fbpx

Jak wybrać dobrego prawnika do firmy?

Księgowy, dobry doradca finansowy i prawnik. To trzy osoby, które zdecydowanie pomogą przedsiębiorcy w poprowadzeniu jego biznesu. Jak jednak wybrać dobrego prawnika?

Początkujący przedsiębiorca rzadko może pozwolić sobie na stałą obsługę prawną świadczoną przez doświadczonego mecenasa. Nie oznacza to, że powinien rezygnować ze współpracy z prawnikiem. Jedną z pierwszych okazji do zapoznania się z jakością pracy prawników są serwisy pomocy prawnej online. Nie ma co kryć, większość spraw rozpatrywanych przez takie serwisy to proste pisma procesowe, albo sporządzenie wzorów umów. Jeśli jako przedsiębiorca chcesz skorzystać z usług jednego z takich serwisów, zwróć uwagę, czy ma prawnika specjalizującego się w sprawach biznesowych.

Zaletą skorzystania z serwisów porad prawnych online jest niższa cena niż w przypadku standardowej, indywidualnej porady prawnej. Nie oznacza to, że usługa oferowana przez serwis prawny online będzie standardowa. Również tutaj możesz zadać swoje pytania, poprosić o dodatkowe elementy w umowie itd. Co istotne, prawnik pozyskany przez serwis online nie zawsze będzie cię mógł reprezentować chociażby przed sądem. Nie zawsze też poradzi sobie z bardzo skomplikowanymi procesami.

CZYTAJ TAKŻE: Czy można odmówić obsługi klienta?

Współpraca z prawnikiem

W przypadku bardziej złożonych spraw, czy problemów biznesowych do rozwiązania potrzebna będzie współpraca z jednym prawnikiem, a nawet całym zespołem prawników. Cena takiej usługi zależy w dużej mierze od renomy konkretnej kancelarii i od stopnia skomplikowania sprawy.

Jeśli nigdy wcześniej nie szukałeś prawnika do obsługi własnej firmy, wiedz, że istnieje kilka elementów, na które należy zwrócić uwagę decydując się na współpracę z tym specjalistą.

Zaufanie do prawnika

Jedną z najważniejszych cech prawnika jest umiejętność związana z byciem godnym zaufania dla klienta. Prawnik musi wiedzieć o sprawie wszystko, w najdrobniejszych szczegółach musi znać sprawę, którą ma dla nas prowadzić. Nawet jeśli nie dochowaliśmy należytej staranności lub w znaczący sposób przyczyniliśmy się do tego, że ktoś poniósł szkodę, trzeba o tym powiedzieć prawnikowi. On nie może oceniać naszego zachowania. Ma po prostu wybronić nas od najsurowszej kary. Im klient ma większe zaufanie do prawnika, tym łatwiej jest mu pracować dla klienta.

CZYTAJ TAKŻE: Faktura zaliczkowa i końcowa. Czym się różnią?

Rekomendowany prawnik

Prawnicy nie mogą reklamować swoich usług. Stąd najlepsze będą polecenia. Warto podpytać o rekomendacje osób działających w branży, a także znajomych. Zdecydowanie lepiej będzie współpracować z mecenasem, gdy pracował on już dla kogoś nam znanego. Zbierając rekomendacje możemy też zapytać o jakość usług i ceny, które stosuje konkretny prawnik. Nie bez znaczenie będzie też umiejętność wygrywania spraw.
Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Pierwsze spotkanie z prawnikiem

Prawnik ma być naszym reprezentantem. Stąd pamiętajmy o tym, że najlepsze jest pierwsze wrażenie. Jeśli decydujemy się na kancelarię, w której można osobiście spotkać się z prawnikiem, koniecznie wykorzystajmy to. Pierwsze wrażenie jakie zastaniemy pozwoli nam zorientować się w jaki sposób adwokat podchodzi do przyszłych klientów. Prawnicy z mniejszym doświadczeniem nie zawsze muszą być gorszym wyborem. Często starają się bardziej niż ich starsi branżowi koledzy. Chcą po prostu zdobyć swoich własnych klientów. W związku z tym zależy im by jak najlepiej wypaść.

Specjalizacja prawnika

Bardzo istotna jest też specjalizacja prawnika. Każda branża ma swoją specyfikę. Dobrze wiec pod tym kątem szukać prawnika. Lepiej będzie współpracować z kimś, kto zna bardzo dobrze niuanse naszego biznesu.

Prawnik z kancelarii, czy samodzielny?

Inną kwestią, którą należy podjąć jest to, czy prawnik ma być samodzielnym specjalistą, czy też członkiem dużej, renomowanej kancelarii prawniczej. Dobra kancelaria ma świetnych prawników ale będzie droższa niż usługi samodzielnego prawnika.

Jak więc wybrać dobrego prawnika? Bez wątpienia warto zaufać rekomendacjom znajomych. Mało tego. Zanim ostatecznie zdecydujesz się na wybór określonego prawnika, zleć mu na początek małą sprawę. Potem dodawaj coraz bardziej skomplikowane działania.

 

 

Czytaj również

Najchętniej czytane

Działalność nierejestrowana. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć działalność nierejestrowana ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie polega...

Zwolnienie L4 i działalność gospodarcza

Czy przedsiębiorca może pójść na zwolnienie lekarskie? Jak działa zwolnienie L4 przedsiębiorcy? Choroba, czasowa niedyspozycja, konieczność regeneracji zdrowotnej. Powody, dla których przedsiębiorca musi zrobić sobie...

Czy można mieć dwie działalności gospodarcze?

Czy można posiadać więcej niż jedną działalność gospodarczą? Czy działalność gospodarcza jest ograniczona w zakresie rodzaju wykonywanych usług lub sprzedaży danych produktów? Jednoosobowa działalność gospodarcza...
Mała Księgowość

Najnowsze

Jak działa wykup wierzytelności?

Jak wykupić dług? Kto dokonuje wykupu wierzytelności? Na czym polega? Co daje? Utrata płynności finansowej może bardzo szybko spowodować problemy finansowe. Nieopłacone faktury, zaległości w...

Kontrola urzędu skarbowego po zamknięciu działalności gospodarczej

Kiedy urząd skarbowy może skontrolować firmę? Czy możliwa jest kontrola podatkowa po zamknięciu działalności gospodarczej? Kontrola urzędu skarbowego u wielu przedsiębiorców wzbudza niepokój. Nie...

Przejście z etatu na B2B. Jak to wygląda?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!