Usługi księgowe. Ile można na tym zarobić?

Czym zajmuje się firma świadcząca usługi księgowe? Sprawdź, czy opłaca się ją prowadzić. Jakie cechy ma dobra firma, która świadczy usługi księgowe? Przeczytaj i poznaj ważne informacje.

Nadrzędnym celem każdej działalności gospodarczej jest generowanie zysków. Zasada ta dotyczy zarówno analityków, menedżerów, jak i księgowych prowadzących działalność gospodarczą. Czy w Polsce wciąż można dużo zarobić na księgowości? Sprawdźmy!

Czy usługi księgowe się kalkulują?

Szacuje się, że w Polsce funkcjonują niemal cztery miliony różnych form działalności gospodarczych. Oczywiście trzonem gospodarki są jednoosobowe działalności, których jest mniej więcej 3,5 miliona. Dynamiki ich wzrostu nie zakłócił nawet kryzys związany z pandemią koronawirusa.

CZYTAJ TAKŻE: Jakie informacje księgowy musi przekazać na koniec miesiąca?

Oznacza to, że firmy księgowe już z założenia mają do swojej dyspozycji gigantyczną bazę odbiorców, którym mogą przedstawiać swoje usługi. Aby dobrze zobrazować popularność firm księgowych w Polsce, warto wpisać w wyszukiwarkę frazę „usługi księgowe”. Jest niemal pewnym, że w promieniu kilku kilometrów od naszego miejsca zamieszkania, działa nierzadko kilkanaście firm z tego obszaru rynku.

Oczywiście, nie każda firma księgowa jest z miejsca skazana na sukces. Nie sposób jednak nie zauważyć, że zawiłość przepisów podatkowych w Polsce, pomaga firmom, które znają się na swojej pracy. Nasze podatki, w zgodnej opinii wielu ekonomistów, należą do najbardziej skomplikowanych (a nieraz wręcz nielogicznych) na świecie.

 Dobra firma z branży doradztwa księgowego

Bez wątpienia kluczowym czynnikiem jest znajomość przepisów prawa. To w ostatnich latach zmienia się w Polsce niezwykle dynamicznie. Gdyby przedsiębiorcy chcieli za tymi wszystkimi nowelizacjami nadążyć, to musieliby spędzać wiele godzin dziennie nad ustawami, tym samym ograniczając swoje szanse na sukces na rynku, w ramach codziennie świadczonych usług.

Pozwala to stwierdzić, że dobra księgowa to taka, która jest na bieżąco z aktami prawnymi, jakie mają ulec zmianie. A ma być ich całkiem sporo. Przypomnijmy, że chociażby cały program Polskiego Ładu to około 700 stron tekstu, który odnosi się w swoim brzmieniu do wielu różnych ustaw i rozporządzeń.

CZYTAJ TAKŻE: Czy księgowa odpowiada za błędy?

Kolejną ważną cechą jest punktualność oraz trzymanie się terminów. Przedsiębiorcy nie mogą wysyłać rozliczeń ZUS czy VAT, kiedy jest im to na rękę. Są jasno określone terminy. Jeśli księgowa do danego dnia nie wyśle informacji o wysokości podatku, to naraża firmę (a pośrednio i siebie) na problemy i dodatkowe koszta.

Żyjemy w czasach, kiedy ciężar osi komunikacji powoli przenosi się do internetu. Im szybciej księgowa lub księgowy zda sobie z tego sprawę, tym większe szanse na to, że odniesie sukces. Pamiętajmy też o tym, że komunikacja elektroniczna powoli dociera już do instytucji państwowych, a więc złożenie deklaracji JPK będzie o wiele prostsze, jeśli wybrana przez nas osoba będzie mieć odpowiednie kompetencje.

Aplikacje księgowe i usługi webowe

Coraz częściej zdarza się, że przedsiębiorcy wolą podawać wszystkie dane w formie tabeli, jaką eksportują na przykład w dedykowanej dla danego oprogramowania aplikacji. Księgowość XXI wieku zmierza w kierunku ograniczenia kontaktu z drugim człowiekiem na rzecz twardych danych, jakie znajdują się na przykład w usłudze chmurowej.

CZYTAJ TAKŻE: Księgowość pełna czy uproszczona? Co się bardziej opłaca?

Ten trend dostrzegają też duże banki, które już od pewnego czasu oferują profesjonalne usługi księgowości. Bez wątpienia dobra, sprawdzona księgowa, wciąż może w Polsce odnieść sukces. Na rynku jest jeszcze sporo miejsca na nowe usługi. Muszą one jednak cechować się atrakcyjną ceną, terminowością, profesjonalizmem i wsparciem dla nowoczesnych standardów komunikacji i zarządzania danymi.

Szukasz pomysłu na biznes? Zainspiruj się naszymi propozycjami.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Kiedy będzie kwota wolna od podatku 60 tys. zł? Czy będzie obowiązywać z datą wsteczną od 1 stycznia 2024 roku?

Jeżeli kwota wolna od podatku wzrośnie do 60 000 zł, znacznie zwiększy się liczba osób, które w ogóle nie zapłaci podatku dochodowego. Sprawdź, kiedy...

Jak rozliczyć PIT z ZUS za zwolnienie lekarskie? Zasiłek chorobowy wypłacany przez ZUS w deklaracji rocznej PIT

PIT-11A otrzymała każda osoba, która pobierała zasiłek macierzyński lub chorobowy od ZUS. Sprawdzamy, co z nimi zrobić. Jak rozliczyć PIT z ZUS? Czy za...

PIT 36L – jak rozliczyć podatek liniowy za rok podatkowy 2023? Rozliczenie PIT online i wzór formularza

PIT-36L to deklaracja, którą składają przedsiębiorcy rozliczający się za pomocą podatku liniowego, czyli płacący podatek w wysokości 19%, niezależnie od wysokości dochodów. Jak wypełnić...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!