...

Działalność nierejestrowana a praca na etacie

Czy praca na etacie pozwala prowadzić działalność nierejestrowaną? Czy są jakieś ograniczenia z tym związane? Dowiedz się wszystkiego, co ważne na temat: działalność nierejestrowana...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!